Կունենանք երկրորդ ժամկետի առաջին նախագահը
Երկու օր առաջ «Արմռադիոյի» եթերում վերլուծում էինք ընթացիկ քաղաքական իրադարձությունները: Ռադիոլսողներից մեկը հետաքրքրվեց, թե արդյոք ուսումնասիրություն կա` նախագահները երկրորդ ժամկետում պաշտոնավարելիս՝ փորձո՞ւմ են աչքի ընկնել ավելի մեծ արդյունավետությամբ: Որքան հասկացա, ռադիոլսողի պատկերացմամբ, դա հնարավոր է, քանի որ յուրաքանչյուր մարդ այդ իրավիճակում կձգտեր հեռանալ որևէ գործ արած` «պատմության մեջ մալու համար»:
Այս հարցը չափազանց հետաքրքիր է, հատկապես այսօրվա Հայաստանում, որտեղ գործող նախագահի վերընտրվելու հարցը կասկածից դուրս է անգամ ամենաթունդ ընդդիմադիրների համար: Ըստ այդմ` այսօր հասարակությանն ավելի շատ հուզում են ոչ թե ընտրությունների արդյունքները, այլ` ի՞նչ խոստումներ կհնչեն նախագահի կողմից և որքանո՞վ դրանք իրականություն կդառնան նրա պաշտոնավարման երկրորդ շրջանում:
Հարկ է նկատել, որ նախագահության առաջին և երկրորդ ժամկետների միջև էական տարբերություն կա: Այն պայմանավորված է օբյեկտիվ գործոններով: Ամենաէականն այն է, որ պաշտոնավարման առաջին շրջանում յուրաքանչյուր գործիչ հետապնդում է մեկ նպատակ` նախադրյալներ ստեղծել հետագա վերընտրման համար կամ առնվազն` չանել այնպիսի քայլ, որը կարող է վտանգել վերընտրությունը: Ոչ պակաս կարևոր է նաև այն, որ պաշտոնավարման առաջին շրջանում տեղի է ունենում թիմի ձևավորում, իրականացվում են կառավարման համակարգի համապատասխան փոփոխություններ:
Սրանք նորություն չեն: Նախագահի ինստիտուտն առաջինը կիրառած ամերիկյան փորձի ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ, իսկապես, նախագահներն իրենց պաշտոնավարման առաջին շրջանում ձեռնպահ են մնացել կտրուկ փոփոխություններից: Եվ սա ունի բացատրություն. ցանկացած փոփոխություն, անկախ դրա հետագա արդյունքներից (խոսքը միջնաժամկետ ու երկարաժամկետ արդյունքների մասին է), կարճաժամկետ հատվածում հիմնականում առաջ է բերում հասարակության լայն զանգվածների դժգոհությունը: Հասկանալի է, որ համընդհանուր ընտրական իրավունքի պայմաններում վերընտրվելու խնդիր դրած որևէ գործիչ ժողովրդականություն չվայելող որոշումներ չի կայացնի: Իսկ ահա երկրորդ ժամկետում նման փոփոխությունների հավանականությունը մեծանում է, քանի որ աշխատում են միանգամայն այլ մոտիվացիաներ` պատմության մեջ մնալուց մինչև խնդիրներն իրապես գիտակցելը:
Սա գրեթե աքսիոմատիկ իրողություն է, ուստի օրինակների վրա կենտրոնանալ չարժե: Թերևս արժե դիտարկել, թե այս օրինաչափությունն ի՞նչպես է աշխատում Հայաստանում:
Չնայած վերջին երկու տասնամյակում Հայաստանում իրականացված բազմաթիվ բարեփոխումներին, ակնհայտ է, որ հասարակության սպասումները դրանց արդյունքներից արդարացված չեն: Փոփոխությունների ակնկալիքն այսօր էլ դոմինանտ է հասարակական տրամադրություններում և, ըստ էության, տարբեր շրջաններում եղած բողոքի ալիքների գլխավոր դետերմինանտն է: Եվ նաև այնպես է ստացվել, որ Հայաստանում վերը նկարագրված օրինաչափությունը չի գործել, քանզի դեռևս Տեր-Պետրոսյանի օրոք եղած խնդիրները ժառանգաբար հասել են մինչև մեր օրերը, և նախագահներից ոչ ոք հանձն չի առել դրանց լուծման պատասխանատվությունը:
Արտաքուստ միգուցեև այդպես է, բայց կա մեկ բայց: Հայաստանը երկրորդ ժամկետի նախագահ չի ունեցել: Խոսքը ձևի մասին չէ, այլ բուն պաշտոնավարման: Տեր-Պետրոսյանի դեպքում` նաև ձևի: 1996 թվականի թեժ աշնան հետևանքով ընդամենը մեկուկես տարի կառավարած նախագահի «երկրորդ ժամկետի» մասին խոսելը, կարծում եմ, տեղին չէ: Ինչ վերաբերում է Ռոբերտ Քոչարյանին, ապա բոլորի համար էլ հասկանալի է, որ նրա պաշտոնավարման առաջին շրջանը լիարժեք չէր (կապված համակարգում կառավարության ունեցած դերակատարության, ինչպես նաև «հոկտեմբերի 27-ի» ու դրա հետևանքների հաղթահարման հետ), իսկ ահա երկրորդ ժամկետը, թեև ձևով այդպիսին էր, սակայն ավելի շատ զուգորդված էր «առաջին ժամկետին» բնորոշ գործընթացներով. թիմի ձևավորում, համակարգում կառուցվածքային փոփոխություններ, մրցակիցների հետ անընդհատ դիմակայություն, որի գագաթնակետը 2004 թվականի ապրիլյան իրադարձություններն էին: Այս ամենն, ըստ էության, հնարավորություն չտվեցին, որպեսզի Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտոնավարությունն իրացվի «երկրորդ ժամկետի» տրամաբանությամբ:
Հետևաբար, եզրահանգումը փոխվում է. Հայաստանում ոչ թե չեն գործում համընդհանուր օրինաչափությունները, այլ Հայաստանը դեռևս չի ունեցել «երկրորդ ժամկետի» նախագահ: Ներկայումս երկրում ստեղծված քաղաքական իրավիճակի նրբություններից մեկն էլ այն է, որ առաջին անգամ «երկրորդ ժամկետի» նախագահ ենք ունենալու: Ասել է թե` փոփոխություններ տեսնելու իրական հնարավորություններ են բացվել: Ըստ երևույթին` նաև սրանով է պայմանավորված խոստումների առատությունն ու համարձակությունը, որն առկա էր Սերժ Սարգսյանի ծրագրային ելույթում:

