Խոհարար. Հնում հայերը ամանորյա սեղանին խոզի բդի փոխարեն դրել են հնդկահավ կամ հավ
Ամանորյա սեղանին խոզի բդի փոխարեն հնում հայերը դրել են հավ կամ հնդկահավ: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցային համալիրի «Կուչինա» ռեստորանի ավագ խոհարար Ամալյա Մովսիսյանը` հավելելով, որ սեղաններին գերիշխել են նաև տարբեր տիպի պասուց տոլմաները, ավանդական տոլման, շատ մրգեղեն, չրեղեն, իսկ սեղանի զարդը եղել է ավանդական տարեհացը։
«Տարեհացը՝ միջինգով, երբ ամբողջ գերդաստանով հավաքվել են, և ում ընկել է միջի հատիկը, հենց նրանից են հաջորդ տարում հաջողություն ակնկալել»,- ասաց բանախոսը` հավելելով, որ այսօր շատ քիչ ընտանիքներում է տարեհաց դրվում, սակայն դա շատ գեղեցիկ ավանդույթ է և այն իր մեջ խորհուրդ ունի:
Ա.Մովսիսիյանի խոսքերով` հայերը ամանորյա սեղանը զարդարել են նաև իրենց այգու բարիքներով, պաշարած ընդեղենով, բացի այդ չրերից շատ-շատ կերակրատեսակներ են պատրաստել: «Ցավոք սրտի, այսօր մենք նախապատվությունը տալիս ենք ոչ ավանդականին, այլ եվրոպականին»,- ընդգծեց նա:

Cook: Armenians have put turkey or chicken instead of pork on their New Year tables
Armenians have put turkey or chicken instead of pork on their New Year tables in the past, told Amalia Movsisyan, the senior cook of “Cuccina” Restaurant in Marriott Hotel today at the meeting with the journalists. She also added that there have also been diversity of Lenten dolmas, many fruits, dry fruits and the adornment of the table has been the traditional bread of the year (year-bread/tarehats/).
“The year-bread with kernel; the whole family has gathered around and the one who has received the kernel he was thought to be the luckiest one that year,” said the speaker and added that there are very few people today that have preserved this tradition though it is a very nice one and has a meaning.
According to A. Movsisyan the Armenians have also decorated their New Year tables with the goods from their orchards, stored nuts and dried fruits. “Unfortunately, today, we prefer the European to traditional,” she noticed.