Խոստումներ առանց փողկապի. Թովմասյանը արդարադատության համակարգը խոստանում է դարձնել «այլ համակարգ»
Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը «արմատական փոփոխություն» բառից խուսափում է ու առաջիկա չորս տարիներին խոստանում է արդարադատության համակարգը «այլ համակարգ դարձնել»: Իսկ դրա համար, ինչպես այսօր լրագրողների հետ տարեվերջյան ասուլիսում հայտարարեց նախարար Թովմասյանը, «նախագծերը կան շինարարները կան, ենթակառուցվածքները առկա են»: Լրագրողների հետ առանց փողկապի հանդիպման ժամանակ Թովմասյանը խոստացավ. «Այն խնդիրները, որոնք կան, դուք չեք տեսնի»:
Նախարարը հպարտանում է ոլորտում կատարված «հեղափոխությամբ». իրավաբանական անձինք այժմ գրանցվում են ընդամենը 5-7 րոպեում, առանց քաշքշուքի: «Եթե հաջողվի այս համակարգը առաջիկա տարիներին պրոյեկտել պետություն-իշխանություն մյուս համակարգերի վրա, ապա պետք է ասեմ, որ մարդ-պետություն, քաղաքացի-պետություն հարաբերությունների միանգամայն այլ պատկեր եք տեսնելու», -նկատեց նա:
Իր գլխում ծագած և թղթին հանձնած հավակնոտ ծրագրերի շրջանակներում Թովմասյանը վստահեցնում է, որ համակարգում պետության կողմից մատուցվող ծառայությունների 80 տոկոսը թվայնացվելու է:
Նոտարիատի համակարգում վիճակը ներկայացնելիս նախարարն ասաց, որ այստեղ 0 տոկոս ստվերայնություն կա և առաջին 8 ամիսների ընթացքում արդեն կա 18 տոկոս աճ վճարված հարկերի տեսանկյունից: «Նոտարիատը պետք է լինի մեր տնտեսական հարաբերություններում գլխավոր կայունության էլեմենտներից մեկը: Հայեցակարգը պատրաստ է և եկող տարի, վստահ եմ, կունենանք ամբողջ օրենսդրությունը, ինչը նոր համակարգ կձևավորի», համակարգի տեսլականը ձևակերպեց նախարարը:
Քրեակատարողական համակարգում փոփոխությունները դժվար տեսանելի են. կան շենքային խնդիրներ, գերծանրաբեռնվածության խնդիր, կադրեր և այլն: Բայց համակարգում եկող տարվա մեջ խոշոր փոփոխությունը լինելու է «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի շահագործման հանձնելը, որը նախարարը համարում է Հայաստանի պատմության մեջ նոր` 400 տեղանոց ՔԿՀ: ՔԿՀ-ներում դատապարտյալների շրջանում զբաղվածության տոկոսը բարձրանում է. 2011-ին 160 դատապարտյալ է աշխատանք ունեցել, իսկ 2012-ին դրանց թիվը հասել է 310-ի, հաջորդ տարի այդ թիվը դառնալու է 500:
Դատական իշխանությունը, նախարարի խոսքով, շարունակում է մնալ դատաիրավական համակարգի «աքիլեսյան գարշապարը»: Այս համակարգում նախարար Թովմասյանը դրական տեղաշարժ այս տարի տեսել է. օրինակ «Մատաղիսի գործ»-ով արդարացման վճիռ կայացվեց: «Այս որոշումը ցույց տվեց, որ դատական իշխանությունը կարող է դեմ գնալ նախաքննական մարմիններին: Նման երևույթները պետք է լինեն և դառնալու են ապագա մեր դատական իշխանության ինչպիսիության խնդիրը», -նկատեց Թովմասյանը: Առաջին հերթին եկող տարում արդարադատության նախարարը խոստանում է խստացնել դատավորին ներկայացվող պահանջները: «Բացի նրա տեսական գիտելիքներից, մենք պետք է այնպիսի մեխանիզմներ սահմանենք, որ պարզենք նրա մարդկային, նրա իրավիճակում կողմնորոշվելու, նրա արդարամիտ լինելու հանգամանքները: Դատական համակարգում առկա բարեփոխումների ինդիկատորը պետք է լինի հասարակության կողմից դատական իշխանության նկատմամբ վստահության բարձրացումը», -ներկայացրեց նախարարը` ընդգծելով, որ այդ չափորոշիչները մշակվում են:
Արդարադատության համակարգում խնդիրների լուսաբանման ու դրանք հանրությանը ներկայացնելու համար մի քանի լրագրողներ, այդ թվում Panorama.am-ի խմբագրակազմը, արժանացան նախարարի շնորհակալագրի: «Այս կայքը մեր լրատվական կայքերից մեկն է, որը չի եղել մի օր, որ որևէ թեմայի չանդրադառնա, որևէ իրավական թեմա չվերցնի, դա չլուսաբանի: Միշտ չէ, որ իմ կարծիքը, գնահատականները համընկել են դրա հետ, բայց թեմայի արծարծումը արդեն իսկ հիմք է, որ դրա մասին հանրությունը իրազեկվի», -շնորհակալագիրը Panorama.am-ի` իրավական թեմաները լուսաբանող լրագրող Հասմիկ Համբարձումյանին հանձնելիս, ասաց Հրայր Թովմասյանը:
Բացի շնորհակալագրից, լրագրողներին հանձնվեցին նաև դատապարտյալների ձեռքով պատրաստված հուշանվերներ:
