Թուրքիայի կրթության նախարարն այցելել է հայկական վարժարան
Թուրքիայի կրթության նախարար Օմեր Դինչերը երկրի ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներին տեղեկացրել է, որ այսուհետ Թուրքիայի կրթական հաստատություններում սովորողները, ըստ իրենց հետաքրքրությունների և ունակությունների, կարող են կրոնի դասեր սերտել:
«Արդեն դպրոցներում աշակերտները կարող են ազատորեն կրթություն ստանալ իրենց դավանանքի մասին: Մենք ջանք չենք խնայում աշակերտներին իրենց կրոնի մասին լավագույնս տեղեկացնելու համար»,- ըստ թուրքական «Sondakika» լրատվական կայքի` ասել է Օմեր Դինչերը:
Կրթության նախարարը այցելել է Փանգալթի մասնավոր հայկական նախակրթարան, միջնակարգ դպրոց և ուսումնարան: Այստեղ հնչեցրած ճառում թուրք նախարարը նշել է, թե իրենք ամեն ինչ անում են, որպեսզի հանրության մեջ խաղաղ մթնոլորտ և միմյանց հանդեպ հարգալից վերաբերմունք տիրի: Նախարարի ելույթից հետո մեկնարկել է դպրոցի կողմից կազմակերպված «Լեզուների եղբայրություն» ծրագիրը, որի ընթացքում դպրոցի երգչախումբը հայերեն և թուրքերեն լեզուներով երգեր է կատարել:

Министр образования Турции посетил действующее в стране армянское дошкольное учреждение
Министр образования Турции Омер Динчер сообщил представителям национальных меньшинств страны, что воспитанники образовательных учреждений Турции с учетом своих интересов и способностей могут посещать уроки религии.
«Уже в школах учащиеся могут свободно получать образование об их вероисповедании. Мы не жалеем усилий, направленных на информирование учащихся относительно их религии», – об этом, как сообщает турецкий сайт «Sondakika», заявил Омер Динчер.
Министр посетил также частное армянское дошкольное учреждение Пангалты, среднюю школу и училище. В своем слове к присутствующим он подчеркнул, что власти Турции делают все возможное, чтобы в обществе царила мирная атмосфера и проявлялось взаимное уважение. После выступления министра стартовала организованная руководством школы программа «Языковое братство», в рамках которой хор школы исполнил песни на армянском и турецком языках.