Երեկվանից Մայր տաճարի ներսում և դրսում բազմամարդ էր: Ոչ բոլոր հավատացյալներին էր հաջողվել ներս մտնել: Անգամ մոմավառությունը դրսում էր կատարվում: Ամենուրեք շարժվող լույսերն էին: Մարդիկ եկեղեցու կրակը տուն էին տանում:
Մայր տաճարի լուսավորված այգու գեղեցիկ ու զարդարված անկյունները հատկապես բազմամարդ էին. Բոլորն էլ ցանկանում էին լուսանկարվել նորածին Հիսուսի, Մարիամի փոքրիկ արձանների մոտ:
Հունվարի 5-ի երեկոյան բոլոր եկեղեցիներում մատուցվում է Ճրագալույց Աստվածահայտնության և մատուցվում Սբ.Պատարագ: Ճրագալույց նշանակում է ճրագ՝ մոմ, վառել (լուցանել): Այդ օրը երեկոյան, մարդիկ եկեղեցում վառած ճրագներն իրենց հետ տուն են տանում: Այն խորհրդանշում է աստվածային լույս, եկեղեցու օրհնություն: Ճրագալույցը խորհրդանշում է նաև բեթղեհեմյան աստղի լույսը, որն առաջնորդեց մոգերին դեպի Հիսուս Մանուկը:
Այսօր արդեն Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին նշեց մեր Տեր և Փրկիչ Հիսուս Քրիստոսի Սուրբ Ծննդյան և Աստվածհայտնության տոնը, որի բերկրաշատ առիթով համայն հայության հոգևոր կենտրոնում` Միածնաէջ Մայր Տաճարում, Ս. Պատարագ մատուցեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը:
Մայր աթոռի տեղեկատվական համակարգի հաղորդմամբ, Տաճարի զանգերի ավետաբեր ղողանջների ներքո հայրապետական շքեղ թափորը Վեհարանից Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին և Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանին ամպհովանիով առաջնորդեց Մայր Տաճար: Ամպհովանակիրներն էին` «Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Տիգրան Ֆարմանյանը, երգիչ-երգահան Վահան Արծրունին, Ս. Փարաջանովի տուն-թանգարանի տնօրեն Զավեն Սարգսյանը և ԳԱԱ Փիլիսոփայության և սոցիոլոգիայի ինստիտուտի տնօրեն Գևորգ Պողոսյանը:
Ս. Պատարագի ընթացքում Նորին Սրբությանը որպես առընթերականեր սպասավորում էին Մայր Աթոռի լուսարարապետ Տ. Հովնան եպիսկոպոս Հակոբյանը և Մայր Աթոռի Վարչատնտեսական բաժնի տնօրեն Տ. Մուշեղ եպիսկոպոս Բաբայանը:
Ս. Ծննդյան հանդիսավոր Պատարագին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը տոնի առիթով հայրապետական իր պատգամն ուղղեց աշխարհասփյուռ համայն հայությանը` ամենքին փոխանցելով հրեշտակաբարբառ ավետիսը:
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. ԳԱՐԵԳԻՆ Բ ԱՄԵՆԱՅՆ ՀԱՅՈՑ ԿԱԹՈՂԻԿՈՍԻ ՊԱՏԳԱՄԸ
ՄԵՐ ՏԵՐ ՀԻՍՈՒՍ ՔՐԻՍՏՈՍԻ ՍՈՒՐԲ ԾՆՆԴՅԱՆ ԵՎ ԱՍՏՎԱԾՀԱՅՏՆՈՒԹՅԱՆ ՏՈՆԻ ԱՌԻԹՈՎ
«Ահա կոյսն յղասցի եւ ծնցի որդի, եւ կոչեսցեն
զանուն նորա Էմմանուէլ, որ թարգմանի` ընդ մեզ Աստուած»
(Մատթ. Ա 23, Եսայի Է 14):
Հոգու անհուն ուրախությամբ այսօր օրհնաբանում և փառաբանում ենք մեր Տեր և Փրկիչ Հիսուս Քրիստոսի Սուրբ Ծնունդն ու Աստվածհայտնությունը` միմյանց փոխանցելով ողջույնը. «Քրիստոս ծնաւ եւ յայտնեցաւ, ձեզ եւ մեզ մեծ աւետիս»:
Ի լրումն ժամանակի իրականացավ Եսայի մարգարեի խոսքը, թե «Ահա կոյսը պիտի յղիանայ եւ մի որդի պիտի ծնի, եւ Նրան պիտի կոչեն Էմմանուէլ, որ նշանակում է Աստուած մեզ հետ»:
Երկնքի անհասանելի բարձունքներից մարդասեր Տերը խոնարհվեց և որպես մանուկ ծնվելով քարայրում` աղքատացրեց Իրեն, որպեսզի մեզ հարստացնի հոգևոր բարիքներով: Պողոս առաքյալն ասում է. «Գիտէք շնորհները մեր Տէր Յիսուս Քրիստոսի, որ ձեզ համար աղքատացաւ, Նա, որ հարուստ էր, որպէսզի դուք Նրա աղքատութեամբ հարստանաք» (Բ Կորնթ. Ը 9): Աստված մարդացավ, որպեսզի Աստծո պատկերով ստեղծված մարդը ճանաչի իր Արարչին, Նրա կամքը, հարստանա հավատքով, Աստծո խոսքով, հարստանա աստվածահաճո կյանքի փափագով ու փութաջանությամբ և փրկության արժանացած` ժառանգի հավիտենական կյանքը: Արդարև, ոչինչ չի կարող համեմատվել այդ հարստության` Աստծո արքայության մեջ հավիտենական կյանք ունենալու շնորհի հետ, որ բերեց մեզ Փրկիչ մեր Տերը` Հիսուս Քրիստոս`«մարդու Որդին, որ երկնքից էր» (Յովհ. Գ 13):
