Արցախում տեղի ունեցած կարևորագույն իրադարձությունների, ներքին և արտաքին քաղաքականության ոլորտում գրանցված արդյունքների մասին Panorama.am-ը զրուցեց ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանի հետ:
-Պարոն Բաբայան, սկսենք արտաքին ոլորտից, ինչպիսի՞ զարգացումներ կառանձնացնեիք:
-Արցախի արտաքին քաղաքականության հայեցակարգը երեք հիմնական հարցեր է պարունակում՝ հակամարտության կարգավորում, երկկողմ հարաբերությունների զարգացում, ԼՂՀ միջազգային ճանաչում: Այս երեք դրութներից 2-ում՝ մեծ հաջողություններ ենք գրանցել, իսկ Արցախի հիմնախնդրի կարգավորման բանակցությունների համար այս տարին հաջողված չէ:
-Կմանրամասնե՞ք:
-2012թ ես կհամարեի որպես ամենաանհաջող տարին ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման տեսանկյունից, քանի որ պաշտոնական Բաքվի կողմից վարած քաղաքականությունը փակուղի է մտցրել գրեթե ամբողջ բանակցային գործընթացը: Այն առաջին հերթին դա դրսևորվեց մարդասպան Սաֆարովի ազատ արձակումով և անմիջապես հերոսացումով: Ադրբեջանը ոչ միայն հարված հասցրեց բանակցային գոծընթացին, այլ առհասարակ կոպտագույն խախտում թույլ տվեց մարդու իրավունքների, միջազգային և բարոյական նորմերի տեսանկյունից: Այս իրավիճակը հաշվի առնելով դժվար է 2013 թվականին դրական զարգացումներ ակնկալել, քանի որ 2012 թվականի թողած այդ վատ հետքը, այդ գործընթացի համար դեռ շատ երկար կմնա որպես խոչընդոտ:
-Այդ դեպքում, ո՞ր տեսանկյունից եք տարին դրական համարում:
-2012թ բավականին հաջող էր Արցախի միջազգային ճանաչման, երկկողմ հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից:Երկկողմ հարաբերությունների տեսանկյունից մի շարք կարևոր հանդիպումներ են տեղի ունեցել, մի շարք բարձրաստիճան արտասահմանյան պատվիրակություններ են պաշտոնական և ոչ պաշտոնական այցով ժամանել Արցախ: Հաճախակի է շրջանառության մեջ դրվել Արցախի ճանաչման հարցը և՛ Ուրուգվայի, և՛ մի շարք այլ պետությունների կողմից: Դրանից բացի, մեզ համար շատ կարևոր է Շոտլանդիայի, Կատալոնիայի անկախացման գործընթացները, որի սկիզբ կարելի է համարել հենց 2012 թվականը:
-Եթե անցում կատարենք ներքին զարգացումներին, ապա այստեղ ի՞նչ հիմնական իրադարձություններ կառանձնացնեիք:
-Այս տարի ողջ հայ ժողովուրդը նշեց Շուշիի ազատագրման, պաշտպանության բանակի հիմնադրման 20-ամյակը, որի առթիվ զորահանդես ացկացվեց: Տոնական միջոցառումներին մասնակցեցին ինչպես մեր հայրենակիցները Սփյուռքից, այնպես էլ մեծ թվով արտասահմանցիներ: Տարին կարևոր էր նրանով, որ Արցախում տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններ, որն անցավ ժողովրդավարության չափանիշներին համահունչ և մեծ գնահատականի արժանացավ միջազգային դիտորդների կողմից:
Արցախում մեծ առաջընթաց է նկատվում տնտեսության ոլորտում, մասնավորապես հանքարդյունաբերության, էներգետիկայի և ճանապարհաշինության ոլորտներում: Համեայնդեպս, բոլոր ոլորտներում նկատվող դրական զարգացման դինամիկան ակնհայտ է:

Давид Бабаян: Уходящий год был успешным с точки зрения международного признания НКР
О важнейших событиях в НКР, а также результатах во внешнеполитической и внутриполитической сферах республики корреспондент Panorama.am провел беседу с начальником главного информационного управления аппарата президента Нагорно-Карабахской Республики Давидом Бабаяном.
-Какие развития событий Вы считаете особенно отличительными в сфере внешней политики?
-Концепция внешней политики НКР включает в себя три основных вопроса: урегулирование карабахского конфликта, развитие двусторонних отношений, международное признание НКР. Мы достигли значительных успехов в двух из вышеуказанных пунктов, а для переговоров по урегулированию карабахского конфликта уходящий год не был успешным.
-Не могли бы Вы раскрыть подробности?
-Уходящий год я считаю самым неудачным с точки зрения урегулирования карабахского конфликта, так как политика официального Баку почти полностью завела переговорный процесс в тупик. В первую очередь проявлением этой политики можно назвать помилование и героизацию преступника Рамиля Сафарова. Азербайджан не только нанес удар переговорному процессу, но и в целом допустил грубейшее нарушения с точки зрения прав человека, норм международной морали. Учитывая эту ситуацию, сложно связывать с 2013 годом надежду на положительные развития событий, поскольку след, оставленный уходящим годом, еще долго продолжит оставаться препятствием для этого процесса.
-В таком случае, с какой стороны Вы считаете год успешным?
- 2012 год был довольно успешным с точки зрения международного признания НКР, развития двусторонних отношений. С точки зрения двустороннего сотрудничества мы провели ряд важных встреч, в НКР с официальным и неофициальным визитами прибыли представители высокопоставленных зарубежных делегаций. Участились обсуждения вокруг признания независимости НКР Уругваем и другими государствами. Помимо этого, для нас крайне важными были прецеденты процесса признания независимости Шотландии и Каталонии, начало которому было положено именно в 2012 году.
-Какие основные внутриполитические развития событий Вы считаете наиболее отличительными в уходящем году?
-В текущем году весь армянский народ отмечал 20-летие Армии обороны НКР и освобождения города Шуши, в связи с чем был проведен военный парад. В праздничных мероприятиях приняли участие как наши соотечественники из Диаспоры, так и иностранцы. Этот год ознаменовался и проведением президентских выборов в НКР, которые прошли в соответствии с демократическими нормами и удостоились высокой оценки международных наблюдателей. В НКР обозначился значительный прогресс в сфере экономики, в частности, в таких отраслях, как горная промышленность, энергетика, строительство дорог. Динамика равзития во всех указанных сферах очевидна.