Ադրբեջանը սպառնում է պատերազմի վերսկսմամբ
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ «միջազգային հանրությունը, որը դեռևս հանդուրժում է Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը, պետք է լուրջ եզրակցություններ անի, քանի որ Ադրբեջանի կարողություններն ու բանակի հզորությունը աճում է: Օգտագործելով բոլոր հնարավորությունները, մենք մեր տարածքային ամբողջականությունը կվերականգնենք: Մենք հաղթանակի օրը տեսնելու ենք»: Այս հայտարարությունը զետեղված է Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնական կայքում (http://ru.president.az/articles/6999):
Իսկապես որ, միջազգային հանրությունը պետք է լուրջ հետևություններ անի. պաշտոնական Բաքուն ոչ միայն հետևողականորեն մեծացնում է իր ռազմական բյուջեն ու մեծաքանակ սպառազինություն գնում, այլ բացեիբաց հայտարարում, որ պատրաստ է նաև ռազմական ճանապարհով լուծելու Ղարաբաղի հարցը: Այն, որ Ադրբեջանը շարունակում է իր օրակարգում պահել խնդրի ռազմական լուծումն ակնհայտ է ոչ միայն Բաքվից հնչող հայտարարություններից, այլ նրա կողմից իրականացվող ագրեսիվ քաղաքականությունից:
Մյուս կողմից, Ադրբեջանը միջազգային հանրության սպառնում է պատերազմի վերսկսմամբ՝ ակնկալելով, որ ԼՂ հիմնախնդիրը ուժի կիրառմամբ լուծելու դեմ հանդես եկող միջազգային հանրությունը ճնշում կգործադրի հայկական կողմի վրա, իսկ Ադրբեջանը ինչպես այդ երկրի նախագահն է իր խոսքում շեշտում՝ կհաղթի:
Նկատենք, որ նախագահ Ալիևը ոչ թե խոսում է խաղաղ կարգավորումից, այլ ընդգծում է, որ հաղթելու են, այսինքն՝ կարգավորման հիմքում դնում ոչ թե տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման հարցը կամ խնդրի կարգավորման շուրջ պայմանավորվածության հասնելը, այլ շեշտում իր միակողմանի ակնկալիքները:
Եվ որքան էլ Ադրբեջանը տարբեր հարթակներից հայտարարի, որ բանակցային գործընթացում էական առաջընթաց չի գրանցվում «հայկական կողմի դրսևորած ապակառուցողական քաղաքականության պատճառով», իրականում բոլորի համար էլ պարզորոշ է, որ բանակցային պրոցեսում լուրջ առաջընթացին նախևառաջ խոչընդոտում է հետևյալ գործոնները:
Առաջին, Ադրբեջան հետ է կանգնում նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածություններից, երկրորդ, Ադրբեջանի ղեկավարությունը շարունակում է ռազմատենչ հայտարարությունները, երրորդ, պաշտոնական Բաքուն հետևողականորեն մերժում է շփման գծում լարվածության թուլացման ուղղված միջոցառումների իրականացումը՝ դիպուկահարներին առաջնային գծից դուրս բերում, շփման գծում տեղի ունեցող միջադեպերի առնչությամբ հետաքննության մեխանիզմների ներդրում, չորրորդ, տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազք հրահրում: Այս գործոնների ոչ ամբողջական ցանկը հուշում է, որ Ադրբեջանը ոչ միայն չի ձգտում խնդրի խաղաղ կարգավորմանը, այլ իր քայլերով նպաստում է տարածաշրջանում անկայունության խորացմանն ու իրավիճակի սրմանը:

Азербайджан угрожает международному сообществу возобновлением войны. Мнение эксперта
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «международное сообщество, которое сегодня все еще мирится с этой ситуацией (вокруг Нагорного Карабаха – пер.), я считаю, должно сделать очень серьезные выводы. Возможности Азербайджана, мощь азербайджанской армии растут…Используя все возможности, мы восстановим нашу территориальную целостность… Мы увидим день победы». Речь президента Азербайджана размещена на его официальном сайте
Действительно, международное сообщество должно сделать серьезные выводы: официальный Баку не только последовательно увеличивает военный бюджет и приобретает огромное количество вооружения, но и открыто заявляет, что готов решить карабахский вопрос силовым путем. Тот факт, что Азербайджан продолжает держать вариант силового решения карабахского конфликта в повестке дня, становится ясным не только из заявлений, озвучиваемых Баку, но и из агрессивной политики, осуществляемой этой страной.
С другой стороны Азербайджан угрожает международному сообществу возобновлением войны, надеясь на то, что международное сообщество, выступающее против решения карабахского конфликта силовым путем, окажет давление на армянскую сторону, а Азербайджан, как отметил президент этой страны в своем слове, одержит победу.
Заметим, что президент Алиев говорит не о мирном урегулировании, а подчеркивает, что они победят, то есть в основу урегулирования ставится не достижение договоренности вокруг урегулирования конфликта или решение вопроса об установлении мира и стабильности в регионе, а подчеркиваются лишь односторонние ожидания.
И сколько бы Азербайджан из разных трибун ни заявлял о том, что в переговорном процессе существенного продвижения не замечается «из-за деструктивной политики армянской стороны», в действительности для всех остается ясно, что достижению серьезного прогресса в переговорном процессе в первую очередь препятствуют следующие факторы.
В первую очередь, Азербайджан отступает от достигнутых ранее договоренностей. Во-вторых, руководство Азербайджана продолжает милитаристские заявления, в-третьих, официальный Баку последовательно отвергает идею осуществления мер в направлении ослабления напряженности на линии соприкосновения: вывод снайперов с передовой линии, внедрение механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения. В-четвертых, провоцирует гонку вооружения в регионе.
Неполный список этих факторов подсказывает, что Азербайджан не только не стремится к мирному урегулированию, но и своими действиями способствует обострению ситуации в регионе.