Խաչիկյանի գործով նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերով քննության վարչությունում ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության պետական ծառայության պաշտոնատար, պատասխանատու աշխատակիցների կողմից չարաշահումներ թույլ տալու դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործով կատարված նախաքննության ընթացքում հունվարի 8-ի դրությամբ հարցաքննվել են 8300 անձիք, այդ թվում` ՀՀ սոցիալական ապահովության պետական ծառայության և այդ ծառայության ստորաբաժանումների աշխատակիցներ, կենսաթոշակառուներ, վերջիններիս հարազատներ ու հարևաններ:
Ինչպես Panorama.am-ը տեղեկանում է ոստիկանության լրատվական ծառայությունից, ընդհանուր առմամբ, քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավվել են 53 անձինք /2-ը` հետախուզվող/: Նրանցից 13-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը: Հանցագործությամբ պետությանը պատճառված վնասը կազմում է 376.716.903 ՀՀ դրամ, որից վերականգնվել է 51.773.902 ՀՀ դրամը: Մեղադրական եզրակացությամբ դատարան են ուղարկվել 9 քրեական գործեր 28 անձանց վերաբերյալ:
3 անձի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է համաներման ակտի կիրառման հիմքով, իսկ 4 անձի նկատմամբ` քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետները լրանալու հիմքով:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում գտնվող դրվագներով մեղադրյաները 18-ն են /2-ը` հետախուզվող/, որոնցից 9-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
2012 թ. դեկտեմբերի 26-ին քրեական գործով ավարտվել է հետևյալ անձանց վերաբերյալ քրեական գործի մասը.
- Վազգեն Խաչիկյանի` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով, 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 314-րդ հոդվածով,
- Աշոտ Աբրահամյանի` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 314-րդ հոդվածով,
- Հովհաննես Գրիգորյանի` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 314-րդ հոդվածով,
- Վիգեն Գևորգյանի` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 314-րդ հոդվածով,
- Վահագն Խաչատրյանի` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 314-րդ հոդվածով,
- Բագրատ Մուրադյանի` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 38-314-րդ հոդվածով,
- Արմեն Խաչատրյանի` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 38-314-րդ հոդվածով,
- Սամվել Էլբակյանի` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 314-րդ հոդվածով,
- Արթուր Սուքիասյանի` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 314-րդ հոդվածով,
- Համլետ Մարտիրոսյանի` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 314-րդ հոդվածով,
- Հրանուշ Դանիելյանի` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 38-314-րդ հոդվածով,
- Հովհաննես Հովհաննիսյանի` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 314-րդ հոդվածով,
- Սարգիս Սարգսյանի` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 314-րդ հոդվածով:
Նշված անձանց վերաբերյալ քրեական գործի մասն առանձնացվել է առանձին վարույթում: Նրանց և նրանց պաշտպաններին 2012 թ. դեկտեմբերի 27-ին հայտնվել է նախաքննության ավարտի մասին: Ըստ աղբյուրի, քրեական գործի նյութերին ծանոթանալու համար մեղադրյալներն ու նրանց պաշտպանները խնդրել են տրամադրելու գործի նյութերի պատճեները: Նախաքննությունը շարունակվում է:

В Армении завершилось предварительное следствие в рамках «пенсионного дела»: допрошены 8300 лиц
По положению на 8 января в ходе предварительного следствия в отделе по особо важным делам Главного следственного управления Полиции Армении в рамках уголовного дела по факту злоупотребления должностными полномочиями, фальсификации документов сотрудниками Государственной службы социального обеспечения Армении Министерства труда и социальных вопросов Армении были допрошены 8300 лиц, в том числе и сотрудники Государственной службы социального обеспечения Армении и подразделений этой структуры, пенсионеры, их родственники и соседи.
Как сообщили Panorama.am в пресс-службе полиции Армении, в общей сложности в качестве обвиняемых в рамках уголовного дела были привлечены 53 гражданина (двое из них объявлены в розыск). В отношении 13 из них в качестве меры пресечения избран арест. Сумма причиненного государству ущерба составила 376.716.903 драмов, из которых восстановлено 51.773.902 драма. 9 уголовных дел в отношении 28 лиц с обвинительными заключениями направлены в суд.
