Տիգրան Սարգսյան. «2013թ-ին պետք է լինենք լավատես և լավատեսությամբ նայենք դեպի ապագան»
ՀՀ կառավարության այս տարվա առաջին նիստը սկսվեց տոնական շնորհավորանքներով: Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը շնորհավորեց կառավարության անդամներին` ասելով, որ 2012թ-ը լարված աշխատանքային տարի էր, բայց կարողացան արձանագրել հաջողություններ:
«2013թ-ին մեզ նույնպես լարված աշխատանք է սպասվում: Մեզ անհրաժեշտ է, որ լինենք լավատես և լավատեսությամբ նայենք դեպի ապագան, հատկապես, որ Ձեզ հետ միասին ստեղծել ենք լուրջ հիմքեր 2012թ-ին: Առաջին հերթին դրա մասին վկայում են այն միջազգային վարկանիշները , որոնք հրապարակվեցին նախորդ տարի, մասնավորապես, արձանագրեցինք բիզնես միջավայրի բարելավում, ՏՏ ոլորտում լրջագույն առաջընթաց»,- ասաց Տ.Սարգսյանը:
Վարչապետը նշեց, որ The Heritage Foundation-ի և The Wall Street Journal-ի հրապարակած տնտեսական ազատության ինդեքսում ևս արձանագրել են առաջընթաց, բարելավվել են դիրքերը, ինչը, ըստ Տ.Սարգսյանի, նույնպես ստեղծում են լավատեսության հիմքեր, որ 2013թ-ին ևս կկարողանան բարեփոխումներն առաջ տանել: «Սա կարևորագույն ինդեքս է, որը գտնվում է ներդրողների ուշադրության կենտրոնում: Բնականաբար այս ինդեքսի բարելավումը մեզ համար նույնպես ունենալու է էական նշանակություն»,- ընդգծեց Տ.Սարգսյանը:
Նշենք, որ տնտեսական ազատության ինդեքսում Հայաստանը գտնվում է 38-րդ տեղում, Վրաստանը` 21-րդ, Թուրքիան` 69-րդ, Ադրբեջանը` 88-րդ, Իրանը` 168-րդ տեղում:

Тигран Саркисян: В наступившем году мы должны смотреть в будущее с оптимизмом
Первое в наступившем году заседание правительства сегодня началось с поздравлений. Премьер-министр Армении Тигран Саркисян поздравил членов правительства, отметив, что 2012 год ознаменовался напряженной работой, однако стране удалось зафиксировать успехи.
«В наступившем 2013 году нас также ожидает напряженная работа. Нам необходимо с оптимизмом смотреть в будущее, тем более, что мы сумели создать серьезные основы для этого в 2012 году. Об этом прежде всего свидетельствуют международные рейтинги, опубликованные в прошедшем году, в частности, улучшение бизнес-среды, серьезнейший прогресс в сфере информационных технологий»,– заверил премьер.
По словам Тиграна Саркисяна, прогресс зафиксирован и в индексе экономической свободы, составленном Heritage Org совместно с The Wall Street Journal. «Это важнейший индекс, который находится в центре внимание инвесторов. Естественно, улучшение показателей будет иметь существенное значение для нас», – подчеркнул он.
Отметим, в рейтинге, составленном по итогам исследования уровня свободы экономики, проводимого американским Heritage Foundation совместно с газетой Wall Street Journal, Армения заняла 38-е место, Грузия – 21, Турция – 69, Азербайджан – 88, а Иран-168.