ԱԱԾ-ն իր դեմ ուղղված մեղադրանքներն անհիմն է համարում. Դատախազությունն էլ հաղորդում չի ստացել
Ազգային անվտանգության ծառայության մամուլի խոսնակ Արծվին Բաղրամյանը հերքում է այն պնդումները, թե ԲՀԿ- ական ու ՀԱԿ-ական պատգամավորներ Վարդան Օսկանյանի ու Լևոն Զուրաբյանի խոսակցության ձայնագրման հետ ծառայությունը որևէ կապ ունի:
«Հերքում եմ: Առանձնազրույցի գաղտնալսման և դրա` համացանցում հայտնվելու հետ ԱԱԾ-ն որևէ առնչություն ունենալ չէր կարող: Բոլոր մեղադրանքները մտացածին են ու անհիմն: Այդքանը»,-ասաց մամուլի խոսնակը:
ՀԱԿ պատգամավոր Լևոն Զուրաբյանը խոսակցության ձայնագրումը համարել էր ԱԱԾ ձեռքի գործը` արված «ռեժիմի պատվերով»:
«Ես կարծում եմ, որ իրավապահ մարմիններն այս հարցին պետք է հետամուտ լինեն և հայտնաբերեն ու պատասխանատվության ենթարկեն զրույցը ձայնագրողներին և տարածողներին»,-քիչ առաջ նման հայտարարությամբ հանդես եկավ Վ. Օսկանյանը:
Ի՞նչ քայլեր է պատրաստվում ձեռնարկել իրավապահ այս մարմինը` ձայնագրողներին ու տարածողներին բացահայտելու համար: Ի պատասխան հարցին, Ա. Բաղրամյանը նշեց, որ Զուրաբյանն առաջարկում է դատախազությանն իր հայտարարությանը ընդունել որպես հաղորդագրություն հանցագործության մասին:
«Իշխանություններին պատասխանատվությունից խուսափելու հնարավորություն չտալու նկատառումով առաջարկում եմ դատախազությանը ընդունել սույն հայտարարությունը որպես հաղորդագրություն հանցագործության մասին եւ պահանջում եմ քրեական պատասխանատվության կանչել գաղտնալսման եւ դրա հիման վրա պատրաստված նյութի հրապարակման հեղինակներին»,-նշել էր Զուրաբյանը:
Գլխավոր դատախազի մամուլի խոսնակ Սոնա Տռուզյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ Լևոն Զուրաբյանից դատախազությունը հաղորդում չի ստացել:
«Ֆիզիկական անձանց հաղորդումներ ներկայացնելու կարգը սահմանված է «Քրեական դատավարության» օրենսգրքի 177-րդ հոդվածում»,-ասաց Ս. Տռուզյանը:
Նշենք, որ օրենսգրքի հիշյալ հոդվածը սահմանում է.
«ՖԻԶԻԿԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ՀԱՂՈՐԴՈՒՄՆԵՐԸ
1. Հանցագործությունների մասին ֆիզիկական անձանց հաղորդումները կարող են լինել գրավոր կամ բանավոր:
2. Քննչական գործողություն կատարելիս կամ դատական քննության ընթացքում հանցագործության մասին արված բանավոր հաղորդումը մտցվում է համապատասխանաբար` քննչական գործողության կամ դատական նիստի արձանագրության մեջ: Այլ դեպքերում կազմվում է առանձին արձանագրություն: Արձանագրության մեջ պետք է նշվեն դիմողի ազգանունը, անունը, ծննդյան թիվը, բնակարանի եւ ծառայողական հասցեն, նրա առնչությունը հանցագործությանը եւ իրազեկության աղբյուրը, ինչպես նաեւ տեղեկություններ նրա կողմից ներկայացված անձը հաստատող փաստաթղթերի մասին:Եթե դիմողը չի ներկայացրել անձը հաստատող փաստաթղթեր, պետք է ձեռնարկվեն այլ միջոցառումներ` նրա անձի մասին տեղեկություններն ստուգելու համար:
3. Եթե լրացել է դիմողի 16 տարին, նա նախազգուշացվում է սուտ մատնության համար պատասխանատվության մասին, ինչը հաստատում է իր ստորագրությամբ:
4. Հաղորդումն արձանագրության մեջ շարադրվում է առաջին դեմքով:
5. Արձանագրությունն ստորագրում են դիմողը եւ հաղորդումն ընդունող պաշտոնատար անձը:
6. Սույն հոդվածի առաջին, երկրորդ, չորրորդ եւ հինգերորդ մասերում շարադրված կանոնները տարածվում են նաեւ դիմողի կատարած հանցանքի մասին հաղորդման վրա` մեղայականով ներկայանալու դեպքում:
7. Չստորագրված կամ կեղծ ստորագրությամբ կամ մտացածին անձի անունից գրված նամակը, հայտարարությունը կամ հանցագործության մասին այլ անանուն հաղորդումը քրեական գործ հարուցելու առիթ չէ»:
Օսկանյանը ևս խոսեց. Անօրինական է
Սկանդալային զրույց. Օսկանյանը լռում է, Զուրաբյանը մեղադրում ԱԱԾ-ին, իսկ Փաշինյանը պահանջում քրգործ հարուցել