Уголовное преследование в отношении трех из них было прекращено на основании акта об амнистии, а в отношении четырех лиц – на основании истечения давности привлечения к уголовной ответственности.
Исходя из эпизодов уголовного дела, находящегося в стадии предварительного расследования, обвиняемых 18: двое из них объявлены розыск, а в отношении 9 избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
26 декабря 2012 года завершилось расследование части уголовного дела, возбужденного в отношении следующих лиц:
-Вазгена Хачикяна – обвиняется по признакам пп. 1 и 2 ч.3 ст. 179 («Присвоение или растрата, совершенные в особо крупных размерах, организованной группой»), п.1 ч.3 ст.178 («Мошенничество, совершенное в особо крупных размерах»), ст.314 («Служебный подлог») УК РА.
- Ашота Абрамяна – обвиняется по признакам пп. 1 и 2 ч.3 ст. 179 («Присвоение или растрата, совершенные в особо крупных размерах, организованной группой»), ст.314 («Служебный подлог») УК РА.
- Ованнеса Григоряна – обвиняется по признакам пп. 1 и 2 ч.3 ст. 179 («Присвоение или растрата, совершенные в особо крупных размерах, организованной группой»), ст.314 («Служебный подлог») УК РА.
-Вигена Геворгяна – обвиняется по признакам пп. 1 и 2 ч.3 ст. 179 («Присвоение или растрата, совершенные в особо крупных размерах, организованной группой»), ст.314 («Служебный подлог») УК РА.
-Ваагна Хачатряна – обвиняется по признакам пп. 1 и 2 ч.3 ст. 179 («Присвоение или растрата, совершенные в особо крупных размерах, организованной группой»), ст.314 («Служебный подлог») УК РА.
-Баграта Мурадяна – обвиняется по признакам пп. 1 и 2 ч.3 ст. 179 («Присвоение или растрата, совершенные в особо крупных размерах, организованной группой»), ст.38-314 УК РА.
-Армена Хачатряна – обвиняется по признакам пп. 1 и 2 ч.3 ст. 179 («Присвоение или растрата, совершенные в особо крупных размерах, организованной группой»), ст.38-314 УК РА.
-Самвела Элбакяна – обвиняется по признакам пп. 1 и 2 ч.3 ст. 179 («Присвоение или растрата, совершенные в особо крупных размерах, организованной группой»), ст.314 («Служебный подлог») УК РА.
-Артура Сукиасяна – обвиняется по признакам пп. 1 и 2 ч.3 ст. 179 («Присвоение или растрата, совершенные в особо крупных размерах, организованной группой»), ст.314 («Служебный подлог») УК РА.
-Гамлета Мартиросяна – обвиняется по признакам пп. 1 и 2 ч.3 ст. 179 («Присвоение или растрата, совершенные в особо крупных размерах, организованной группой»), ст.314 («Служебный подлог») УК РА.
-Грануш Даниелян – обвиняется по признакам пп. 1 и 2 ч.3 ст. 179 («Присвоение или растрата, совершенные в особо крупных размерах, организованной группой»), ст.38-314 УК РА.
-Ованнеса Ованнисяна – обвиняется по признакам пп. 1 и 2 ч.3 ст. 179 («Присвоение или растрата, совершенные в особо крупных размерах, организованной группой»), ст.314 («Служебный подлог») УК РА.
-Саркиса Саркисяна – обвиняется по признакам пп. 1 и 2 ч.3 ст. 179 («Присвоение или растрата, совершенные в особо крупных размерах, организованной группой»), ст.314 («Служебный подлог») УК РА.
Расследование части уголовного дела в отношении вышеуказанных лиц выделено в отдельное производство. О завершении предварительного следствия 27 декабря 2012 года были уведомлены как сами обвиняемые, так и их защитники. Для ознакомления с материалами уголовного дела обвиняемые и их защитники обратились с просьбой о предоставлении копий материалов дела.