«Քանի որ կանայք հավատարիմ կմնան իրենց թեկնածուին` կնստեն տանը և չեն գնա ընտրության»
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի, Հայ ազգային կոնգրեսի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի և Հ.Յ.Դաշնակցության չմասնակցելը 2013 թվականի նախագահական ընտրություններին կիջեցնի ընտրողների ակտիվությունը, քվեարկողների թվաքանակը և կհեշտացնի ՀՀ գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի վերընտրվելը», - այսօրվա ասուլիսի ժամանակ կարծիք հայտնեց «Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանը:
Նրա խոսքով` նախագահական ընտրություններին չառաջադրվելու, ոչ մի թեկնածուի չաջակցելու և իր պոտենցիալ ընտրողներին կոչով չդիմելու Գագիկ Ծառուկյանի  որոշումն օրակարգային դարձրեց այդ պատկառելի զանգվածի՝ ընտրություններին մասնակցելու հեռանկարը:
Ըստ բանախոսի` եթե Գ.Ծառուկյանին հավանող 30 տոկոսանոց ընտրազանգվածի 20 տոկոսն իշխանամետ է, իսկ 10 տոկոսն՝ ընդդիմադիր,  իշխանամետ զանգվածն արդեն ունի որոշ կողմնորոշում, իսկ ընդդիմադիրը խուճապի մեջ է:
Նրա տեղեկացմամբ` 2012թ. դեկտեմբերին հանրապետության 1400 բնակիչների շրջանում  անցկացված սոցհարցման արդյունքով պարզվել է, որ Գ.Ծառուկյանի որոշումը բացասական է գնահատել կամ սխալ քայլ է համարել հարցվածների 33.6 տոկոսը, դրական կամ ճիշտ քայլ՝ 25.6 տոկոսը, չեզոք՝ 13 տոկոսը, որոշումը քաղաքական խաղ է համարել 3.9 տոկոսն, այլ՝ 4.2 տոկոս:
Ըստ սոցիոլոգի` պարզվել է, որ Գ.Ծառուկյանի չառաջադրման դեպքում ընտրողների ձայների 3.3 տոկոսը ձայնը կգնար Ռոբերտ Քոչարյանին, 3.2 տոկոսը՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, 0.5 տոկոսը՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին, 1 տոկոսը՝ ՀՅԴ-ին:
«Քանի որ Ռ.Քոչարյանը չի առաջադրվել, Լ.Տեր Պետրոսյանն ու ՀՅԴ-ն հրաժարվել են, ապա դեռևս կանխատեսելի չէ, թե ում կգնան այդ 8 տոկոս ձայները», - ասաց բանախոսը, նկատելով, որ ընդհանուր առմամբ դժվարացել են պատասխանել՝ 21.8 տոկոսը, իսկ քբերակությանը մասնակցելու մասին դեռ չի որոշել 2 տոկոսը:
Ա.Ադիբեկյանի կանխատեսմամբ` ընտրություններին կնկատվի ընտրողների թվի կտրուկ նվազում, քանի որ «կան մարդիկ, ովքեր միայն Ծառուկյանին կընտրեին և հատկապես այդ ընտրազանգվածի մեջ շատ են կին ընտրողները»: «Քանի որ կանայք հավատարիմ կմնան իրենց թեկնածուին, ապա պարզ է, որ նրանք կնստեն տանը և չեն գնա ընտրության»,- ասաց սոցիոլոգը:

Агарон Адибекян прогнозирует резкое снижение числа избирателей на предстоящих выборах президента Армении
Отказ лидеров партии «Процветающая Армения» (ППА) Гагика Царукяна, оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) Левона Тер-Петросяна и партии АРФ «Дашнакцутюн» от борьбы за пост президента Армении на предстоящих выборах приведет к снижению активности избирателей, числа проголосовавших и упростит переизбрание действующего президента Сержа Саргсяна. Такое мнение в ходе сегодняшней пресс-конференции выразил директор социологического центра «Социометр» Агарон Адибекян.
По его словам, отказ Гагика Царукяна участвовать в президентских выборах и поддерживать чью-либо кандидатуру, а также то, что лидер ППА не обратился с каким-либо призывом к своим потенциальным избирателям, привели к тому, что перспектива участия в выборах этой значительной части стала вопросом повестки дня.
Как отметил Адибекян, если 20% избирателей из 30%-ого электората, отдающего предпочтение Гагику Царукяну, являются проправительственными, а 10% – оппозиционными, то первые уже в какой-то степени определились, за кого будут голосовать, а вторые находятся в панике.
Как сообщил социолог, по итогам проведенного в декабре 2012 года опроса, в котором приняли участие 1400 жителей республики, к решению Гагика Царукяна негативно отнеслись или сочли его неправильным шагом 33,6% опрошенных. Решение лидера ППА положительно оценили 25,6% респондентов, еще 13% опрошенных заняли нейтральную позицию, а 3,9% сочли решение Царукяна политической игрой.
Как показал соцопрос, в случае отказа Царукяна от участия в президентских выборах, 3,3% голосов избирателей получил бы экс-президент Армении Роберт Кочарян, 3,2% лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян, 0,5% – первый президент Армении Левон Тер-Петросян, а 1% – представитель партии АРФ «Дашнакцутюн».
«Но поскольку Роберт Кочарян не выдвигал свою кандидатуру, от участия в президентской гонке отказались и Левон Тер-Петросян и АРФД, то пока неясно, кому пойдут эти 8% голосов», – сказал социолог.
По прогнозам Адибекяна, на предстоящих выборах будет наблюдаться резкое снижение числа избирателей, поскольку «есть люди, которые отдали бы свои голоса только Гагику Царукяну, и среди таких избирателей подавляющее большинство составляют женщины».
«Так как женщины останутся верны своему кандидату, то ясно, что они останутся дома и не пойдут на выборы», – резюмировал социолог.