«Ես հստակ գիտեմ՝ ինչ եմ անելու նախագահական ընտրություններում առաջադրվելու դեպքում: Առաջիկա 8-10 օրերի ընթացքում կկայացնեմ իմ որոշումը»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով գալիք նախագահական ընտրություններին, նշեց ԼՂՀ նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը:
«Խնդիրն այն չէ, թե լուրջ անակնկալների եմ սպասում, խնդիրն այն է, որ կարող են ի հայտ գալ նոր հանգամանքներ, որը անհրաժեշտ կլինի հաշվի առնել առաջադրվելու պարագայում կամ կհիմնավորեն իմ չառաջադրվելը: Բոլոր դեպքերում առաջադրվելու պարագայում ես հստակ մոտեցումներ ունեմ, որոնք որևէ կերպ չեն կարող նսեմացնել իմ քաղաքական սկզբունքերը»,- ընդգծեց Ա. Մելիքյանը:
Panorama.am-ի հարցին, թե ինչպիսի՞ հանգամանքների ի հայտ գալու դեպքում նա կկայացնի իր որոշումը ընտրություններում առաջադրվելու կամ չառաջադրվելու վերաբերյալ, Ա. Մելիքյանը պատասխանեց, որ երբեք չի կարելի 100 տոկոս վստահությամբ ասել, որ ընտրությունների ելքը կանխորոշված են:
«Հնարավոր են նոր հնչերանգներ, անգամ արտաքին ազդակներ, որոնք ի զորու կլինեն էապես ներազդել ներքաղաքական իրավիճակի վրա: Այդ է պատճառը, որ ես ձեռնպահ եմ մնում այսօր կանխատեսում անել որևէ խնդրի վերաբերյալ: Բայց տեսականորեն ես տեսնում եմ հնարավորություններ ընտրությունների ընթացքի վրա էապես ներազդելու վերաբերյալ»,- ասաց նա:
Իսկ հարցին, թե ի՞նչ արտաքին ազդակների մասին է խոսքը, Ա. Մելիքյանը պատասխանեց, որ այսօր Հայաստանը բաց է արտաքին ազդեցությունների համար:
«Բոլոր կողմերից կարող են որոշակի ազդակներ ուղարկվել այստեղ, և այդ ազդակներն այստեղ կարող են ընկալվել որպես գործողության ազդանշան: Ազդակները կարող են գալ, առաջին հերթին, Ռուսաստանից: Չէի նսեմացնի Եվրոպայի ազդեցության աստիճանը, բայց Եվրոպայից առավել կարող է խոսք ասել Միացյալ Նահանգները: Ենթադրում եմ, որ այս ընտրությունները բոլոր դեպքերում կանցնեն համեմատաբար խաղաղ, առանց լուրջ էքսցեսների: Սակայն սա դեռ բոլոր երաշխիքները չի ստեղծում: Այսինքն արտաքին ազդեցության վտանգը կա, և այս առումով մենք պետք է ուշադիր լինենք»,- եզրափակեց Արման Մելիքյանը:

Экс-глава МИД НКР Арман Меликян определится с участием в выборах президента Армении в ближайшие дни
«Я четко знаю, что сделаю в случае выдвижения на пост президента Армении. Я приму решение относительно выдвижения кандидатуры в течение ближайших 8-10 дней»,– об этом на встрече с журналистами заявил бывший министр иностранных дел НКР Арман Меликян, комментируя предстоящие президентские выборы в республике.
«Вопрос состоит не в том, что я связываю серьезные ожидания, а в том, что могут появиться новые обстоятельства, которые необходимо будет учитывать в случае выдвижения или которые обоснуют мой отказ баллотироваться в президенты. В любом случае, если я приму решение баллотироваться, у меня есть четкие подходы, которые никак не могут умалять мои политические принципы», – добавил Арман Меликян.
В ответ на вопрос журналиста Panorama.am, какие обстоятельства могут повлиять на его решение выдвинуть кандидатуру на выборах, экс-министр отметил, что не следует со стопроцентной уверенностью заявлять, что исход выборов предопределен.
«Возможны новые развития событий, внешние сигналы, которые могут существенно повлиять на внутриполитическую ситуацию. Именно в этом состоит причина того, что я воздерживаюсь сегодня делать прогнозы относительно какой-либо проблемы. Но теоретически я вижу возможности существенно повлиять на ход выборов», – подчеркнул он.
Комментируя озвученную им мысль о возможном наличии внешних сигналов, Арман Меликян отметил, что сегодня Армения открыта для внешнего воздействия.
«Эти знаки могут направляться со всех сторон, и они могут восприниматься как сигнал к действию. Сигнал может в первую очередь направить Россия. Не хотелось бы умалять степень воздействия Европы, но в данном случае США могут выступить более выраженно, чем Европа. Я предполагаю, что предстоящие выборы в любом случае пройдут сравнительно спокойно, без серьезных эксцессов. Однако это пока не создает все гарантии. То есть угроза внешнего воздействия существует, и в этом смысле мы должны быть внимательны»,– резюмировал экс-министр.