«Հայոց ցեղասպանություն» հոդվածը «Վիքիպեդիա»-ում լավագույնն է ճանաչվել
«Վիքիպեդիա» առցանց հանրագիտարանի ռուսալեզու տարբերակում 2012 թվականի քվեարկության հիման վրա «Հայոց ցեղասպանություն» հոդվածը լավագույնն է ճանաչվել՝ «հասարակություն» անվանակարգում:
Օսմանյան Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող հոդվածը քվեարկության արդյունքում ստացել է ամենաշատ ձայները. «կողմ» քվեարկել են 51, իսկ «դեմ»՝ ընդամենը երկու հոգի: Ավելին, հավաքելով «կողմ» և «դեմ» ձայների մաքսիմալ տարբերություն, հոդվածը դարձել է բոլոր անվանակարգերում ոչ պաշտոնական առաջատարը:
Հոդվածի հիմնական հեղինակը հանդիսանում է «Վիքիպեդիայի» ռուսաստանցի մասնակից Divot-ը, ով նաև մի շարք պատմական, երաժշտական և աշխարհագրական թեմատիկայով ընտրված հոդվածների հեղինակ է:
Նշենք, որ «Հայոց ցեղասպանություն» հոդվածը բավական մանրամասն և համակարգված է պատմում իրադարձությունների ժամանակագրության մասին, նաև ընթերցողին տրամադրում է հավաստի տեղեկատվություն ինչպես էթնիկ հայերի ոչնչացման նախադրյալների և ինքնին ընթացքի մասին, այնպես էլ՝ Հայոց ցեղասպանության հետևանքների մասին:
«Հոդվածի պատրաստման համար անգնահատելի օգնություն են ցուցաբերել «Վիքիպեդիայի» մասնակից Հայկը և Լոնդոնի բնակիչ, BBC-ի լրագրող Մարկ Գրիգորյանը: Հոդվածը գրելիս նաև խորհրդակցել եմ պատմաբաններ Ռոնալդ Սյունի, Ջորջ Բուրնուտյանի և Պիտեր Գոլդենի հետ»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց հոդվածի հեղինակը:

Article ‘‘The Armenian Genocide’’ is recognized as the best in ‘‘Wikipedia’’
By the results of voting in 2012 article "The Armenian Genocide" was recognized the best in the category of "Society" in Russian segment of online encyclopedia "Wikipedia". According to the results of the vote article on the Armenian Genocide in the Ottoman Empire won the largest number of votes with "51 for" and only two votes "against". Moreover, gaining the maximum difference between the "for" and "against" votes article became the informal leader of the rating among all categories.
The main author of the article is Divot, a participant of "Wikipedia" from Russia. He is an author of a number of selected and good articles on the historical, musical and geographical topics. The article "The Armenian Genocide" gives a detailed and structured chronology of events, it provides the readers with accurate information about the premises and the extermination process of the Armenian ethnic group in the Ottoman Empire, as well as about consequences of the Armenian Genocide.
"Participants of Wikipedia Hayk and BBC journalist Mark Grigorian who lives in London, showed an invaluable assistance in writing this article. Besides, while writing the material, I consulted with historians Ronald Siuni, George Burnutyan and Peter Golden," said the author of the article to Panorama.am.