Գարեգին Բ-ն առաջարկել է Փաշազադեին հանդիպել Արցախում
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն առաջարկել է Կովկասի մահմեդականների վարչության նախագահ շեյխուլիսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեին հանդիպել Արցախում` սահմանի վրա: Այս մասին Panorama.am–ին հայտնեց Մայր աթոռ Էջմիածնի տեղեկատվական կենտրոնի ղեկավար Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը:
«2011 թ. նոյեմբերին Երևանում տեղի ունեցած տարածաշրջանի հոգևոր առաջնորդների հանդիպման ժամանակ առաջարկ եղել է` հաջորդ հանդիպումը ոչ թե կազմակերպել որևէ այլ երկրում, այլ ուղղակի սահմանի վրա: Առաջարկը ողջունեցին կողմերը, սակայն այս առնչությամբ որևէ հստակ պայմանավորվածություն ձեռք չբերվեց:
Նշեմ, որ օրեր առաջ Վրաստանում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հանձնարարությամբ Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Տ. Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը Վրաստանում այցով գտնվող Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդ Ալլահշուքյուր Փաշազադեին փոխանցեց վերստին նշյալ առաջարկը` հանդիպելու Արցախում` սահմանի վրա` մասնակցությամբ երկու կողմերի մտավորականության ներկայացուցիչների»,-փոխանցեց Տեր Վահրամը:

Catholicos of All Armenians Karekin II has offered Chairman of Caucasian Muslims Office (CMO) Sheikh-ul-Islam Allahshukur Pashazadeh to meet in Artsakh, on the border, priest Vahram Melikyan, head of Information Services of the Mother See of Holy Etchmiadzin, told Panorama.am.
“During the South Caucasus religious leaders meeting in Yerevan in November 2011, a proposal was voiced to hold the next meeting not in some other country but on the border. The sides welcomed the proposal but no exact agreement was reached.
I must note that recently Primate of the Georgian Diocese of the Armenian Apostolic Church, Bishop Vazgen Mirzakhanyan, meeting the instruction of Catholicos Karekin II, conveyed to visiting Azerbaijani spiritual leader Allahshukur Pashazadeh the proposal to meet in Artsakh, on the border, with representatives of intelligentsia of both sides attending,” said the priest.