Այսօրվանից թեկնածուները կարող են առաջադրվել. Անձնագրային վարչություն դիմողները սպասվածից շատ են
ՀՀ նախագահի թեկնածուների առաջադրումը կսկսվի այսօրվանից` դեկտեմբերի 25-ից և կշարունակվի մինչև հունվարի 4-ը: Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի մամուլի քարտուղար Հերմինե Հարությունյանը Panorama.am-ին հայտնեց, որ տոնական օրերին հանձնաժողովն աշխատելու է և ընդունելու է առաջադրման վերաբերյալ դիմումները:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ նախագահի ընտրությունները տեղի կունենան 2013-ի փետրվարի 18-ին: Ընտրական օրենսգրքի 96-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն. «Հանրապետության նախագահի ընտրության ժամանակ քվեարկության օրը հայտարարվում է ոչ աշխատանքային»:
Մինչ առաջադրվելը գործիչները պետք է դիմեն ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչություն` ստանալու Հանրապետության Նախագահի թեկնածուի` վերջին տասը տարում ՀՀ քաղաքացի հանդիսանալու, այլ պետության քաղաքացիություն չունենալու և վերջին տասը տարում ՀՀ-ում մշտապես բնակվելու մասին տեղեկանք: Դիմումներն այստեղ ընդունվում էին դեկտեմբերի 10-ից:
Վարչության պետ Հովհաննես Քոչարյանը Panorama.am-ին հայտնեց, որ այս պահի դրությամբ հիշյալ տեղեկանքի համար դիմել և ստացել են «Նոր ժամանակներ» կուսակցության նախագահ Արամ Կարապետյանը, ով հայտարարել է, որ չի առաջադրվելու, Էպոսագետ Վարդան Սեդրակյանը, «Ռադիո Հայ»-ի տնօրեն Անդրեաս Ղուկասյանը և Զարուհի Հարությունյանը, ոբ բժշկուհի է:
Տեղեկանք ստանալու համար վարչությանը դիմել են նաև ՄԱԱ նախագահ Նարինե Մկրտչյանը, ԱԻՄ առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանը, «Ժառանգություն» կուսակցության ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, ֆիզիկոս Մհեր Հայրապետյանը, «Ազատություն» կուսակցության նախագահ Հրանտ Բագրատյանը:
Ոստիկանության լրատվական ծառայությունից տեղեկացնում են, որ անձնագրային վարչությունը հերթափոխով կաշխատի` ՀՀ Նախագահի թեկնածուներին վերջին տասը տարում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսանալու, այլ պետության քաղաքացիություն չունենալու և վերջին տասը տարում Հայաստանի Հանրապետությունում մշտապես բնակվելու տեղեկանք տրամադրելու և թեկնածուներին անհրաժեշտության դեպքում անձնագրային ծառայություններ մատուցելու նպատակով:
ԿԸՀ կողմից հաստատված ժամանակացույցի համաձայն, հունվարի 4-14-ը կկատարվի թեկնածուների գրանցումը, իսկ նախընտրական քարոզարշավը կմեկնարկի հունվարի 21-ից և կշարունակվի մինչև փետրվարի 16-ը:
Նախագահական ընտրություններում առաջադրվելու մասին այս պահի դրությամբ հայտարարել են գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանը, «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, էպոսագետ Վարդան Սեդրակյանը, «Ազդարար» գիտամշակութային ամսագրի վերահիմնադիր. պատմաբան-մանկավարժ Մարտիկ Սարգսյանը, ԱԻՄ առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանը, «Ազատություն» կուսակցության նախագահ Հրանտ Բագրատյանը: Չառաջադրվելու մասին այսօր հայտարարել է առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը:

С сегодняшнего дня начинается официальное выдвижение кандидатов на пост президента Армении
Выдвижение кандидатов в президенты Армении начнется с сегодняшнего дня и продлится до 4 января. Как сообщила в беседе с журналистом Panorama.am пресс-секретарь ЦИК Армении Эрмине Арутюнян, комиссия будет работать и принимать заявления о выдвижении кандидатуры и в праздничные дни.
Напомним, президентские выборы в Армении пройдут 18 февраля 2013 года. Согласно ч.3 ст. 88 Избирательного кодекса Армении, день выборов президента объявляется нерабочим днем.
До выдвижения кандидатуры для получения справки о постоянном проживании в республике и наличии армянского гражданства за последние десять лет, а также об отсутствии гражданства другого государства политические деятели должны обратиться в Паспортно-визовое управление полиции Армении. Заявки принимаются с 10 декабря 2012 года.
Начальник Паспортно-визового управления полиции Армении Ованнес Кочарян сообщил Panorama.am, что на данный момент для получения справки в управление обратился председатель партии «Новые времена» Арам Карапетян, который заявил, что не будет баллотироваться, специалист по эпосу Вардан Седракян, директор радиостанции «Радиоай» Андреас Гукасян, а также врач Заруи Арутюнян.
Для получения справки в управление обратились также директор Национального пресс-клуба Армении Нарине Мкртчян, лидер Объединения «Национальное самоопределение» Паруйр Айрикян, руководитель партии« «Наследие» Раффи Ованнисян, физик Мгер Айрапетян, председатель партии «Свобода» Грант Багратян.
Пресс-служба полиции также сообщила, что паспортно-визовое управление будет работать посменно для выдачи соответствующих справок кандидатам, а также предоставления других услуг.
Напомним, по данным ЦИК РА, президентские выборы в Армении пройдут 18 февраля 2013г., заявки кандидатов будут приниматься с 25 декабря 2012г. до 18:00 4 января 2013г., а регистрировать их будут с 4 по 14 января. Предвыборная кампания стартует 21 января и продлится до 24:00 по ереванскому времени 16 февраля. Заявки о самоотводе кандидатов будут приниматься до 8 февраля 2013г.
На данный момент о выдвижении кандидатуры объявили действующий президент Серж Саргсян, председатель партии «Наследие» Раффи Ованнисян, специалист по эпосу Вардан Седракян, редактор журнала «Аздарар» Мартик Саркисян, лидер Объединения «Национальное самоопределение» Паруйр Айрикян, председатель партии «Свобода» Грант Багратян. От выдвижения кандидатуры сегодня отказался первый президент Армении Левон Тер-Петросян.