Փառքի ու զորությունների անմերձենալի Տերը մանկացել, աշխարհ է եկել, և յուրաքանչյուրը կարող է համարձակաբար մոտենալ ու երկրպագել Նրան հովիվների ու մոգերի օրինակով, ովքեր ճանաչեցին Նրան և իրենց ընծաները բերեցին քարայրում մսուրի մեջ դրված Փրկիչ մանկանը: Այսօր, սիրելի հավատավոր ժողովուրդ, մենք ենք երկրպագում մանուկ Հիսուսի սնարի առջև, բայց ի±նչ ընծաներ ունենք, որ մատուցենք մեր նորածին Փրկչին: Նյութական հարուստ պարգևներ չէ, որ սպասում է Տերը: Պատվական պարգևը Փրկչի համար քրիստոնյան ինքն է, ով մաքուր սրտով ընդունել է ՙԱստված մեզ հետ է՚ մարգարեաբարբառ ավետիսը և ջանում է կյանքի ամեն մի օրը ապրել աստվածային կամքի համաձայն, լի առ Աստված հավատքով, այլոց հանդեպ սիրով, Փրկչի հետ հոգևոր նորոգությամբ: Փրկչի շնորհներով վերածնված մարդը վերափոխում է կյանքը` այն առաջնորդելով միշտ դեպի բարին, ավելի լավն ու կատարյալը: Տիրոջ ներկայության և Նրա ողորմության անստվեր շողերի առջև, ինչպես ասում է Սուրբ Գրիգոր Նարեկացին, հալչում են մեղքերը, ողջանում են վերքերը, վերանում են ապականությունները, նահանջում են տխրություններն ու հեծությունները, փախչում է խավարը, և տիրում է ամենախնամ թագավորությունը Բարերար Աստծո (Մատեան ողբերգ. Բան ԽԱ):
Այսօր և մինչև ժամանակների վախճանը, Իր խոստման համաձայն, մարդացյալ Աստված մեզ հետ է (Մատթ. ԻԸ 20). մեզ հետ է փրկության Իր շնորհով, Իր սքանչելագործ մարդասիրությամբ: Բայց արդյո±ք մենք Աստծո հետ ենք և արդյո±ք աշխարհն ընթանում է այն ճանապարհով, որ ուղենշեց Քրիստոս:
Մարդկության, նաև մեր կյանքը, սիրելի բարեպաշտ ժողովուրդ, լի է տարաբնույթ մարտահրավերներով, տագնապներով ու հոգսերով` ընկերային, տնտեսական հիմնահարցեր, ազգամիջյան և միջկրոնական խնդիրներ ու հակամարտություններ, կարիք, անձնական շահի մոլուցք, զրկվածների անտեսում, արդարության, մարդասիրության պակաս և այլ արատներ, որոնք հետևանք են Աստծուց հեռանալու ընթացքների: Մարդը աշխարհի իրականության առջև հաճախ կարծում է, որ կյանքի բարելավումը, հասարակության բարօրությունը հասանելի է հատկապես նյութականի առատությամբ: Մինչդեռ, եթե մարդկանց հոգում չկա Աստված, նյութականը միայն բաժանում է մարդկանց, ցամաքեցնում կյանքի ուրախությունն ու երջանկությունը: Ունևորն ապրում է անհանգստության մեջ, չունևորը` նեղսրտության, ընդհանուր հասարակությունը` օտարացման: Հանուն նյութականի են մարդիկ հնարներ փնտրում կողոպտելու, զրկելու, նվաստացնելու: Հանուն նյութականի են օրենքներ խախտում, պաշտոն չարաշահում, իրավունք ոտնահարում, միմյանց կործանում: Հանուն նյութականի, ավաղ, երբեմն նաև` Աստծո անունով` ընդդեմ Աստծո:
Այն ինչ ծնունդ է առնում հանուն Աստծո, բարիք է մարդկանց համար, մխիթարություն ու խնդություն: Աստծո հետ մարդու համար գործում են կյանքի այլ չափանիշներ, գոյության իմաստի այլ սկզբունքներ ու արժեքներ` «սէր` առանց կեղծիքի. ատելով չարը` ընթանալ բարու յետեւից. եղբայրասիրութեան մէջ` միմեանց հանդէպ լինել գթասիրտ. պատիւ տալու մէջ` միմեանց գերազանցել» (Հռոմ. ԺԲ 9-10): Աստծո հետ պաշտոնը ծառայություն է, մարդկային ունակություններն ու կարողությունները` աղբյուր բարիքի, երկրի շենացման, կյանքի բարօրության:
