«Euromag». Իտալիան արաքին պարտքերի դիմաց վարձով է տալու պատմական հուշարձանները
Իտալիայի կառավարությանը պատկանող հարյուրավոր շինություններ, բանտեր, զորանոցներ, հարյուրավոր մշակութային հուշարձաններ այսուհետ վարձով են տրվելու, ինչը թույլ կտա երկրին կրճատելու երկրի արտաքին պարտքը: Այս մասին հաղորդում «Euromag» լրատվական գործակալությունը:
Կառավարությունն արդեն ընտրել է 350 շինություններ, ինչից էլ հենց սկսվելու է ծրագրի իրականացումը։ Ընդհանուր առմամբ ծրագրվել է 4 300 շինություն վարձով տալ, որոնց թվում են նաև միջնադարյան դղյակները։
Աղբյուրի փոխանցմամբ, մշակութային հուշարձանները վարձով տալու որոշումը համարվում է խնդրի լուծման ամենաբանական տարբերակը, քանի որ այն միևնույն ժամանակ հնարավորություն է տալիս պահպանել պատմական արժեքները։ Նույնիսկ 50-ամյա վարձակալությունը շատ ավելի հարմար է, քան վաճառքը։

Италия намерена сдать в аренду памятники культуры, чтобы расплатиться с долгами
Сотни принадлежащих государству зданий, в том числе тюрьмы, казармы и памятники культуры, будут сданы в аренду.
Таким образом правительство Италии намерено найти средства, чтобы расплатиться со своими долгами. Власти уже выбрали 350 зданий, с которых начнется реализация проекта, передает «Euromag», а всего планируется сдать 4300 строений, в число которых вошел даже средневековый замок.
Сдача внаем подается как самое гуманное решение проблемы, позволяющее сохранить исторические ценности. Даже 50-летняя аренда гораздо лучше продажи, тем более с учетом установившихся сейчас цен на недвижимость.