Շնորհակալագրեր ու հուշանվերներ ստացան նաև «Hetq.am», «Iravaban.net» լրատվական կայքէջերի, «Առավոտ», «Ժողովուրդ» թերթերի, Armnews հեռուստաընկերության խմբագրակազմերը, Ցմահ դատապարտվածների խնդիրներով զբաղվող քաղաքացիական նախաձեռնության ու Սախարովի անվան հիմնադրամի ներկայացուցիչները:

Министр юстиции Армении Г.Товмасян на «встрече без галстуков» пообещал: мы увидим «другую» систему правосудия
Министр юстиции Армении Грайр Товмасян избегает выражения «коренное преобразование» и в течение предстоящих 4 лет обещает систему правосудия «превратить в другую систему». А для этого, как заявил министр Товмасян в ходе сегодняшней итоговой пресс-конференции, «проекты есть, строители есть, инфраструктуры есть». В ходе «встречи без галстука» с журналистами Товмасян пообещал: «проблем, которые имеются, вы больше не увидите».
Министр гордится произведенной в сфере «революцией»: юридические лица теперь регистрируются всего за 5-7 минут, без возни. «Если удастся данную систему в течение ближайших лет спроектировать и для других систем государство-власть, то должен сказать, что мы увидим совершенно иную картину отношений человек-государство, гражданин-государство», – отметил он.
Товмасян уверяет, что в системе 80% предоставляемых государством услуг будут оцифрованы.
Представляя ситуацию в Нотариальной системе, министр подчеркнул, что здесь теневые явления отсутствуют (их доля составляют 0%), и в течение первых 8 месяцев уже наблюдается 18-процентный рост с точки зрения уплаченных налогов. «Нотариат должен быть одним из главных элементов стабильности в экономических отношениях. Концепция готова, и я уверен, что в следующем году законодательство будет готово полностью, что позволит сформировать новую систему», – сказал министр.
В Пенитенциарной (уголовно-исполнительной) системе изменения трудно заметны: имеются проблемы, связанные с помещениями, перегруженностью, кадрами и т.д. Но главным изменением в системе в следующем году будет сдача в эксплуатацию УИУ «Армавир», который, по словам министра, станет первым в истории Армении уголовно-исправительным учреждением, рассчитанным на 400 мест. Кроме того, процент занятости осужденных в УИУ растет: в 2011 году число работающих заключенных составило 160 человек, в 2012 году их число возросло до 310, а в следующем году это число достигнет 500.
Судебная власть, по словам министра, продолжает оставаться «ахиллесовой пятой» судебной системы. В этой системе министр Товмасян в этом году заметил положительный сдвиг: например, был вынесен оправдательный вердикт по «делу Матагиса». «Это решение показало, что судебная власть может идти против следственных органов. Такие явления должны быть и стать задачей нашей будущей судебной власти», – отметил Товмасян. В будущем году министр, в первую очередь, обещает ужесточить требования к судьям. «Мы должны разработать такие механизмы, которые помимо теоретических знаний, позволят нам ознакомиться с человеческими качествами судьи, его способностями ориентироваться в ситуации, степенью беспристрастности. Индикатором проводимых в судебной системе реформ должно послужить возрастание доверия общества к судебной власти», – сказал министр, подчеркнув, что эти стандарты разрабатываются.
Министр наградил грамотой нескольких журналистов, в том числе и редакцию Panorama.am за освещение проблем системы правосудия. Помимо грамот, журналистам вручили сувениры, изготовленные заключенными.
Грамоты и сувениры получили также редакции сайтов «Hetq.am», «Iravaban.net», газет «Аравот», «Жоховурд», телекомпании Armnews, а также представители «Гражданской инициативы по вопросам пожизненно заключенных» и «Фонд Андрея Сахарова».