Սուրբ Ծննդյան խորհրդով, սիրելիներ, հանապազ շնորհն ունենք Քրիստոսի հետ բարձրանալու պայծառակերպության լեռը, Տիրոջ ներկայությամբ ապրելու աստվածահաճո հոգեշեն միջավայրում և մեր ընթացքը հաստատուն պահելու Աստծո շավիղներում բարոյական, ճշմարիտ արժեքների վրա: Սուրբ Գիրքը մեզ խրատում է, որ Աստծո հետ ընթանալը փրկում է փորձություններից, բազմացնում բարիքները և հաղթանակներ շնորհում երկնային զորությամբ: Մեր պատմությունն իսկ վկայում է, որ Փրկչին հավատարմությամբ է մեր ժողովուրդը կերտել իր ստեղծագործ կյանքի հաղթանակները և մշակույթի վերելքները: Մեր Տիրոջ հետ ենք դիմակայել փորձություններին, վեր հառնել ավերներից, վերապրել ցեղասպանություն: Մեր Տիրոջ զորությամբ Սփյուռքում վերընձյուղվել ենք ու պահպանել մեր ինքնությունը, աշխարհասփյուռ միասնականությամբ վերահաստատել մեր ազատ պետականությունը, մշտապես վառ պահել տեսիլքը մեր ավետյաց երկրի, այլև` հավատը, որ Տերը համախմբելու է մեզ մեր Հայրենիքում: Այսօր ՙԱստված մեզ հետ է՚ ավետիսով հուսավառ ու քաջալեր` խոնարհվենք մարդացյալ Փրկչի սնարի առջև` ջերմանալու Նրա սիրով, ընդունելու Նրա շնորհներն ու օրհնությունները, որպեսզի ի Հայրենիս և ի Սփյուռս բարեփոխենք ու զորացնենք մեր կյանքը, իրագործենք մեր ազգային նպատակները, կերտենք մեր ժողովրդի բարօր ու երջանիկ, լուսավոր գալիքը և հավետ մնանք Աստծո հավատարիմ ժողովուրդ:
Այս հայցն ու մաղթանքը մեր շուրթերին` Սուրբ Ծննդյան ավետիսով և եղբայրական սիրով ողջունում ենք Առաքելական մեր Սուրբ Եկեղեցու Նվիրապետական Աթոռների Գահակալներին` Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսին« Կոստանդնուպոլսի Հայոց Պատրիարք Ամենապատիվ Տ. Մեսրոպ Արքեպիսկոպոս Մութաֆյանին« Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքական Տեղապահ Գերաշնորհ Տ. Արիս արքեպիսկոպոս Շիրվանյանին, Քույր Եկեղեցիների հոգևոր Պետերին և մեր Եկեղեցու ողջ հոգևոր դասին և հայցում Տիրոջ բյուր շնորհներն ու զորակցությունը քրիստոսապատվեր առաքելության մեջ:
Տիրոջ Ծննդյան տոնի բարեմաղթանքներով ողջունում ենք Սրբազան Պատարագի արարողությանը ներկա Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Տիար Սերժ Սարգսյանին: Մեր ողջույնն ենք հղում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Նախագահ Տիար Բակո Սահակյանին և հայոց պետական ողջ ավագանուն` հայցելով ազգաշեն ու հայրենաշեն գործոց հաջողություններ Տիրոջ երկնառաք օրհնության ներքո:
Ողջունում ենք Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարներին ու ներկայացուցիչներին` մաղթելով, որ նրանց արգասալի ջանքերով ու մշտանորոգ ձեռքբերումներով միշտ բարեզարդվեն մեր երկրների և ժողովուրդների բարեկամությունն ու համագործակցությունը:
Հայրապետական Մեր սերն ու օրհնությունն ենք բերում սիրեցյալ մեր ժողովրդին ի Հայրենիս և ի Սփյուռս: Աղոթք ենք բարձրացնում, որ մարդացյալ Փրկչի սիրո, խաղաղության և համերաշխության շնորհները հանապազ ճառագեն աշխարհում, ի մասնավորի հակամարտության մեջ գտնվող երկրներում, հատկապես պատերազմական իրավիճակում հայտնված Սիրիայում և այնտեղ դժվարություններ ու նեղություններ դիմագրավող մեր եղբայրների ու քույրերի կյանքում: Թող մարդկանց հոգիներում մշտապես արձագանք գտնի Սուրբ Ծննդյան «յերկիր խաղաղութին և ի մարդիկ հաճութիւն, պատգամը և ամրապնդվի Աստծո հետ ընթանալու կամքը: Թող Տերն Իր Սուրբ Աջի հովանու ներքո խաղաղ ու ապահով պահպանի հայրենի մեր երկիրը« պայծառ ու անսասան` Առաքելական մեր Սուրբ Եկեղեցին և օրհնի աշխարհասփյուռ ազգս հայոց այժմ և միշտ և հավիտյան. ամեն:
ՔՐԻՍՏՈՍ ԾՆԱՒ ԵՒ ՅԱՅՏՆԵՑԱՒ ՁԵԶ ԵՒ ՄԵԶ ՄԵԾ ԱՒԵՏԻՍ:
Սբ. Պատարագի ավարտին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը կատարեց Ջրօրհնեքի արարողությունը: Այս տարի Մայր Տաճարում ջրօրհնեքի Խաչի կնքահայրն էր ակադեմիկոս Սեն Արևշատյանը:
