Ստամբուլում նշվել է Մարաշի ալևիների կոտորածի հերթական տարելիցը
Ստամբուլի Հաջը Բեքթաշ մշակույթի տանը կազմակերպվել է հիշատակման արարողություն` նվիրված 1978թ. Մարաշում ալևիների արյունալի կոտորածին: Ալևիական հեղափոխական կոմիտեի անունից ելույթ ունեցած Օզգյուր Այդընը ներկաներին ասել է, որ պաշտոնական տվյալների համաձայն` 34 տարի առաջ Մարաշում սպանվել է 111 ալևի: Ենթադրվում է, որ այդ ժամանակ թուրքական իշխանությունների հրահրմամբ են սուննի մահմեդական թուրքերը կրոնական մոլեռանդությամբ համակվել իսլամի ալևի ուղղության հետևորդների դեմ:
Ըստ թուրքական «Anka» (Անկա) լրատվական գործակալության` Օզգյուր Այդընը տեղեկացրել է, որ թուրքական իշխանությունները մերժել են իրենց հիշատակի միջոցառում անցկացնել Մարաշում:
«Մենք չենք ցանկանում կրկին ապրել Մարաշի սարսափելի իրադարձությունները»:
Նշենք, որ 1978թ. դեկտեմբերի 19-24-ը Մարաշում թուրքական խուժանը ծայրահեղական «Գորշ գայլեր» կազմակերպության գլխավորությամբ կազմակերպել էին Մարաշի ալևիների սպանդ: Թուրքիայում այժմ հաշվվում են ավելի քան 20մլն ալևիներ: Իշխանությունները չեն ճանաչում նրանց կրոնական իրավունքները և արգելում են աղոթատեղիներ կառուցել` դիտելով դա որպես երկրի մահմեդական բնակչության պառակտման վտանգ:

В Стамбуле в центре культуры им.Гаджи Бекташа Вели была организована церемония, посвященная памяти жертв кровавой резни алевитов в 1978 году в Мараше.
Озгюр Айдын, выступивший от имени алевитского революционного комитета, сказал присутствующим, что по официальным данным, 34 года назад в Мараше было убито 111 алевитов. Предполагается, что тогда по распоряжению турецких властей турецкие мусульмане-сунниты исполнились религиозного фанатизма против последователей алевитского направления ислама.
Как сообщает турецкое информагентство «Anka», Озгюр Айдын сообщил также, что турецкие власти отказали им в проведении мероприятия, посвященное памяти алевитов в Мараше.
«Мы не хотим вновь пережить ужасные события в Мараше», -подчеркнул он.
Отметим, что 19-24 декабря в Мараше турецкие захватчики во главе с организацией националистического толка «Серые волки» организовали погромы алевитов Мараша. Сейчас в Турции насчитывается свыше 20 млн алевитов. Власти не признают их религиозные права и запрещают строить места для молитв, рассматривая это как угрозу раскола мусульманского населения страны.