2007թ. հունվարի 19-ին «Ակոս» շաբաթաթերթի խմբագրատան դիմաց հրազենային կրակոցից սպանված պոլսահայ ականավոր գործիչ Հրանտ Դինքի գործով դատավարությունը նոր հունով է զարգանում:
Թուրքական «Հյուրրիյեթ» (Hurriyet) պարբերականը հայտնում է, որ Վճռաբեկ դատարանը` գլխավոր դատախազությանն ուղղված դիմումում պահանջում է չեղարկել Ստամբուլի առաջին ատյանի դատարանի` 2012-ի հունվարի 17-ին ընդունած որոշումը, որի արդյունքում դատապարտվել էր միայն մեղադրյալներից մեկը, իսկ մնացած 19-ը` արդարացվել:
Դատախազությունը պատրաստել է եզրակացություն, որը վիճարկում է Դինքի գործով հիշյալ 19 մեղադրյալի նկատմամբ կայացված արդարացման վճիռը: Եզրակացությունում քննության են առնված հանցավոր խմբավորման ստեղծման բոլոր դետալները: Ընդգծվում է, որ հանցանք գործելու համար կազմակերպված խումբ ստեղծելն արդեն իսկ վտանգավոր հանցագործություն է:
Վճռաբեկը հիմնավորումներ է ներկայացրել այն մասին, որ Դինքին սպանելու համար հավաքված հանցավոր խումբը նպատակ է ունեցել ոչ միայն կազմակերպել շարքային քաղաքացու սպանություն, այլև կատարել հասարակական կարգը խաթարող, անվստահության մթնոլորտ ձևավորող, քաոս առաջացնող, Թուրքիայի միջազգային հեղինակությանը վնաս հասցնող գործողություններ:

The trial in the assassination of editor-in-chief of Agos Weekly of Istanbul Hrant Dink takes a new course.
Turkey’s Court of Cassation demands the repeal of the verdict passed by the first instance court of Istanbul on January 17, 2012, which sentenced one of the defendants to life imprisonment and acquitted the rest 19 members of the terrorist organization of murder charges, Hurriyet reports.
The Court of Cassation has prepared a conclusion disputing the acquittal of the 19 defendants in the case. The conclusion took into account all details of the formation of the terrorist organization.
The conclusion stated that the terrorist organization formed to assassinate Dink not only planned to organize the killing of an ordinary citizen but also intended to carry out acts violating public order, causing chaos and an atmosphere of distrust and damaging Turkey’s international reputation.