Ասե՞լ է, թե՞ ոչ . Ինչո՞ւ են միայն արդբեջանական ԶԼՄ-ները`այն էլ ուշացումով, փոխանցում «պատրիարք Իլյայի խոսքերը»
Առավոտից սոցիալական ցանցերն ու համացանցը ողողված են ադրբեջանական ԶԼՄ-ների կողմից տարածվող մի «տեղեկատվությամբ», թե Վրաստանի պատրիարք Իլյա 2-րդը Թբիլիսիում Կովկասի մահմեդականների հոգևոր առաջնորդ Ալահշուքյուր Փաշազադեի հետ հանդիպմանը իբր հայտարարել է՝ «Ինչպես Աբխազիան և Հարավային Օսեթիան հանդիսանում են Վրաստանի հողերը, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղը պատկանել և պատկանելու է Ադրբեջանին»:
Հետաքրքիրն այն է, որ հանդիպումը, ըստ ադրբեջանական աղբյուրի ( anspress.com), տեղի է ունեցել հինգշաբթի օրը Թբիլիսիում և այս հայտարարությունն էլ, իբրև թե, հենց հինգշաբթի է արվել: Սակայն մինչ օրս ոչ վրացական, ոչ էլ ռուսական ԶԼՄ-ները այս մասին չեն գրում, բացառապես միայն ադրբեջանական լրատվամիջոցներն են տարածում տեղեկատվությունը:

xxxxxxxxxxxxxxОчередная дезинформация азербайджанских СМИ: на сей раз искажены слова грузинского патриарха
Сегодня с утра в Сети активно муссируются распространяемые азербайджанскими СМИ “сведения” о том, что Католикос-Патриарх всея Грузии Илия II на встрече с главой Управления мусульман Кавказа Аллахшукюром Пашазаде якобы заявил, что “как Абхазия и Южная Осетия являются исконными землями Грузии, так и Нагорный Карабах принадлежал и будет принадлежать Азербайджану”.
Примечательно, что встреча, по сообщению азербайджанских источников (anspress.com), состоялась в четверг в Тбилиси, а это заявление якобы было сделано именно в этот день. Однако до сих пор ни грузинские, ни российские СМИ не распространяли сведений об этом: информацию распространяют лишь азербайджанские СМИ.