Հայաստանի` հարևանների հետ հարաբերությունները` ստատուս քվոյի շրջանակներում
«2012 թվականին Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը և հարևանների հետ հարաբերությունները մնացին ստատուս քվոյի շրջանակներում»,- այսօրվա ասուլիսում  ամփոփելով անցնող տարին` կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը:
Նա կարևորեց որոշակի առաջընթացը Եվրամիության հետ հարաբերություններում,  Հայաստանի մասնակցությունը նաև եվրասիական ինտեգրման գործընթացում, հավասարակշրված քաղաքականությունը Իրանի, Վրաստանի հետ և նույնիսկ Սիրիայի հարցում:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնահարցին, բանախոսը նշեց, որ հայկական բանակի ակտիվ գործողությունների և հզոր ինքնապաշտպանության շնորհիվ «ադրբեջանական վիշապի գլուխը սեղմվել է գետնին և նա չի կարողանում շնչել»:
Նրա գնահատմամբ, Ադրբեջանը պատերազմական որևէ գործողություն չի ձեռնարկում, քանի որ չի կարող կռվել հայկական զինուժի դեմ:
Լևոն Շիրինյանը նշեց, որ որևէ հեռանկար չի տեսնում նաև հայ-թուրքական հարաբերություններում, քանի որ Անկարան դրանք կապում է Ղարաբաղյան հիմնահարցի հետ:

Armenia’s foreign policy and its relations with its neighbors remained within the status quo in 2012, political scientist Levon Shirinyan told reporters in Yerevan.
The expert attached importance to progress in Armenia’s relations with the European Union, Armenia’s participation in the Eurasian integration process, Armenia’s balanced policy on Iran, Georgia and Syria.
Referring to Karabakh issue, Shirinyan said that as a result of the activities and strong self-defense of Armenian army, “Azerbaijani dragon’s head is pressed against the ground and it is hardly breathing.”
Azerbaijan takes no military action because it is unable to fight against the Armenian army, said the expert.
The normalization of Armenian-Turkish relations has no prospect, Shirinyan concluded, with Ankara linking this process to Karabakh issue.