Բնապահպանության նախարարության միակ «բացթողումը» Սևանա լիճ 366.667 հազ. հատ մանրաձկան բացթողումն է
Բնապահպանության նախարարության համար այս տարին բավականին հագեցած էր: Այս մասին այսօր տարեվերջյան ամփոփիչ ասուլիսում հայտարարեց բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանը: Նրա խոսքերով` 2012 թվականին ՀՀ բնապահպանության նախարարության կողմից իրականացված աշխատանքների հիմնական նպատակն է եղել Կառավարության 2012թ-ի գործունեության միջոցառումների ծրագրի և կառավարության կողմից հաստատված ռազմավարական նշանակության ծրագրերով նախատեսված բնապահպանության ոլորտի գծով գերակա խնդիրների կատարման ապահովումը:
Ա.Հարությունյանը նշեց, որ այս տարի նախարարությունը մշակել է 3 օրենքների նախագծեր: Հաշվետու ժամանակաշրջանում մշակվել են նաև ՀՀ կառավարության 34 որոշումների նախագծեր, որոնցից ընդունվել է 21-ը, իսկ 13-ը համապատասխան ընթացքի մեջ են: Բացի այդ մշակվել և ՀՀ վարչապետի որոշմամբ հաստատվել են 6 իրավական ակտեր:
Անդրադառնալով Սևանա լճի հիմնախնդիրներին, նախարարը հայտնեց, որ վերջին տաս տարվա ընթացքում Սևանա լճի մակարդակը բարձրացել է 3.6 մետրով և 2012թ. գտնվում է 1900.11 նիշի վրա: Ըստ նրա` այս տարի 317 մլն. խոր. մ. ջրբացթողումների հետևանքով լճի մակարդակի բացասական բալանս չի արձանագրվել:
Նրա խոսքերով` Սևանա լճի ջրի մակարդակի բարձրացման հետևանքով ջրածածկման ենթակա տարածքներից մաքրվել է 110 հա տարածք:
Նշվեց նաև, որ Սևանա լճում էնդեմիկ ձկնատեսակների պոպուլյացիայի համալրում` 366.667 հազ. հատ մանրաձկան բացթողում Սևանա լիճ միջոցառման իրականացման շրջանակներում 2012թ. Սևանա լիճ է բաց թողնվել 200 000 հատ (3 և ավելի գրամ) ամառային իշխանի և 166 667 հատ (5 և ավելի գրամ) Գեղարքունու մանրաձուկ: ՀՀ պետբյուջեից ծրագրի իրականացման համար ծախսվել է 59.9 մլն. դրամ:
Ա.Հարությունյանը նշեց նաև, որ «Սևան» ԱՊ-ում 2012թ.-ին հավաքագրվել է մոտ 190 մլն. դրամ վարձավճար, ինչը նախորդ տարվա համեմատ ավելի է մոտ 75 մլն. դրամով:
Նախարարի խոսքերով` «Արփի լիճ» ազգային պարկի կարողությունների զարգացում ծրագրի շրջանակներում ավարտվել են այցելուների կենտրոնի և վարչական շենք-շինությունների շինարարական աշխատանքները և հոկտեմբերին տեղի է ունեցել «Արփի լիճ» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի վարչական շենքի և ՀՀ Շիրակի մարզի Ղազանչի համայնքում գտնվող այցելուների կենտրոնի, այդ թվում` «Բնության պետական թանգարան» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղի հանդիսավոր բացման արարողությունը: Ընթացքի մեջ են համայնքային զարգացման ծրագրերը, մասնավորապես՝ խմելու ջրի ցանցի վերականգնման, մեղվաբուծական ասոցիացիայի ստեղծման և էկոգյուղի կայացման աշխատանքները:
Ներկայացնելով Արարատյան դաշտավայրում ստորերկրյա ջրերի արդյունավետ օգտագործման ապահովմանն ուղղված աշխատանքները, բնապահպանության նախարարը նշեց, որ Արմավիրի և Արարատի մարզերում բացված թվով 34 հանձնարարագրերից` 30 տնտեսվարող սուբյեկտ ենթարկվել է վարչական տույժի ընդհանուր 2,2 մլն. դրամի չափով, այդ թվում 3 տնտեսվարողի ներկայացվել է ՀՀ բնապահպանական օրենսդրության խախտման հետևանքով շրջակա միջավայրին հասցված վնասի փոխհատուցման պահանջ 13,3 մլն. դրամի չափով:
Բացի այդ, ըստ Ա.Հարությունյանի, իրականացվել է ստորերկրյա ջրերի մոնիթորինգ և նկատվում են ստորերկրյա ջրերի պաշարների սպառում ու որակի փոփոխություն: «Բնապահպանության նախարարությունը դիմել է ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից Հայաստանում իրականացվող «Մաքուր էներգիա և ջուր» ծրագրին, որի շրջանակներում սկսվել է Արարատյան դաշտավայրի ստորերկրյա ջրային ռեսուրսների գնահատման աշխատանքների իրականացման նախապատրաստական մասը»,- նշեց նախարարը:
Պատասխանելով հարցին, թե նախարարության համար որոնք են այս տարվա ձեռքբերումներն ու բացթողումները, նախարարը նշեց, որ ձեռքբերումը «Արփի լիճ» ազգային պարկի ստեղծումն է: Ինչ վերաբերում է բացթողումներին, ապա Ա.Հարությունյանը հումորով պատասխանեց. «Ամենամեծ բացթողումը համարում եմ 366.667 հազ. հատ մանրաձկան բացթողումը Սևանա լիճ»:

Министр Арам Арутюнян назвал главное достижение 2012 г. в сфере охраны природы – создание национального парка «Арпи лич»
13:11 26/12/2012
Для Министерства охраны природы Армении 2012 год был насыщенным. Об этом на сегодняшней пресс-конференции, подводя итоги уходящего года, заявил министр охраны природы Арам Арутюнян. По его словам, основная цель проделанной в текущем году работы было выполнение приоритетных задач, предусмотренных программой деятельности правительства на 2012 год и утвержденных правительством программ стратегической значимости по линии охраны природы.
Арам Арутюнян отметил, что в текущем году министерство разработало 3 проекта законов. В отчетный период были разработаны проекты 34 решений правительства, из которых было принято лишь 21 решение, а 13 из них находятся на стадии обсуждения. Кроме того, были разработаны и утверждены 6 правовых актов.
Касаясь проблем озера Севан, министр отметил, что в течение последних десяти дет уровень воды в озере повысился на 3.6 метров и сейчас составляет 1900.11 м. В текущем году, по его словам, в результате попусков воды из озера в объеме 317 млн куб. м. отрицательного водного баланса не было зафиксировано.
Кроме того, в текущем году в рамках бюджетной программы в озеро было выпущено 200 000 летнего ишхана (форель) и 166 667 гегаркуни (вид севанской форели). Для реализации программы пополнения запасов рыбы было израсходовано 59,9 млн. драмов.
По словам министра, в рамках программы развития национального парка "Арпи лич" завершились работы по строительству здания для посетителей и уже в октябре состоялась церемония открытия административного здания ГНКО Национальный парк «Арпи лич».
Касаясь работ в направлении обеспечения эффективного использования подземных водных источников Араратской долины, Арам Арутюнян отметил, что в Армавирской и Араратской областях около 30 хозяйствующих субъектов были привлечены к административному взысканию в виде штрафа на сумму 2.2 млн драмов, 3 хозяйствующим субъектам было предъявлено требование о возмещении ущерба окружающей среде на сумму 13.3 млн драмов.
Кроме того, по словам министра, был осуществлен мониторинг подземных вод, заметно качественное изменение и исчерпание подземных водных ресурсов. «В рамках программы „Чистая энергия и вода” уже начались подготовительные работы по оценке подземных водных ресурсов Араратской долины», – сообщил министр.
Среди достижений министерства в уходящем году Арам Арутюнян назвал создание национального парка «Арпи лич». Что касается упущений, то, Арам Арутюнян шутя отметил: «Самым большим упущением я считаю то, что в озеро Севан было выпущено 366.667 мальков ишхана».