Սերժ Սարգսյան. Մենք հարմարվել ենք բացառիկ բարդ պայմաններին և զարգանում ենք  (Տեսանյութ)
Հայաստանը գտնվում է բացառիկ բարդ պայմաններում, սակայն հարմարվել է դրանց և զարգանում է: Այս մասին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է «Ռոսիա 24» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում:
Խոսելով իր պաշտոնավարման ընթացքում կատարված աշխատանքների մասին` երկրի ղեկավարը նշել է, որ սոցիալ-տնտեսական զարգացման հարցը շարունակում է մեծ խնդիր մնալ Հայաստանում: «Համաշխարհային ֆինանսա-տնտեսական ճգնաժամի արդյունքում մենք բավականին լուրջ հարված ստացանք, ունեցանք 14 տոկոս անկում»,- ասել է նախագահն ու նշել, որ անցած երկու տարիներին սակայն երկիրն աստիճանար հետ է բերում կորցրածը.
«Անցած տարի ունեցանք ՀՆԱ-ի 4 տոկոս աճ, այս տարի կունենանք 7 տոկոսից մի փոքր ավել` 3 տոկոս գնաճի և բյուջեյի 2.5 տոկոս դեֆիցիտի պայմաններում»:
Նախագահը կարևորել է երկրում բիզնես միջավայրի բարելավման փաստը. «Համաշխարհային բանկի «Doing business» վարկանիշով մենք 18 կետով առաջընթաց ենք ունեցել և այժմ զբաղեցնում ենք 32-րդ տեղը: Դա ԱՊՀ երկրների շարքում առաջին ցուցանիշն է և հինգերորդը` Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում»,- փաստել է երկրի ղեկավարն ու նշել, որ հենց սրա արդյունքում է հաջողվել ՀՆԱ-ի 7 տոկոսանոց աճ ապահովել:
«Ռոսիա 24»-ի լրագրողը ՀՀ նախագահից հետաքրքրվել է նաև Հայաստանի տնտեսության առաջատար ճյուղերի մասին: Ի պատասխան Սերժ Սարգսյանը հիշեցրել է, որ վերջին 20 տարում Հայաստանն ապրում է շրջափակման պայմաններում, ինչն էլ դարձել է երկրի տնետսական զարգացման առանձնահատկությունների գլխավոր դետերմինանտներից մեկը.
«Գործնականում` Թուրքիան ապօրինի շրջափակում է իրականացնում և մենք ապրում ու զարգանում ենք այդ պայմաններում` բացառիկ բարդ պայմաններում: Մենք անգամ ուղիղ երկաթուղային հաղորդակցություն չունենք Ռուսաստանի և ԱՊՀ երկրների հետ: Իսկ դա նշանակում է, որ մեր արտահանողներն այլոց համեմատ անհավասար պայմաններում են»:
Սերժ Սարգսյանի խոսքով` Հայաստանը հարմարվել է իր ճակատագրին, և առկա պայմաններում փորձում է զարգացնել տնտեսության այն ճյուղերը, որոնց մրցունակությանը տրանսպորտային բաղադրիչը չի խանգարում:
«Ավանդաբար Հայաստանում առաջատար ճյուղը լեռնահանքային արդյունաբերությունն է»,- խոսելով կոնկրետ ոլորտների մասին նշել է երկրի ղեկավարն ու փաստել, որ այդ ոլորտի զարգացումը մեծապես կախված է նաև մետաղի համաշխարհային գներից.
«Այդ իսկ պատճառով մենք ստիպված էինք դիվերսիֆիկացնել, և այսօր Հայաստանում` ոչ միայն մեր գնահատականներով, լավ զարգանում է ժամանակակից, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը: Գործնականում վերջին հինգ տարվա ընթացքում մենք կարողացել ենք երեք անգամ ավելացնել այս ոլորտի արտադրության ծավալը: Դա լավ է նաև այն պատճառով, որ ապահովում է բարձր վարձատրվող, հեղինակություն վայելող աշխատատեղեր: Այսօր Հայաստանում մոտ հարյուր նման ձեռնարկություն կա և այդ ձեռնարկություններում զբաղված է 10 հազարից ավել մարդ: Փոքրիկ Հայաստանի համար դա ծանրակշիռ ցուցանիշ է»:

Армения научилась развиваться в исключительно сложных условиях. Ситуацию представил президент С. Саргсян
Уже 20 лет Армения живет в блокадных условиях: Турция осуществляет незаконную блокаду, и страна живет и развивается в этих условиях. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян в интервью телеканалу «Россия 24».
На замечание корреспондента российского СМИ, что это развитие происходит в исключительно в сложных условиях, глава армянского государства ответил:
«Исключительно в сложных, и у нас даже нет прямых железнодорожных сообщений с Россией, со странами СНГ. Это означает, что наши экспортеры находятся в неравных условиях с другими. Ну, получилось так, что это судьба, мы привыкли к этим условиям, и пытаемся развивать те отрасли народного хозяйства, которые конкурентоспособны, и вот эта транспортная составляющая не мешает. Традиционно, в Армении передовой отраслью являлась горнорудная промышленность, но, как вы знаете, горнорудная промышленность, вернее развитие горнорудной промышленности, очень зависит от мировых цен на металлы, поэтому мы вынуждены были диверсифицировать и сейчас в Армении, не только по нашим оценкам, хорошо развиваются современные технологии, информационные технологии и практически за последние 5 лет нам удалось в три раза увеличить продукцию в этой отрасли. Это хорошо и тем, что это высокооплачиваемые престижные рабочие места. Сейчас в Армении около 100 таких предприятий, в этих предприятиях занято чуть больше 10 000 человек. Для маленькой Армении это солидная цифра».
В ходе беседы он также отметил: «Конечно же, у нас большая проблема в социально-экономическом развитии. Мы получили очень серьезный такой удар в результате мирового финансово-экономического кризиса. У нас было около 14% спада. Но, слава Богу, за эти годы мы смогли восстановить: в прошлом году было около 4% роста ВВП, в этом году мы надеемся, что будет чуть больше 7%, во всяком случае, итоги 11 месяцев об этом говорят. Это при инфляции около 3%, при бюджетном дефиците около 2,5%. У нас в стране улучшился бизнес-климат, и по рейтингу «Doing Business»-а, по отчетам Всемирного банка мы продвинулись на 18 позиций и сейчас находимся на 32-м месте, это первое место среди стран СНГ и 5-е место среди стран Восточной Европы и Центральной Азии. Вот конкретным результатом этого и стал 7%-й рост ВВП».