Սբ. Պատարագի արարողությանը ներկա էին ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, ՀՀ Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, Գերագույն Հոգևոր Խորհրդի անդամներ, կառավարության անդամներ, պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, Հայաստանում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագետներ, կրթության, գիտության և մշակույթի ներկայացուցիչներ:

Message of His Holiness Karekin II on the Feast of the Holy Nativity and Theophany of our Lord Jesus Christ
17:15 06/01/2013
“Behold, the virgin shall conceive and bear a Son,
and they shall call His name Immanuel,
which is translated ‘God with us’.”
Matthew 1:23 / Isaiah 7:14
Dear and Beloved Faithful,
Today, with boundless joy in our souls, we glorify and praise the Holy Nativity and Theophany of our Lord and Savior Jesus Christ, by conveying to one another the greeting: “Christ is Born and Revealed, great tidings to all”.
In the fullness of time, the words of the Prophet Isaiah came to fruition, “Behold the virgin shall conceive and bear a Son, and they shall call His name Immanuel, which is translated ‘God with us’”.
From the insurmountable heights of heaven, our beneficent Lord humbled Himself and was born as an infant in the cave; he made himself poor in order to enrich us with blessings. The Apostle Paul says, “For you know the grace of our Lord Jesus Christ, that though He was rich, yet for your sakes He became poor, that you through His poverty might become rich.” (II Corinthians 8:9.) God became man so that man created in the image of God would recognize his Creator and His will, become enriched with faith and the word of God, be enriched with the longing and zeal for a God-pleasing life, and having become worthy of salvation, inherit eternal life. Truly, nothing can be compared to that wealth – to the grace of having eternal life in God’s kingdom – which was brought to us by the Savior our Lord, Jesus Christ – “the Son of man who is in heaven.” (John 3:13.)
The unapproachable Lord of glory and powers has become a child, has come to earth, and each individual may boldly approach and worship Him following the example of the shepherds and the Magi, who recognized Him and brought their gifts to the Savior Child lying in the manger. Today, dearly beloved faithful, it is we who bow down before the cradle of the infant Jesus, but what gifts have we to offer our newborn Savior? Our Lord does not want expensive material presents. The honored gift for the Savior is the Christian himself, who has accepted the prophetic tiding of “God with us” with a clean heart, and who tries to live every day according to divine Will, full of faith in God, love for his fellow man and with spiritual renewal with the Savior. The man, who is reborn with the graces of the Savior, transforms life, leading it always toward the good, toward the better and the perfect. Before the shadowless rays of the Lord’s presence and mercy, as Saint Gregory of Narek says, sins melt away, wounds are healed, corruption is cleansed, sadness withdraws, sighs retreat, darkness flees and the all-provident kingdom of the Benevolent God reigns. (Lamentations, Prayer 41.) Today and until the end of time, in accord with His promise, the incarnate God is with us. (Matthew 28:20.) He is with us with the grace of His salvation and His miraculous love of mankind. But are we with God? Is the world progressing on that path that Christ directed?
