Թուրքիայում հայ կանայք ապրում են սարսափի մթնոլորտում
Թուրքիայում հայ կանայք ապրում են սարսափի մթնոլորտում: Այս մասին տեղեկացնում է «Ermenihaber.am» լրատվական կայքը` վկայակոչելով թուրք հոդվածագիր Մուրադ Գյոզօղլուի «Թիրախում հայ կանա՞յք են» հոդվածը:
Հոդվածում հեղինակը անդրադառնում է Թուրքիայում բնակվող հայ կանանց սպանության և բռնության դեպքերին և նշում, որ միային վերջին 1 ամսվա ընթացքում հայաշատ Սամաթիա թաղամասում բռնության զոհ է դարձել 3 հայ կին:
Նշվում է, թե ինչպես բոլորովին վերջերս սեփական բնակարանում դաժանորեն սպանվել էր 84-ամյա հայուհի Մարիթսա Քյուչուքը: Կնոջ մարմնի վրա հայտնաբերվել էր դանակի 8 հարված: Մարիթսա Քյուչյուքի թաղմանը մասնակցել է նաև Ռաքել Դինքը: Երբ վերջինիս հարցրել են, թե ճանաչե°լ է արդյոք Քյուչյուքին, նա ասել է. «Ոչ , ես իմ բողոքն արտահայտելու համար եմ եկել»:
Գյոզօղլուն ընդգծում է, որ Քյուչուքի սպանությունը միակը չէ: Անցած տարվա դեկտեմբեր ամսին կրկին Սամաթիայում 87-ամյա մեկ այլ հայ կին էր դաժան ծեծի ենթարվել և կորցրել տեսողությունը: Իսկ Սուրբ Ծննդյան օրը` հունվարի 6-ին, անհայտ անձինք փորձել էին առևանգել մեկ այլ տարեց հայուհու:
Հեղինակը նշում է, որ վերջին ամիսների նշյալ դեպքերից հետո, Սամաթիայում միայնակ հայ կանայք ապրում էն սարսափի մթնոլորտում և ավելացնում. «Այս անհանգստությունը սկսվել է 1915 թվականից և շարունակվում է առ այսօր: Ցեղասպանությունից հետո գոյություն ունեցող 200 հազարանոց հայ բնակչությունն այսօր նվազել է մինչև 40-50 հազարի: Հասկանալի է, որ այս հանցագործությունները կատարվում են ատելության հողի վրա և հետևանք են պետության վարած շովինիստական քաղաքականության և հայերի, քրդերի ու հույների դեմ ուղղված ռասիստական դրսևորումների»:

В Турции армянки живут в атмосфере страха: жуткая статистика убийств и изнасилований
В Турции армянки живут в атмосфере страха. Об этом сообщает информационный сайт «Ermenihaber.am», ссылаясь на статью турецкого публициста Мурада Гезоглу под заголовком «Под прицелом армянские женщины?».
В статье автор рассказывает о происходящих в Турции случаях изнасилований и убийств армянских женщин и отмечает, что только за последний месяц в районе Саматия, где живет много армян, жертвами насилия стали 3 армянки.
В материале также рассказывается о жестоком убийстве в собственной квартире 84-летней армянки Марицы Кючук. На теле женщины было обнаружено 8 ножевых ранений. На похоронах Марицы Кючук присутствовала также Ракель Динк. Когда ее спросили, была ли она лично знакома с Кючук, Динк ответила: «Нет, я пришла, чтобы выразить свою ноту протеста».
Гезоглу подчеркивает, что убийство Кючук – это не единственный подобный случай. В декабре прошлого года в том же районе Саматия была жестоко избита 87-летняя женщина, в результате чего она потеряла зрение. А в Рождество, 6 января неизвестные попробовали похитить еще одну пожилую армянку.
Автор статьи отмечает, что в последние месяцы после подобных инцидентов одинокие армянки живут в атмосфере страха. «Эта тревожное состояние началось с 1915 года и продолжается до сих пор. Оставшееся после Геноцида 200-тысячное армянское население сократилось до 40-50 тыс. Понятно, что эти преступления совершаются на почве ненависти и являются следствием шовинистической политики государства и проявления расизма по отношению к армянам, курдам и грекам», – пишет Мурад Гезоглу.