Գործարարները «քցե՞լ» են Նարինե Մկրտչյանին
Մենք պատրաստվում ենք 48 ժամվա ընթացքում Ընտրական օրենսգրքով պահանջվող 8 մլն դրամ ընտրագրավը տանել և վճարել: Այդ մասին այսօր Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նիստից հետո Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց նախագահական ընտրություններում առաջադրված թեկնածու Նարինե Մկրտչյանի լիազոր ներկայացուցիչ Արմեն Վարդանյանը:
Նարինե Մկրտչյանը ԿԸՀ նիստին չէր ներկայացել: ԿԸՀ որոշմամբ, տիկին Մկրտչյանին հատկացվելու է 48 ժամ պահանջվող 8 մլն դրամը վճարելու համար: Ժամկետն ավարտվելու է հունվարի 10-ին, ժամը 14:00-ին:
Մեր հարցին, թե ինչո՞ւ մինչև այժմ ընտրագրավը չի վճարվել, Վարդանյանը ժպտալով պատասխանեց. «Որովհետև չի եղել, որ վճարվեր: Հիմա մենք փորձում ենք գտնել միջոցներ»:
-Պարոն Վարդանյան, ինչպե՞ս եք փորձում գտնել
-Գործարարների հետ հանդիպումների ընթացքում: Եղել են հանգանակությունների առաջարկներ, բայց մենք չենք ցանկանում այդ քայլին գնալ` հաշվի առնելով մարդկանց սոցիալական վիճակը:
-Եթե համապատասխան հնարավորությունները չկային, Նարինե Մկրտչյանն ինչո՞ւ որոշեց առաջադրվել:
-Նա դա երկու օրում չի որոշվել: Սա մի քանի ամսվա աշխատանք է, մենք ունեցել ենք որոշակի պայմանավորվածություններ, սակայն մեկ օրում հիմնական գումար տվող գործարարները հրաժարվեցին: Մենք այժմ աշխատում ենք այլ գործարարների հետ, սակայն նկատել ենք մի բան` գործարարները բավականին վախեցած են ու չեն ցանկանում քաղաքական որևէ պրոցեսի մասնակցել:
-Վախեցած ասելով ի՞նչ նկատի ունեք, պարոն Վարդանյան:
-Չխառնվել որևէ բանի:
-Դուք ակնարկում եք, թե նման հրահա՞նգ է եղել նրանց:
-Ես չգիտեմ, թե նման հրահանգ կա, թե ոչ: Ես այդպիսի հայտարարություն անել չեմ կարող: Ուղղակի նրանք ասում են, որ մենք չենք կարող խառնվել այդ ամենին:

Предприниматели «кинули» кандидата в президенты Армении Нарине Мкртчян?
В ближайшие 48 часов будет внесен установленный Избирательным кодексом РА залог в размере 8 млн. драмов для утверждения кандидатуры Нарине Мкртчяна на участие в предстоящих 18 февраля президентских выборах в Армении. Такое заявление сегодня после заседания ЦИК РА сделал полномочный представитель кандидата Армен Варданян.
Сама Нарине Мкртчян не явилась на заседание. Согласно решению ЦИК, Н. Мкртчян отводится 48 часов для внесения требуемого залога. Срок истечет 10 января в 14:00.
На вопрос корреспондента Panorama.am, почему залог до сих пор не был внесен, А. Варданян, улыбаясь, ответил: «Потому что не было средств. Сейчас мы пытаемся их найти».
– А каким образом вы пытаетесь найти эти средства?
– Посредством встреч с бизнесменами. Были предложения организовать пожертвования, но мы не хотим идти на подобный шаг, учитывая социальное положение населения.
– Если не было соответствующих финансовых возможностей, то что в таком случае послужило причиной решения Нарине Мкртчян выдвинуть свою кандидатуру?
– Она это решение приняла не за два дня. Это результат работы нескольких месяцев, у нас были определенные договоренности, но за один день предприниматель, который должен был выделить основную сумму, отказался это сделать. Сейчас мы работаем с другими предпринимателями, однако уже успели заметить, что они боятся и не желают участвовать в политических процессах.