Կարատեիստ, ֆիզիկոս, թոշակառու. Նախագահական ընտրություններում առաջադրումներն այսօր կավարտվեն
2013-ի փետրվարի 18-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններում թեկնածուների առաջադրումների ժամկետը, որ սկսվել էր դեկտեմբերի 25-ին, այսօր կավարտվի և կսկսվի նրանց գրանցման ժամանակահատվածը, որը կշարունակվի մինչև հունվարի 14-ը:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով այս պահի դրությամբ որպես նախագահի թեկնածու առաջադրվել է Հայաստանի Հանրապետության 15 քաղաքացի:
Նրանք են՝
Հայաստանի մարտական կարատե կոբուդոյի ազգային ֆեդերացիայի նախագահ, անկուսակցական Տարոն Աբրահամյանը, որն ինքնառաջադրվել է:
Անկուսակցական, «Հայ-ռուսական հասարակական միավորում» ՀԿ նախագահ Ռոբերտ Ահարոնյանը, որը չի աշխատում և ինքնառաջադրվել է: Ռոբերտ Ահարոնյանը նախկինում Հայաստանի առաջադիմական սոցիալիստական կուսակցության նախագահն էր, որը միավորվեց Տիգրան Ուրիխանյանի հետ և արդյունքում ստեղծվեց Հայաստանի Առաջադիմական կուսակցությունը: Այնուհետև Ահարոնյանը հեռացավ կուսակցությունից, երբ Ուրիխանյանը հայտարարարեց իր՝ «Բարգավաճ Հայաստանին» միանալու մասին: Խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ Ահարոնյանը հայտնի դարձավ նաև նրանով, որ ջանքեր գործադրեց միավորել կումունիստական կուսակցությունները և հայտարարեց ԽՍՀՄ-ը վերականգնելու անհրաժեշտության մասին:
Ռուբեն Այվազյանը, որը ինքնաառաջադրվել է, Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանում փաստաբան է. Բարգավաճ Հայաստան կուսակցության անդամ է:
Հրանտ Բագրատյանը, որը Հայաստանի նախկին վարչապետն է, «Ազատություն» կուսակցության նախագահն է և ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր: Առաջադրվել է կուսակցության կողմից:
Ֆիզիկոս Մհեր Հայրապետյանը, որն անկուսակցական է, չի աշխատում ու ինքնաառաջադրվել է:
Ազգային ինքնորոշում միավորում կուսակցության նախագահ Պարույր Հայրիկյանը ևս ինքնաառաջադրվել է:
Արամ Հարությունյանը, որը Ազգային համաձայնություն կուսակցության նախագահն է ու ինքնառաջադրվել է:
Ինքնաառաջադրվել է նաև «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Անդրիաս Ղուկասյանը, որը «Ռադիո հայ» ՍՊԸ-ի ժողովի նախագահն է, անկուսակցական է, ինքնառաջադրվել է:
ԼՂՀ նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը, որը հասարակական կարգով աշխատում է «Փախստականները և միջազգային իրավունքը» բարեգործական հասարակական կազմակերպությունում որպես քաղաքական հարցերով խորհրդատու, ինքնաառաջադրվել է:
Նարինե Մկրտչյանը, որը նախագահական ընտրություններում առաջադրված միակ կին թեկնածուն է, աշխատում է Խ. Աբովյանի անվան մանկավարժական համալսարանում որպես դասախոս: Նա ինքնաառաջադրվել է:
Թեկնածուներից Պավլիկ Սարգսյանը թոշակառու է, որևէ տեղ չի աշխատում: Նա ինքնաառաջադրվել է:
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության կողմից առաջադրվել է գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Վարդան Սեդրակյանը, որը անկուսակցական է ու էպոսագետ, չի աշխատում որևէ տեղ: Նա ինքնաառաջադրվել է:
Եվ վերջին թեկնածուն «Քաշաթաղ» հասարակական կազմակերպության նախագահ Ռոբերտ Սիմոնյանն է: Նա անկուսակցական է ու ինքնաառաջադրվել է:

В Армении завершается срок выдвижения кандидатов в президенты: документы в ЦИК подали 15 кандидатов
Сегодня, 4 января, завершается срок выдвижения кандидатов для участия в предстоящих 18 февраля президентских выборах и начинается регистрация кандидатов, которая продлится до 14 января.
В настоящее время документы на регистрацию в качестве кандидатов в президенты в ЦИК подали 15 граждан Армении:
- председатель Национальной федерации боевого каратэ Армении, беспартийный Тарон Абрамян, который объявил о самовыдвижении кандидатуры;
-председатель общественной организации «Армяно-российское общественное объединение», Роберт Агаронян, который объявил о самовыдвижении кандидатуры. Роберт Агаронян в прошлом был председателем партии Прогрессивной социалистической партии Армении, которая объединилась с нынешним пресс-секретарем партии «Процветающая Армения» /ППА/ Тиграном Уриханяном, после чего была создана Прогрессивная партия Армении. Затем после присоединения Уриханяна к ППА Агаронян покинул ряды партии. В период парламентских выборов Роберт Агаронян приложил усилия по объединению коммунистических партий и объявил о необходимости восстановления СССР;
-адвокат в Европейском суде по правам человека Рубен Айвазян, который является членом партии "Процветающая Армения";
-бывший премьер-министр, лидер партии «Свобода», депутат НС Армении Грант Багратян, который баллотируется от партии «Свобода»;
-физик Мгер Айрапетян, который является беспартийным и объявил о самовыдвижении;
-глава Объединения «Национальное самоопределение» Паруйр Айрикян, также объявивший о самовыдвижении;
-лидер партии «Национальное согласие» Арам Арутюнян, объявивший о самовыдвижении;
-председатель правления партии «Наследие» Раффи Ованнисян, объявивший о самовыдвижении;
-беспартийный директор «Радио Ай» Андриас Гукасян, объявивший о самовыдвижении;
-экс-глава МИД НКР, политический советник сети гражданского общества «Беженцы и международное право» Арман Меликян, объявивший о самовыдвижении;
-директор Национального пресс-клуба, преподаватель Армянского государственного педагогического университета имени Хачатура Абовяна Нарине Мкртчян, объявившая о самовыдвижении;
-пенсионер Павлик Саркисян, объявивший о самовыдвижении;
-действующий президент Армении Серж Саргсян, который баллотируется от Республиканской партии Армении;
-специалист по эпосу Вардан Седракян, объявивший о самовыдвижении;
-беспартйиный председатель общественной организации "Кашатаг" Роберт Симонян, объявивший о самовыдвижении.
Напомним, предвыборная кампания стартует 21 января и продлится до 16 февраля 24:00 по ереванскому времени. Заявки о самоотводе кандидатов будут приниматься до 8 февраля 2013г.