Գարեգին Բ-ն առաջարկել է Փաշազադեին հանդիպել Արցախում
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն առաջարկել է Կովկասի մահմեդականների վարչության նախագահ շեյխուլիսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեին հանդիպել Արցախում` սահմանի վրա: Այս մասին Panorama.am–ին հայտնեց Մայր աթոռ Էջմիածնի տեղեկատվական կենտրոնի ղեկավար Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը:
«2011 թ. նոյեմբերին Երևանում տեղի ունեցած տարածաշրջանի հոգևոր առաջնորդների հանդիպման ժամանակ առաջարկ եղել է` հաջորդ հանդիպումը ոչ թե կազմակերպել որևէ այլ երկրում, այլ ուղղակի սահմանի վրա: Առաջարկը ողջունեցին կողմերը, սակայն այս առնչությամբ որևէ հստակ պայմանավորվածություն ձեռք չբերվեց:
Նշեմ, որ օրեր առաջ Վրաստանում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հանձնարարությամբ Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Տ. Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը Վրաստանում այցով գտնվող Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդ Ալլահշուքյուր Փաշազադեին փոխանցեց վերստին նշյալ առաջարկը` հանդիպելու Արցախում` սահմանի վրա` մասնակցությամբ երկու կողմերի մտավորականության ներկայացուցիչների»,-փոխանցեց Տեր Վահրամը:

Католикос Всех Армян Гарегин Второй предложил Аллахшукюру Пашазаде провести встречу в НКР
Католикос Всех Армян Гарегин Второй предложил председателю Управления мусульман Кавказа (УМК) Аллахшукюру Пашазаде провести встречу в Нагорно-Карабахской Республике, на границе. Об этом Panorama.am сообщил руководитель пресс-канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина, иерей Тер Ваграм Меликян.
«На прошедшей в ноябре 2011 года в Ереване встрече духовных лидеров региона поступило предложение организовать следующую встречу не в какой-либо другой стране, а на границе. Стороны приветствовали это предложение, но никакой четкой договоренности по этому поводу не было достигнуто.
Отмечу, что на днях по поручению Католикоса Всех Армян лидер грузинской епархии Армянской Апостольской церкви епископ Вазген Мирзаханян передал находящемуся с визитом в Грузии духовному лидеру Азербайджана Аллахшукюру Пашазаде вышеуказанное предложение провести встречу в Арцахе, на границе, с участием представителей интеллигенции двух сторон», – сообщил иерей Тер Ваграм Меликян.