Թուրքական «Sondakika» լրատվական կայքը տեղեկացնում է, որ Ստամբուլի առաջին ատյանի դատարանն արձակել է հայերի դեմ ատելություն և թշնամանք հրահրելու մեղադրանքով ձերբկալվածների դատավճիռը: Վերջիններս տարեսկզբին բողոքի ցույց էին կազմակերպել Ստամբուլի կենտրոնական Թաքսիմ հրապարակում` նվիրված Խոջալուի դեպքերի 20-ամյա տարելիցին:
Ցույցի ժամանակ մասնակիցները հնչեցրել էին հայերի հասցեին վիրավորական արտահայտություններ և պարզել թշնամության կոչ անող պաստառներ: Նման վարքի համար դատարանում էր հայտնվել 10 մարդ կասկածյալի կարգավիճակում:
Արդեն հայտնի է դարձել, որ նրանցից 4-ին դատարանն արդարացրել է, իսկ 6-ին դատապարտել 5 ամսվա բանտարկության: Ավելի ուշ, սակայն, ազատազրկման վճիռը փոխարինվել է 3.000 թուրքական լիրա տուգանքով:

В Турции шестерых граждан оштрафуют на 3 000 лир за оскорбление армян
Турецкий информационный сайт «Sondakika» сообщает, что стамбульский суд первой инстанции огласил приговор по делу задержанных по обвинению в разжигании ненависти и вражды в отношении армян.
Отметим, что в начале года вышеуказанные лица организовали на площади Таксим в центральной части Стамбула акцию протеста, посвященную 20-летней годовщине трагических событий в Ходжалу.
Участники акции протеста озвучивали оскорбительные высказывания в адрес армян, держа в руках плакаты с надписями, призывающими к вражде. За такое поведение перед судом в качестве подозреваемых предстали 10 человек.
Как стало известно, суд оправдал четырех из них, а шестерых приговорили к пяти месяцам лишения свободы. Позднее, однако, приговор о лишении свободы был заменен требованием о взыскании 3 000 турецких лир.