Միացյալ Նահանգները կշարունակի համագործակցել Ռուսաստանի հետ, այդ թվում ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում
ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Վիկտորիա Նուլանդը լրագրողների հետ հերթական ճեպազրույցի ժամանակ անդրադաձել է Ռուսաստանի հետ համագործակցության շրջանակներին: Ինչպես տեղեկանում ենք պետքարտուղարության պաշտոնական կայքից, պատասխանելով լրագրողի այն դիտարկմանը, թե ՌԴ-ում USAID գործունեության դադարեցման, որդեգրման մասին պայմանագերերի խզման համատեքստում ինչպիսին է ներկայումս իրավիճակը ռուս-ամերիկյան հարաբերություններում և արդյոք ՌԴ-ն հանդիսանում է ԱՄՆ-ի դաշնակիցը, Նուլանդն ասել է. «Ինչպես տեղյակ եք, Միացյալ Նահանգները դաշնակից է հիմնականում կոչում այն պետություններին, որոնց հետ ունի փոխադարձ ռազմնական պայմանագրային պարտավորություններ: Ռուսաստանը երկար ժամանակ եղել է ԱՄՆ -ի գործընկերը մի շարք հարցերում, որտեղ համատեղ աշխատանք է տարվել: Կարծում եմ, մեր հիմնական մոտեցումը նախկինի նման կայանում է Ռուսաստանի հետ հնարավորինս շատ հարցերում համագործակցության շարունակման մեջ, անկախ այն հանգամանքից դրանք երկկողմ բնույթի են, թե տարածաշրջանային, ինչպես օրինակ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը, կամ միջազգային, ինչպես Իրանը, Աֆղանստանը, Սիրիան և այլն»:
Այնուհանդերձ, պետքարտուղարության ներկայացուցիչը առանձնացրել է երկու պետությունների միջև մի շարք հարցերում ունեցած տարաձայնությունները, ինչպես օրինակ Սիրիայի վերաբերյալ, որդեգրման պայմանագրերի վերացման, Ռուսաստանում ժողովրդավարության մակարդակի և մարդու իրավունքների ոլորտում, որոնք, ինչպես Նուլանդն է ձևակերպել, ավելի խոցելի են հենց Ռուսաստանի համար:
«Մենք կշարունակենք համագործակցության ճանապարհով ընթանալը որտեղ հնարավորություն կտեսնենք, սակայն միաժամանակ անկեղծ կլինենք մեր տարակարծություններում», - եզրափակել է Նուլանդը:

Госдеп: Сотрудничество между США и Россией по карабахскому урегулированию продолжится
Официальный представитель Госдепартамента США Виктория Нуланд на очередном брифинге коснулась формата сотрудничества с Россией.
Как сообщает официальный сайт Госдепартамента США, отвечая на вопрос журналиста о том, какова нынешняя ситуация в российско-американских отношениях в контексте решения о закрытии в России офиса Агентства США по международному развитию (USAID) и является ли Россия союзником США, Нуланд отметила: «Как известно, США называет союзниками те страны, с которым имеет взаимные контрактные обязательства в сфере военного сотрудничества. Россия долгое время была партнером Соединенных Штатов в ряде вопросов, по которым мы вели совместную работу. Думаю, наш основной подход, как и прежде, состоит в продолжении сотрудничества с Россией по возможно большему кругу вопросов, вне зависимости от того, носят ли они двусторонний или региональный характер, как в случае с карабахским конфликтом, или международный, таких как иранская, афганская, сирийская проблемы и т.д».
Представитель Госдепа также указала на разногласия между двумя государствами в ряде вопросов, таких как сирийский конфликт, отмене договора об усыновлении, уровень демократии в России в сфере прав человека, которые, по словам Виктории Нуланд, гораздо более уязвимы именно для России.
«Мы продолжим продвигать путем сотрудничества во всех возможных вопросах, но вместе с тем, будем искренни в наших разногласиях», – заявила Нуланд.