Армен Минасян: В Армении будет глава государства «со вторым президентским сроком»
Два дня назад в эфире «Армрадио» мы анализировали текущие политические события. Один из радиослушателей поинтересовался, существует ли исследование о том, что главы государств во втором президентском сроке пытаются выделиться еще большей эффективностью. Как я понял, по представлению радиослушателя, это возможно, так как каждый человек в такой ситуации предпочел бы уйти, сделав какое-либо дело, «чтобы остаться в истории».
Этот вопрос чрезвычайно интересен, особенно в сегодняшней Армении, где вопрос переизбрания действующего президента не вызывает сомнений даже у самых ярых оппозиционеров. При этом сегодня общество больше волнуют не результаты выборов, а то, какие обещания даст президент, и в какой степени они будут претворены жизнь в ходе его второго президентского срока.
Стоит отметить, что между первым и вторым президентскими сроками есть существенная разница. Она обусловлена объективными факторами. Самое существенное то, что любой деятель в ходе первого срока преследует одну цель – создать предпосылки для дальнейшего переизбрания или, как минимум, не делать таких шагов, которые могут поставить под угрозу его переизбрание. Не менее важно и то, что в течение первого президентского срока происходит формирование команды, производятся соответствующие изменения в системе управления.
Это не новость. Как показывает изучение опыта США, где зародился институт президентства, президенты, действительно, в течение своего первого срока воздерживались от резких перемен. И это имеет свое объяснение: любая перемена, независимо от ее дальнейших результатов (речь идет о среднесрочных и долгосрочных результатах), в краткосрочном отрезке в основном вызывает недовольство широких слоев общества. Понятно, что при реализации принципа всеобщего избирательного права ни один деятель, поставивший перед собой задачу переизбрания, не будет принимать непопулярных решений. А вот во втором президентском сроке вероятность таких изменений возрастает, так как работают совершенно другие мотивации, начиная с желания остаться в истории до реального осознания проблем.
Это почти аксиоматическая реальность, поэтому не имеет смысла сосредотачиваться на примерах. Впрочем, можно рассмотреть, как эта закономерность работает в Армении.
Несмотря на многочисленные реформы, осуществленные в Армении за последние 20 лет, очевидно, что их результаты не оправдали ожиданий общества. В настроениях общества ожидание перемен доминирует и сегодня, и, по сути, является главным детерминантом волн протестов, имевших место в разные периоды. Кроме того, так получилось, что в Армении не действовала вышеназванная закономерность, поскольку проблемы, имеющиеся еще при Тер-Петросяне, по наследству перешли в наши дни, и ни один из президентов не взял на себя ответственности решить их.
Внешне, возможно, так и есть, однако имеется одно «но». В Армении не было ни одного главы государства со вторым президентским сроком. Речь идет не о формальности, а собственно о правлении. В случае Тер-Петросяна и о формальности. Говорить о втором сроке для президента, находящегося у власти лишь 1,5 года после «горячей осени» 1996 года, считаю, является неуместным. Что касается Роберта Кочаряна, то для всех понятно, что его первый президентский срок не был полноценным (в связи с ролью правительства в системе, а также «27 октября» и преодолением его последствий), а вот второй президентский срок, хотя формально и был таковым, но больше сопровождался процессами, характерными для «первого срока»: формирование команды, структурные изменения в системе, постоянное противостояние с соперниками, кульминацией которого стали апрельские события 2004 года. Все это, по сути, не дало возможности, чтобы президентство Роберта Кочаряна реализовалось по логике «второго президентского срока».
Соответственно, вывод меняется: Не то, чтобы в Армении не действуют всеобщие закономерности, а в Армении просто пока не было президента «со вторым сроком». Одной из тонкостей в сложившейся в стране политической ситуации является то, что в первый раз у нас будет президент «со вторым сроком». То есть открылись реальные возможности для перемен. Видимо, этим тоже обусловлено обилие обещаний и смелость, которые прозвучали в программной речи Сержа Саргсяна.