Տարիքն ի՞նչ կապ ունի. Տիգրան Ուրիխանյանը մեկնաբանում է ՀԱԿ առաջնորդի որոշումը
«Դա անհատի որոշում է, որին մեկնաբանություն տալը կոռեկտ չի լինի, իսկ որպես գնահատական ողջունել ու ողջունում եմ ցանկացած այլընտրանքային առաջարկ քաղաքական որևէ գործընթացում», -այսօր Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում մեկնաբանելով ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հայտարարությունը նախագահական ընտրություններում չառաջադրվելու մասին, ասաց «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության մամլո խոսնակ Տիգրան Ուրիխանյանը:
Նրա խոսքով, նախագահական ընտրություններում առաջադրման հնարավորություն կա, և եթե կլինեն անհատներ, կառաջարկեն ծրագրեր, կդրսևորեն համապատասխան ունակություններ, կարող են առաջադրվել ու հավակնել ընտրազանգվածների հավանությանը: «Ես կուզեի, որպեսզի ընդդիմությունը, իր հերթին ներկայացնելով ժողովրդի մի հատված, քաղաքական դաշտում բարձրացներ խնդիրներ և գնար դրանց լուծման ճանապարհով», -նկատեց Ուրիխանյանը:
Լևոն Տեր Պետրոսյանը «Չորրորդ ինքնիշխանություն» թերթին տված հարցազրույցում որպես իր չառաջադրվելու պատճառ նշել էր. «քանի որ, ինչ կուզեք ասեք, 68 տարեկան մարդը նույն եռանդն ու աշխատունակությունը չի կարող ունենալ, ինչ 40-60 տարեկանը, որը, թերևս, նախագահի պաշտոնին հավակնող քաղաքական գործիչների օպտիմալ տարիքն է: Հետևաբար, ասպարեզ պետք է իջնեն ինձնից ավելի երիտասարդները»:
Մեր հարցին, թե իսկապե՞ս տարիքն էր պատճառը, որ առաջին նախագահը որոշեց չառաջադրվել, Ուրիխանյանն ի պատասխան ասաց, որ այդ հարցը չի կարող մեկնաբանել:
«Նախագահի և ցանկացած այլ պետական պաշտոնի հավակնող անձի անհատական համապատասխան կարողությունների, ունակությունների մասին է հարկավոր խոսել, ի՞նչ կապ ունի այստեղ տարիքը»,-հավելեց ԲՀԿ խոսնակը:
Այսինքն, չե՞ք կարծում, որ տարիքի պատճառով է նա հեռանում քաղաքականությունից, մեր հարցին, Ուրիխանյանը պատասխանեց. «Չեմ էլ մտածել դրա շուրջ, որովհետև թեկնածուներին առաջին հերթին գնահատում եմ արդյունավետ պետական վարչարարություն իրականացնելու կարողություններով»:

PAP spokesman sees no connection between ANC leader’s age and his decision not to run for president
“This is a decision made by an individual and it would not be correct to comment on it. On the whole, while assessing it, I should mention that I always welcome any alternative proposal in any political process,” Tigran Urikhanyan, a spokesman for Prosperous Armenia Party, told Panorama.am, commenting on ANC leader Levon Ter-Petrosyan’s statement that he is not going to run for president.
According to him, there is a possibility of running for president and if there are individuals that will offer programs and will show respective abilities, they can run in the elections and claim to win voter sympathies.
“I would want the opposition, which, for its part, represents a certain part of people, to raise problems in the political arena and seek ways to solve them,” said Urikhanyan.
We will remind that commenting on his refusal to run for president, Levon Ter-Petrosyan told Chorrord Inknishkhanutyun in an interview, “Whatever you may say, a 68-year-old cannot have the same enthusiasm and ability to work as the one who is 40 to 60 years old. This is the optimal age for political figures seeking the presidential office. So, those who are younger than me have to appear on the arena.”
When asked if indeed the age is the reason why the first President made such a decision, Urikhanyan said that he could not comment on this issue.
“We should talk about personal abilities of the President and any other person seeking political office. In this case, age does not matter,” he added.