Կարատեիստ, ֆիզիկոս, թոշակառու. Նախագահական ընտրություններում առաջադրումներն այսօր կավարտվեն
2013-ի փետրվարի 18-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններում թեկնածուների առաջադրումների ժամկետը, որ սկսվել էր դեկտեմբերի 25-ին, այսօր կավարտվի և կսկսվի նրանց գրանցման ժամանակահատվածը, որը կշարունակվի մինչև հունվարի 14-ը:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով այս պահի դրությամբ որպես նախագահի թեկնածու առաջադրվել է Հայաստանի Հանրապետության 15 քաղաքացի:
Նրանք են՝
Հայաստանի մարտական կարատե կոբուդոյի ազգային ֆեդերացիայի նախագահ, անկուսակցական Տարոն Աբրահամյանը, որն ինքնառաջադրվել է:
Անկուսակցական, «Հայ-ռուսական հասարակական միավորում» ՀԿ նախագահ Ռոբերտ Ահարոնյանը, որը չի աշխատում և ինքնառաջադրվել է: Ռոբերտ Ահարոնյանը նախկինում Հայաստանի առաջադիմական սոցիալիստական կուսակցության նախագահն էր, որը միավորվեց Տիգրան Ուրիխանյանի հետ և արդյունքում ստեղծվեց Հայաստանի Առաջադիմական կուսակցությունը: Այնուհետև Ահարոնյանը հեռացավ կուսակցությունից, երբ Ուրիխանյանը հայտարարարեց իր՝ «Բարգավաճ Հայաստանին» միանալու մասին: Խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ Ահարոնյանը հայտնի դարձավ նաև նրանով, որ ջանքեր գործադրեց միավորել կումունիստական կուսակցությունները և հայտարարեց ԽՍՀՄ-ը վերականգնելու անհրաժեշտության մասին:
Ռուբեն Այվազյանը, որը ինքնաառաջադրվել է, Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանում փաստաբան է. Բարգավաճ Հայաստան կուսակցության անդամ է:
Հրանտ Բագրատյանը, որը Հայաստանի նախկին վարչապետն է, «Ազատություն» կուսակցության նախագահն է և ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր: Առաջադրվել է կուսակցության կողմից:
Ֆիզիկոս Մհեր Հայրապետյանը, որն անկուսակցական է, չի աշխատում ու ինքնաառաջադրվել է:
Ազգային ինքնորոշում միավորում կուսակցության նախագահ Պարույր Հայրիկյանը ևս ինքնաառաջադրվել է:
Արամ Հարությունյանը, որը Ազգային համաձայնություն կուսակցության նախագահն է ու ինքնառաջադրվել է:
Ինքնաառաջադրվել է նաև «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Անդրիաս Ղուկասյանը, որը «Ռադիո հայ» ՍՊԸ-ի ժողովի նախագահն է, անկուսակցական է, ինքնառաջադրվել է:
ԼՂՀ նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը, որը հասարակական կարգով աշխատում է «Փախստականները և միջազգային իրավունքը» բարեգործական հասարակական կազմակերպությունում որպես քաղաքական հարցերով խորհրդատու, ինքնաառաջադրվել է:
Նարինե Մկրտչյանը, որը նախագահական ընտրություններում առաջադրված միակ կին թեկնածուն է, աշխատում է Խ. Աբովյանի անվան մանկավարժական համալսարանում որպես դասախոս: Նա ինքնաառաջադրվել է:
Թեկնածուներից Պավլիկ Սարգսյանը թոշակառու է, որևէ տեղ չի աշխատում: Նա ինքնաառաջադրվել է:
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության կողմից առաջադրվել է գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Վարդան Սեդրակյանը, որը անկուսակցական է ու էպոսագետ, չի աշխատում որևէ տեղ: Նա ինքնաառաջադրվել է:
Եվ վերջին թեկնածուն «Քաշաթաղ» հասարակական կազմակերպության նախագահ Ռոբերտ Սիմոնյանն է: Նա անկուսակցական է ու ինքնաառաջադրվել է:

Karateka, physicist, pensioner: submission of nomination papers for presidential elections finished
The submission process of nomination papers for presidential elections, which are to be held on February 18, is to be finished today. Then the registration process is to follow which will last till 14 January.
At this moment there are 15 citizens of Armenian Republic who have submitted papers as presidential candidates.
They are; Taron Abrahamyan, the President of Armenian Combat Karate Kobudo National Federation and “Kamando” association counter terror and protection, who has nominated himself.
Robert Aharonyan non-party Chairman of "Armenian-Russian union" NGO board who is also unemployed has nominated himself. Robert Aharonyan once used to be the head of the Progressive Socialist Party of Armenia which then joined Tigran Urikhanyan and the Progressive Party of Armenia was formed. When Urikhanyan declared about his plans of joining PAP, Aharonyan left the party. Aharonyan is also known by his efforts to unify communist party and by his statements on reviving the Soviet Union.
Ruben Avagyan, who is also self-nominated, is an attorney in the European Court of Human Rights, he is also a PAP member.
Hrant Bagratyan, who is the former Prime Minister of Armenia is the head of “Liberty” party and is deputy in RA NA. He was nominated by his party.
Physicist Mher Hayrapetyan who is non-party and is unemployed had nominated himself.
National Self-Determination Union party leader Paruyr Hayrikyan is self-nominated as well.
Aram Harutyunyan, head of the National Conciliation Party is self-nominated as well.
Head of Heritage Party Raffi Hovhannisyan is self-nominated.
Andrias Ghukasyan, who is the head of “Radio Hay” Ltd. Council and is non-party, is self-nominated as well.
The former NKR foreign minister Aram Melikyan, who works at “Refugees and International Law” NGO has nominated himself.
Narine Mkrtchyan who is the only female candidate works at Pedagogical University after Kh. Abovyan as a professor. She has nominated herself as a candidate.
Pavlik Sargsyan is pensioner and is unemployed. He is also self-nominated.
Serzh Sargsyan who is nominated by the Armenian Republican Party is the current president of Armenian Republic.
Vardan Sedrakyan who is non-party and is specialist in epic. He is also self-nominated.
The last candidate is Robert Simonyan, the head of “Kashatagh” NGO, he is non-party and is self-nominated.