«Լավագույնների» թվում է նաև ոստիկանապետն ու սփյուռքի նախարարը
Իրավաբանների և հոգեբանների միջազգային ասոցիացիայի ջանքերով ամեն տարի կազմակերպվում է լավագույն հասարակական-քաղաքական գործիչների, քաղ. ծառայողների, լրագրողների և հեռուստաընկերությունների լրատվական և այլ ծրագրերի ընտրություն, նրանց նկատմամբ կիրառվում են մոտիվացիոն բնույթի աշխատանքներ, տրվում են պատվոգրեր և շնորհակալագրեր: 2012 թվականին հարցումներին մասնակցել են նաև բազմաթիվ հասարակական կազմակերպություններ, կատարվել է արդյունքների ամփոփում:
Ըստ հարցումներ, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ճանաչվել է «Տարվա մարդ», ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը` «Հայաստանի Երրորդ Հանրապետության լավագույն ոստիկանապետ», ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը` «Տարվա լավագույն հասարակական – քաղաքական գործիչ»:
Մշակույթի ոլորտում Երևանի գրողների միության նախագահ Աբգար Ափինյանը ճանաչվել է «Տարվա լավագույն գրական - մշակութային գործիչ», Ե. Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանի տնօրեն Կարո Վարդանյանը` «Տարվա լավագույն գրական - հասարակական գործիչ»:
Լավագույն փասաբաններ, իրավաբաններ են ճանաչվել /տրվում է մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում արդյունավետ գործունեության համար/` Արթուր Քարամյանը, Հայկ Եգանյանը, Լուսինե Մինասյանը, Մանուշ Հեպոյանը, Մարտին Շիրինյանը:
«Լավագույնի» տիտղոսին են արժանացել նաև հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, հեռուստատեսային հաղորդումներ, լրատվական, տեղեկատվական - վերլուծական ծրագրեր, լրագրողներ, քաղաքացիական ծառայողներ:

Мэр  Еревана Тарон Маргарян признан «Человеком года»
Международная ассоциация юристов и психологов ежегодно выбирает лучших общественно-политических деятелей, госслужащих, журналистов, называет лучшие телеканалы и информационные и др. передачи. Им вручаются благодарственные и почетные грамоты. В опросе, проведенном в 2012 году, принимали участие также многочисленные общественные организации.
Таким образом, мэр армянской столицы Еревана Тарон Маргарян признан «Человеком года», начальник Полиции РА Владимир Гаспарян – «Лучшим начальником Полиции РА», министр Диаспоры Армении Грануш Акопян – «Лучшим общественно-политическим деятелем года».
Что касается области искусства, то председатель Союза писателей Армении Абгар Апинян признан «Лучшим литературным и культурным деятелем года», а директор Музея литературы и искусства имени Егише Чаренца Каро Варданян – «Лучшим общественным и литературным деятелем года».
Лучшими юристами и адвокатами признаны Артур Карамян, Айк Еганян, Лусине Минасян, Мануш Хепоян, Мартин Ширинян. Им премия вручается за деятельность в области защиты прав человека.