Տարիքն ի՞նչ կապ ունի. Տիգրան Ուրիխանյանը մեկնաբանում է ՀԱԿ առաջնորդի որոշումը
«Դա անհատի որոշում է, որին մեկնաբանություն տալը կոռեկտ չի լինի, իսկ որպես գնահատական ողջունել ու ողջունում եմ ցանկացած այլընտրանքային առաջարկ քաղաքական որևէ գործընթացում», -այսօր Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում մեկնաբանելով ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հայտարարությունը նախագահական ընտրություններում չառաջադրվելու մասին, ասաց «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության մամլո խոսնակ Տիգրան Ուրիխանյանը:
Նրա խոսքով, նախագահական ընտրություններում առաջադրման հնարավորություն կա, և եթե կլինեն անհատներ, կառաջարկեն ծրագրեր, կդրսևորեն համապատասխան ունակություններ, կարող են առաջադրվել ու հավակնել ընտրազանգվածների հավանությանը: «Ես կուզեի, որպեսզի ընդդիմությունը, իր հերթին ներկայացնելով ժողովրդի մի հատված, քաղաքական դաշտում բարձրացներ խնդիրներ և գնար դրանց լուծման ճանապարհով», -նկատեց Ուրիխանյանը:
Լևոն Տեր Պետրոսյանը «Չորրորդ ինքնիշխանություն» թերթին տված հարցազրույցում որպես իր չառաջադրվելու պատճառ նշել էր. «քանի որ, ինչ կուզեք ասեք, 68 տարեկան մարդը նույն եռանդն ու աշխատունակությունը չի կարող ունենալ, ինչ 40-60 տարեկանը, որը, թերևս, նախագահի պաշտոնին հավակնող քաղաքական գործիչների օպտիմալ տարիքն է: Հետևաբար, ասպարեզ պետք է իջնեն ինձնից ավելի երիտասարդները»:
Մեր հարցին, թե իսկապե՞ս տարիքն էր պատճառը, որ առաջին նախագահը որոշեց չառաջադրվել, Ուրիխանյանն ի պատասխան ասաց, որ այդ հարցը չի կարող մեկնաբանել:
«Նախագահի և ցանկացած այլ պետական պաշտոնի հավակնող անձի անհատական համապատասխան կարողությունների, ունակությունների մասին է հարկավոր խոսել, ի՞նչ կապ ունի այստեղ տարիքը»,-հավելեց ԲՀԿ խոսնակը:
Այսինքն, չե՞ք կարծում, որ տարիքի պատճառով է նա հեռանում քաղաքականությունից, մեր հարցին, Ուրիխանյանը պատասխանեց. «Չեմ էլ մտածել դրա շուրջ, որովհետև թեկնածուներին առաջին հերթին գնահատում եմ արդյունավետ պետական վարչարարություն իրականացնելու կարողություններով»:

Пресс-секретарь ППА Т. Уриханян не видит связи между возрастом и решением лидера АНК не баллотироваться в президенты
12:38 25/12/2012
«Это решение, которое приняла отдельная личность, и комментировать его не будет корректно. В целом, давая оценку, отмечу, что я приветствовал и приветствую любое альтернативное предложение в любом политическом процессе», – об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил пресс-секретарь партии «Процветающая Армения» Тигран Уриханян, комментируя заявление лидера Армянского национального конгресса Левона Тер-Петросяна об отказе от выдвижения кандидатуры на президентских выборах.
По его словам, возможность выдвижения кандидатуры на президентских выборах существует, и в случае, если будут отдельные личности, которые предложат программы, проявят соответствующие способности, они могут баллотироваться и претендовать на получение симпатий избирателей. «Мне бы хотелось, чтобы оппозиция, представляя в свою очередь, определенную часть народа, подняла бы на политической арене проблемы и искала бы пути их решения», – заметил Уриханян.
Напомним, комментируя в интервью газете «Чорорд инкнишханутюн» свой отказ от выдвижения кандидатуры, Левон Тер-Петросян отметил: «Что бы ни говорили, но у 68-летнего человека нет той энергии и работоспособности, которая есть у 45-60-летних. Этот возраст является оптимальным для деятелей, претендующих на пост президента. Следовательно, на арену должны выйти более молодые».
В ответ на вопрос о том, действительно ли возраст является причиной такого решения со стороны первого президента, Тигран Уриханян отметил, что не может комментировать этот вопрос.
«Нам следует говорить о соответствующих индивидуальных способностях президента и любого другого лица, претендующего на политическую должность. Возраст в данном случае не имеет никакого значения», - добавил пресс-секретарь.
На уточняющий вопрос, не считает ли он, что именно из-за возраста Левон Тер-Петросян уйдет из политики, Уриханян ответил: «Я и не думал об этом, потому что кандидата в первую очередь оценивают по его способностям осуществлять эффективное государственное администрирование».