Ադրբեջանը սպառնում է պատերազմի վերսկսմամբ
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ «միջազգային հանրությունը, որը դեռևս հանդուրժում է Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը, պետք է լուրջ եզրակցություններ անի, քանի որ Ադրբեջանի կարողություններն ու բանակի հզորությունը աճում է: Օգտագործելով բոլոր հնարավորությունները, մենք մեր տարածքային ամբողջականությունը կվերականգնենք: Մենք հաղթանակի օրը տեսնելու ենք»: Այս հայտարարությունը զետեղված է Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնական կայքում (http://ru.president.az/articles/6999):
Իսկապես որ, միջազգային հանրությունը պետք է լուրջ հետևություններ անի. պաշտոնական Բաքուն ոչ միայն հետևողականորեն մեծացնում է իր ռազմական բյուջեն ու մեծաքանակ սպառազինություն գնում, այլ բացեիբաց հայտարարում, որ պատրաստ է նաև ռազմական ճանապարհով լուծելու Ղարաբաղի հարցը: Այն, որ Ադրբեջանը շարունակում է իր օրակարգում պահել խնդրի ռազմական լուծումն ակնհայտ է ոչ միայն Բաքվից հնչող հայտարարություններից, այլ նրա կողմից իրականացվող ագրեսիվ քաղաքականությունից:
Մյուս կողմից, Ադրբեջանը միջազգային հանրության սպառնում է պատերազմի վերսկսմամբ՝ ակնկալելով, որ ԼՂ հիմնախնդիրը ուժի կիրառմամբ լուծելու դեմ հանդես եկող միջազգային հանրությունը ճնշում կգործադրի հայկական կողմի վրա, իսկ Ադրբեջանը ինչպես այդ երկրի նախագահն է իր խոսքում շեշտում՝ կհաղթի:
Նկատենք, որ նախագահ Ալիևը ոչ թե խոսում է խաղաղ կարգավորումից, այլ ընդգծում է, որ հաղթելու են, այսինքն՝ կարգավորման հիմքում դնում ոչ թե տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման հարցը կամ խնդրի կարգավորման շուրջ պայմանավորվածության հասնելը, այլ շեշտում իր միակողմանի ակնկալիքները:
Եվ որքան էլ Ադրբեջանը տարբեր հարթակներից հայտարարի, որ բանակցային գործընթացում էական առաջընթաց չի գրանցվում «հայկական կողմի դրսևորած ապակառուցողական քաղաքականության պատճառով», իրականում բոլորի համար էլ պարզորոշ է, որ բանակցային պրոցեսում լուրջ առաջընթացին նախևառաջ խոչընդոտում է հետևյալ գործոնները:
Առաջին, Ադրբեջան հետ է կանգնում նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածություններից, երկրորդ, Ադրբեջանի ղեկավարությունը շարունակում է ռազմատենչ հայտարարությունները, երրորդ, պաշտոնական Բաքուն հետևողականորեն մերժում է շփման գծում լարվածության թուլացման ուղղված միջոցառումների իրականացումը՝ դիպուկահարներին առաջնային գծից դուրս բերում, շփման գծում տեղի ունեցող միջադեպերի առնչությամբ հետաքննության մեխանիզմների ներդրում, չորրորդ, տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազք հրահրում: Այս գործոնների ոչ ամբողջական ցանկը հուշում է, որ Ադրբեջանը ոչ միայն չի ձգտում խնդրի խաղաղ կարգավորմանը, այլ իր քայլերով նպաստում է տարածաշրջանում անկայունության խորացմանն ու իրավիճակի սրմանը:

Azerbaijan threatens to resume war
President of Azerbaijan Ilham Aliyev has stated that “the international community, which still tolerates the situation around Karabakh issue, should make serious conclusions, as the abilities of Azerbaijan and the power of their army grow. We will return our territorial integrity by using all our efforts. We will see the day of victory.” This statement you can find on the official site of the President of Azerbaijan.
Really, the international community should make serious conclusions; official Baku not only increases its military expenditures and buys a large amount of arms but also declares openly that it is ready to solve the Karabakh issue by use of force. The fact that Azerbaijan continues keeping on its agenda the solution of the issue by use of force is obvious not only from the statements that Baku makes but also from the aggressive policy that it implements.
On the other hand, Azerbaijan threatens the international community with war resumption, expecting that the international community - which is against the solution of the conflict by use of force - will press the Armenian side, and Azerbaijan, as the President of that country states in his speech, will win.
We should mention that President Aliyev does not talk about peaceful settlement but underscores that they will win. That is to say, the issue of establishment of peace and stability in the region or reaching an agreement on solving the conflict is not set as a basis for settlement, but only one-way expectations are stressed.
Despite Azerbaijan’s statements from various tribunes that there is no essential progress in the negotiations “because of the destructive policy of the Armenian side,” indeed, it is clear for everyone that first of all, the following factors hinder serious progress in the negotiation process:
First, Azerbaijan departs from agreements reached earlier. Second, the Azerbaijani leadership continues making bellicose statements. Third, Baku consistently refuses to implement measures aimed at easing tension at the line of contact: withdrawal of snipers from the front line, introduction of mechanisms to investigate incidents at the line of contact. Fourth, Azerbaijan instigates arms race in the region. The incomplete list of these factors suggests that Azerbaijan not only does not seek peaceful settlement of Karabakh conflict but also takes such actions that lead to further deepening of instability and aggravation of the situation in the region.