«Ընտրական օրենսգրքի դրույթներին խստորեն հետևելը կարող է ապահովել ընտրության թափանցիկությունը». Դիտորդներ
Հայաստանի ընտրական օրենսդրական բազան հիմնականում համապատասխանում է միջազգային ժողովրդավարական չափանիշներին: Ընտրական օրենսգիրքը, չնայած մի շարք դիտողությունների, բավականին լիարժեք նկարագրում է ընտրական բոլոր գործընթացները: Օրենսգրքի դրույթներին խստորեն հետևելը կարող է ապահովել ընտրության թափանցիկությունը: Նման եզրակացության է եկել Ընտրական համակարգերի միջազգային փորձագիտական կենտրոնի (ICES) միջազգային դիտորդական պաշտոնական առաքելությունը, որը պետք է հետևի Հայաստանում փետրվարի 18-ին կայանալիք նախագահական ընտրությունները:
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Ընտրական համակարգերի միջազգային փորձագիտական կենտրոնի ղեկավար, XV գումարման Քնեսեթի պատգամավոր Ալեքսանդր Ցինկերի ներկայացմամբ, առաքելություն իրականցվող առաջին խումբը Հայաստան կժամանի հունվարին: Խմբում ընդգրկված է լինելու 8 փորձագետ: Երկրորդ խումբն Հայաստանում կլինի փետրվարին, որը երկարաժամկետ դիտորդական առաքելություն է իրականացնելու, իսկ կարճաժամկետ առաքելություն իրականացնող խումբը` փետրվարի 15-ին: Դիտորդական պաշտոնական առաքելությունը նոյեմբերի 27-ից սկսել է ՀՀ Օրենսդրության և ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի ուսումնասիրությունը, նաև երկրում ու տարածաշրջանում տիրող քաղաքական իրավիճակը:
Առաքելությունը կոչ է անում ընտրական գործընթացների բոլոր մասնակիցներին խուսափել այնպիսի գործողություններից ու հայտարարություններից, որոնք կարող են լարավածություն առաջացնել և կասկածի տակ դնել ընտրությանների արդյունքները, իսկ իշխանական կառույցներին` ապահովել հավասարություն և ժամանակին պատժել նրանց, ովքեր կխախտեն օրենքը:
Դիտորդական առաքելությունը կարծում է, որ ընտրական գործընթացների բոլոր մասնակիցները դեռևս նախընտրական շրջանում պետք է հայտարարեն թափանցիկ և արդար ընտրություններ անցկացնելու պատրաստակամության մասին, արդար ընտրություններ անցկացնելու դեպքում ճանաչել արդյունքները:
Առաքելության ներկայացուցիչները հույս հայտնեցին, որ նախընտարական շրջանը, ընտրությունների օրը և արդյունքների ամփոփումը կանցկացվեն առանց իրավիճակի սրման` իրավական նորմերին համապատասխան, իսկ ընտրությունները կհամապատասխանեն ընդունված միջազգային չափանիշներին:

Строгое следование положениям Избирательного кодекса обеспечит прозрачность президентских выборов в Армении. Мнение наблюдателей
Законодательная база в избирательной системе Армении в основном соответствует международным демократическим нормам. Несмотря на ряд замечаний, Избирательный кодекс Армении довольно полноценно описывает все избирательные процессы. Строгое следование положениям кодекса может обеспечить прозрачность выборов. К такому выводу пришли представители официальной миссии международных наблюдателей Экспертного центра избирательных систем (ICES), которая должна наблюдать за предстоящими 18 февраля президентскими выборами в Армении.
На встрече с журналистами руководитель Экспертного центра избирательных систем, депутат Кнессета Израиля XV созыва Александр Цинкер отметил, что первая группа представителей миссии, в составе восьми экспертов, прибудет в Армении в январе. Вторая группа, целью которой будет осуществление долгосрочной наблюдательской миссии, прибудет в республику в феврале, а группа экспертов, осуществляющих краткосрочную наблюдательскую миссию, посетит Армению 15 февраля. Официальная наблюдательская миссия с 27 ноября начала изучение Законодательства и Избирательного Кодекса Республики Армения, а также политическую ситуацию, царящую в стране и регионе.
Миссия призывает всех участников избирательных процессов избегать таких действий и заявлений, которые могут вызвать напряженность и поставить под сомнение результаты выборов, а властных структур – обеспечить равенство и своевременно наказать тех, кто нарушит закон.
Эксперты наблюдательской миссии считают, что все участники избирательных процессов уже в предвыборный период должны заявить о готовности провести прозрачные и справедливые выборы, а в случае проведения справедливых выборов – признать результаты голосования.
Представители миссии выразили надежду на то, что предвыборный период, день голосования и обобщение результатов будут проведены без обострения ситуации, в соответствии с правовыми нормами, а выборы будут соответствовать принятым международным нормам.