2013-ին ԼՂ հակամարտության գործընթացում շոշափելի առաջընթաց ակնկալելն իրատեսական չէ
2013թ ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում որևէ շոշափելի առաջընթաց ակնկալելը իրատեսական չէ: Անդրադառնալով Արցախյան հիմնախնդրի հետ կապված հնարավոր զարգացումներին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
Քաղաքագետի կարծիքով, սպասվելիք զարգացումները հիմնականում պայմանավորված կլինեն, ոչ այնքան բանակցային գործընթացով, որքան թե Հայաստանում և թե Ադրբեջանում մեկնարկելիք ներքաղաքական նոր շրջափուլով:
Քաղաքագետը շեշտեց, որ թե Հայաստանում և թե Ադրբեջանում 2013թ սպասվում են նախագահական ընտրություններ, ինչն որոշակի ազդեցության կթողնի Արցախյան հիմնահարցում հնարավոր զարգացումների վրա:
Քաղաքագետը նշեց, որ Ալիևյան վարչակարգը հերթական անգամ կփորձի ղարաբաղյան հիմնահարցի միջոցով շեղել հասարակության ուշադրությունը ներքին, կենսական նշանակության ունեցող խնդիրներից:
Բանախոսի կարծիքով, Բաքվի իշխանությունները շատ լավ գիտակցում են, որ ներքաղաքական և ներհասարակական բազմաթիվ խնդիրներ ունեցող երկրում արտաքին վտանգի գաղափարի ուռճացումը միայն կարող է կոնսոլիդացնել հասարակությունը իշխանությունների շուրջ:
«2013թ.-ին Ադրբեջանում և Հայաստանում սպասվում են նախագահական ընտրություններ, իսկ Ալիևը իշխանությունը պահպանելու համար օգտագործելու է ղարաբաղյան թեման և փորձելու է այդ հարցի շուրջ լարվածություն ստեղծելով` կոնսոլիդացնել ադրբեջանական հասարակությունը»,- ասաց Հ. Մելիք-Շահնազարյանը:
Քաղաքագետը նշեց, որ պաշտոնական Բաքուն անընդհատ լարվածություն է ստեղծում և քայլեր է ձեռնարկում բանակցային գործընթացը տապալելու և փակուղի մտցնելու ուղղությամբ, և հենց այս պատճառով քիչ հավանական է, որ 2013թ.-ին գործընթացում կարող է գրանցվել որոշակի առաջընթաց:

В 2013 году ощутимого прогресса в карабахском урегулировании не будет. Мнение политолога
«Не думаю, что реалистично связывать надежды на ощутимый прогресс в процессе урегулирования карабахского конфликта. Такое мнение на сегодняшней пресс-конференции выразил политолог Грант Мелик-Шахназарян, комментируя возможные развития событий, связанных с карабахским конфликтом.
По мнению политолога, предстоящие развития событий главным образом будут обусловлены не столько прогрессом в переговорном процессе, сколько новым этапом на внутриполитической арене Армении и Азербайджана.
Грант Мелик-Шахназарян подчеркнул, что в наступившем году и в Армении, и в Азербайджане пройдут президентские выборы, что определенным образом повлияет на возможные развития событий, связанные с карабахским конфликтом.
Политолог добавил, что алиевский режим в очередной раз попытается посредством карабахского конфликта отвлечь внимание общества от внутренних проблем, имеющих жизненное значение.
Как отметил Грант Мелик-Шанхназарян, руководство Азербайджана прекрасно осознает, что «раздувая» идею внешней угрозы в стране, имеющей множество внутриполитических и внутриобщественных проблем, может лишь консолидировать общество вокруг властей.
«В 2013 году в Азербайджане и Армении состоятся президентские выборы, а для сохранения власти Алиев использует тему карабахского конфликта и попытается консолидировать общество, создавая напряженность вокруг этой проблемы», – отметил эксперт.
По словам Мелик-Шахназаряна, официальный Баку постоянно создает напряженность и предпринимает меры, чтобы провалить переговорный процесс и завести его в тупик, и именно по этой причине в 2013 году вероятность определенного прогресса в переговорном процессе не столь велика.