Ֆրանսիայի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող նոր օրինագիծ է ներկայացվել
Բուշ դյու Ռոնի շրջանից ընտրված պատգամավոր Վալերի Բուայեն Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար քրեական պատիժ սահմանող նոր օրինագիծ է ներկայացրել Ֆրանսիայի խորհրդարանում, տեղեկացնում է «Ազատություն» ռ/կ-ն։
Այս նախագիծը, որը Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահությունում մուտքագրվել է դեկտեմբերի 19-ին, համապատասխան փոփոխություններ է առաջարկում մամուլի ազատության մասին 1881 թվականի օրենքում` դրանցով սահմանելով ռասիզմի եւ Հայոց ցեղասպանության իրողության ժխտման դեմ պայքարի իրավական հիմքերը։
Վալերի Բուայեն, որի առաջարկած օրինագիծը անցած տարի արժանացավ ֆրանսիական խորհրդարանի երկու պալատների հավանությանը, սակայն հակասահմանադրական ճանաչվեց Սահմանադրական խորհրդի կողմից, նոր նախագծով եւս առաջարկում է մեկ տարվա ազատազրկում եւ/կամ 45 հազար եվրո տուգանք սահմանել մարդկության դեմ հանցագործությունները, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար։

В парламент Франции представлен новый законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян
Избранный от района Буш-дю-Рон депутат Валери Буайе представила в парламент Франции новый законопроект, устанавливающий уголовную ответственность за отрицание Геноцида армян, сообщает армянская служба «Радио Свобода».
Данный законопроект, зарегистрированный в президиуме Национального Собрания Франции 19 декабря, предусматривает внесение соответствующих поправок в закон о свободе прессы от 1881 года, тем самым устанавливая правовые основания борьбы против расизма и отрицания факта Геноцида армян.
Валери Буайе, чей законопроект в прошлом году был одобрен обеими палатами французского парламента, однако был признан Конституционным советом Франции противоречащим Конституции, в новом законопроекте также предлагает установить наказание в виде одного года тюремного заключения и/или штрафа в размере 45 тысяч евро за отрицание преступлений против человечества, в том числе и Геноцида армян.