СНБ Армении опровергает сведения о своей причастности к прослушиванию разговора депутатов фракций ППА и АНК
12:37 17/12/2012
Начальник пресс-центра Службы национальной безопасности Армении Арцвин Баграмян опровергает утверждения о своей причастности  к прослушиванию разговора депутатов парламентской фракции «Процветающая Армения» и фракции Армянского национального конгресса Вардана Осканяна и Левона Зурабяна.
«Я опровергаю эти сведения. СНБ не может быть причастна к прослушиванию и размещению разговора в Сети. Все обвинения необоснованны и придуманы», – заявил пресс-секретарь.
Отметим, что Левон Зурабян заявил, что прослушивание его разговора с Варданом Осканяном было организовано сотрудниками СНБ по заказу властей.
«На мой взгляд, правоохранительные органы должны приложить усилия для того, чтобы обнаружить и привлечь к ответственности тех, кто записал и распространил этот разговор», – немногим ранее заявил Вардан Осканян.
В ответ на вопрос о том, какие меры собираются предпринять правоохранительные органы для того, чтобы разоблачить тех, кто прослушал разговор, Арцвин Баграмян отметил, что Левон Зурабян предлагает рассмотреть его заявление как сообщение о преступлении.
«Я предлагаю прокуратуре принять это заявление как сообщение о преступлении и требую привлечь к уголовной ответственности авторов прослушивания и публикации материала на основе этой аудиозаписи», – заявил Левон Зурабян.
В свою очередь, пресс-секретарь генерального прокурора Армении Сона Трузян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметила, что прокуратура не получала информации от Левона Зурабяна.
«Порядок изложения сообщения от физических лиц установлен статьей №177 Уголовно-процессуального кодекса Армении», – заявил Сона Трузян.
Отметим, статья 177 Уголовно-процессуального кодекса Армении гласит:
«1. Сообщения физических лиц о преступлениях могут быть письменными или устными.
2. Устное сообщение о преступлении, сделанное при производстве следственного действия или в ходе судебного разбирательства, вносится соответственно в протокол следственного действия или судебного заседания. В других случаях составляется отдельный протокол. В протоколе должны быть указаны фамилия, имя, год рождения, домашний и служебный адреса заявителя, его причастность к преступлению и источник его осведомленности, а также сведения о предъявленных им документах, удостоверяющих личность. Если заявитель не предъявил документы, удостоверяющие личность, должны быть приняты другие меры для проверки сведений о его личности.
3. Если заявитель достиг возраста 16 лет, он предупреждается об ответственности за заведомо ложный донос, что подтверждает своей подписью.
4. Сообщения излагаются в протоколе от первого лица.
5. Протокол подписывают заявитель и должностное лицо, принявшее сообщение.
6. Правила, изложенные в частях первой, второй, четвертой и пятой настоящей статьи, распространяются также на сообщение о преступлении, совершенном самим заявителем, при явке с повинной.
7. Неподписанное или подписанное подложной подписью либо написанное от имени вымышленного лица письмо, заявление или иное анонимное сообщение о преступлении не является поводом к возбуждению уголовного дела».
Депутаты оппозиционного АНК требуют привлечь к уголовной ответственности авторов аудиозаписи скандального разговора в кафе