The life of mankind, as well as our lives, dear pious sons and daughters, is full of different types of challenges, crises and troubles – fundamental social and economic issues, international and inter-religious controversies and conflicts, poverty, the fury for personal gain, the neglect of those in want, the lack of justice and humanity, as well as other deficiencies – which are all the result of paths that lead away from God. Before the reality of the world, man often assumes that the improvement of life and the wellbeing of society are reachable, especially, through the abundance of material goods. Whereas if God is not present in the souls of men, the material only divides society and dries up the happiness and joy of life. The wealthy live in anxiety, the poor in restlessness, and society at large in alienation. For the sake of material goods, men search for ways to steal, to deny, and to humiliate. For the sake of material goods, laws are broken, offices are abused, rights are trampled, and lives are ruined; for the sake of material goods, at times, alas, even in the name of God, against God. All which is done in the name of God is goodness for mankind; is consolation and joy. For the man who is with God, there are different standards for life, other values and principles for the purpose of being, “Love without hypocrisy, abhor what is evil, cling to what is good; be kindly affectionate to one another with brotherly love, in honor giving preference to one another.” (Romans 12:9-10.) With God, the position is service, human practices and abilities are the source of goodness, building the nation, and the wellbeing of life.
Dear ones, with the mystery of the Holy Nativity, we have the daily grace to ascend the mountain of transfiguration with Christ, to live in the presence of the Lord, in a God-pleasing and soul-building environment, and to keep our course steadfast on the paths of God on moral and true values. The Holy Bible teaches us that walking with God saves us from temptations, multiplies our blessings and grants triumphs through heavenly power. Indeed our history testifies that our people, through fidelity to the Savior, have built the victories of their creative life and the ascents of our culture. It is with our Lord that we have overcome adversities, risen up from destruction and survived genocide. By the power of our Lord we have sprouted again in the Diaspora and protected our identity; we have reestablished our free statehood through our dispersed unity; we have always kept on high the vision of our promised land; and moreover, the belief that the Lord shall gather us together in our Homeland. Today, with the tiding of “God is with us”, let us bow down with bright hope and encouragement before the incarnate Savior’s cradle, to be warmed by His love and to accept His graces and blessings, so that we reform and strengthen our life in the Homeland and the Diaspora; so that we realize our national goals, create our people’s prosperous, happy and bright future, and always remain a people faithful to God.
With this appeal and wish on our lips, we greet with brotherly love and the glad tiding of the Holy Nativity, the incumbents of the hierarchal sees of our Apostolic Holy Church: His Holiness Aram I, Catholicos of the Great House of Cilicia; His Beatitude Archbishop Mesrob Mutafian, Armenian Patriarch of Constantinople; His Eminence Archbishop Aris Shirvanian, Locum Tenens of the Armenian Patriarchate of Jerusalem; the heads of our Sister Churches; and the entire ranks of clergy of our Church, and appeal for the countless graces and strength of our Lord in their Christ-ordained mission.
With the best wishes of the Lord’s Holy Birth, we greet His Excellency Serzh Sargsian, President of the Republic of Armenia, present today for the celebration of Divine Liturgy. We extend out greetings to President Bako Sahakian of the Artsakh Republic and all government officials of the Armenian people, appealing for success to all of their nation-building labors under the heavenly blessings of our Lord. We greet the leaders and representatives of diplomatic missions accredited in Armenia, and wish for the friendship and cooperation between our peoples and countries to always be improved through their fruitful efforts and renewing accomplishments.
We extend our pontifical love and blessings to our beloved sons and daughters in the Homeland and the Dispersion. We offer prayers to heaven for the incarnate Savior’s graces of love, peace and solidarity to shine throughout the world every day, and especially over those lands where there are conflicts, among them war-torn Syria and in the lives of our brothers and sisters there who are facing difficulties and pain. May the souls of men always resound with the Christmas message of “peace on earth and goodwill to men” and be strengthened with the will to walk with God. May the Lord keep our native land at peace and secure under His Holy Right Hand, our Holy Apostolic Church bright and unshakeable, and bless the Armenian nation throughout the world, now and always. Amen.
Christ is Born and Revealed.
Great Tidings to Us All.