Հայաստանի` հարևանների հետ հարաբերությունները` ստատուս քվոյի շրջանակներում
«2012 թվականին Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը և հարևանների հետ հարաբերությունները մնացին ստատուս քվոյի շրջանակներում»,- այսօրվա ասուլիսում  ամփոփելով անցնող տարին` կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը:
Նա կարևորեց որոշակի առաջընթացը Եվրամիության հետ հարաբերություններում,  Հայաստանի մասնակցությունը նաև եվրասիական ինտեգրման գործընթացում, հավասարակշրված քաղաքականությունը Իրանի, Վրաստանի հետ և նույնիսկ Սիրիայի հարցում:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնահարցին, բանախոսը նշեց, որ հայկական բանակի ակտիվ գործողությունների և հզոր ինքնապաշտպանության շնորհիվ «ադրբեջանական վիշապի գլուխը սեղմվել է գետնին և նա չի կարողանում շնչել»:
Նրա գնահատմամբ, Ադրբեջանը պատերազմական որևէ գործողություն չի ձեռնարկում, քանի որ չի կարող կռվել հայկական զինուժի դեմ:
Լևոն Շիրինյանը նշեց, որ որևէ հեռանկար չի տեսնում նաև հայ-թուրքական հարաբերություններում, քանի որ Անկարան դրանք կապում է Ղարաբաղյան հիմնահարցի հետ:

Политолог Л.Ширинян подвел итоги года: отношения Армении с соседями остались в рамках статус-кво
В 2012 году внешняя политика Армении и отношения с соседями остались в рамках статус-кво. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции, подводя итоги уходящего года, заявил политолог Левон Ширинян.
Он придал важность определенному прогрессу, наметившемуся в отношениях Армении с Евросоюзом, участию Армении в процессе евразийской интеграции, сбалансированной политике в отношении Ирана, Грузии и даже в сирийском вопросе.
Обратившись к проблеме карабахского урегулирования, Ширинян отметил, что благодаря активным действиям армянской армии и мощной самообороне, «голова азербайджанского дракона придавлена к земле, и он не может дышать».
По оценке политолога, Азербайджан не предпринимает каких-либо военных действий, так как осознает, что не сможет воевать против армянских войск.
Левон Ширинян отметил также, что не видит перспектив и в налаживании армяно-турецких отношений, так как Анкара связывает их с урегулированием карабахского конфликта.