ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավար. Մենք այստեղ ենք դիտելու, ոչ թե ինչ որ բան պարտադրելու նպատակով
15:05 11/01/2013
«Մենք այստեղ ենք դիտելու, ոչ թե քննադատելու, ինչ որ բան պարտադրելու նպատակով: Մենք գնահատելու ենք նախագահական ընտրությունների համապատասխանությունը ԵԱՀԿ պարտավորություններին, որ նախընտրական, ընտրական գործընթացները համապատասխանեն միջազգային չափանիշներին, ազգային օրենսդրությանը»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավար՝ դեսպան Հայդի Թալիավինին:
ԵԱՀԿ-ի Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակը (ԺՀՄԻԳ) դիտորդական առաքելություն է իրականացնելու փետրվարի 18-ին կայանալիք նախագահական ընտրությունների ժամանակ: Հ. Թալիավինին ասաց, որ իրենք հրավեր են ստացել ՀՀ վարչապետից, ժամանել են հունվարի 8-ի երեկոյան, արդեն հանդիպել են ՀՀ ԿԸՀ նախագահի, ԱԳ նախարարի, փոխնախարարի հետ: ԿԸՀ նախագահի հետ հանդիպումը նա գնահատեց «բովանդակալից»:
Դիտորդական առաքելության ղեկավարն ասաց, որ առաքելությունը բացկացած է 13 միջազգային փորձագետներից, 24 երկարաժամկետ դիտորդներից, որոնք տեղաբաշխվելու են ամբողջ երկրի տարածքով, հրավիրելու են 250 կարճաժամկետ դիտորդների` ընտրությունների օրը, ինչպես նաև արդյունքների հաշվման գործընթացները հետևելու համար, դիտարկելու են նաև ԶԼՄ-ների կողմից ընտրությունների լուսաբանումը: Դիտորդները Հայաստանում կմնան մինչև փետրվարի վերջ` հետևելու նաև հետընտրական գործընթացներին, իսկ եթե լինի երկրորդ փուլ` կշարունակեն իրենց աշխատանքները:
Հայդի Թալիավինին ասաց, որ որպես դիտարկման գործընթացի մի մաս, առաքելությունը հանդիպելու է նախագահի թեկնածուների, համապատասխան իրավասու մարմինների ու քաղաքական կուսակցությունների, դատական համակարգի աշխատակիցների, քաղաքացիական հասարակության և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ:
Առաքելությունը հրապարակելու է երկու միջանկյալ զեկույց և մեկ վերջնական զեկույց` ընտրական գործընթացների ավարտից երկու ամիս անց:
Նշենք, որ լրագրողների կողմից հնչած հարցերից և ոչ մեկը որևէ հստակ պատասխան չստացան առաքելության ղեկավարի կողմից` այն պատճառաբանությամբ, որ իրենք նոր են ժամանել, պետք է հանդիպեն քաղաքական ուժերի, թեկնածուների հետ ու ամեն ինչ կներկայացնեն իրենց միջանկյալ զեկույցներում:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք այն հանգամանքը, որ Հայաստանի երկրորդ հզոր քաղաքական ուժը` ԲՀԿ-ն ու մասնավորապես հիմնական ընդդիմադիր ուժերը հրաժարվել է մասնակցել ընտրություններին, մրցակցային ու արդար ընտրությունների անցկացմանը չեն խանգարի, Հայդի Թալիավինին ասաց, որ վաղաժամ է խոսել այդ մասին. «Մենք պետք է հանդիպենք բոլոր ուժերի հետ, ներառյալ այն ուժերի, ովքեր հրաժարվել են մասնակցել ընտրություններին: Այդ հանդիպումների ընթացքում հնարավորություն կստանանք գնահատել իրավիճակը ու կարծիք կարտահայտենք երկու միջանկյալ զեկույցներում»:

Как глава наблюдательской миссии БДИПЧ ОБСЕ Хайди Тальявини уклонялась от ответов на вопросы журналистов в Армении…
Глава наблюдательской миссии Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ, посол Хайди Тальявини представила сегодня на пресс-конференции цели визита в Армению.
Посол заявила, что возглавляемая ею делегация прибыла в РА не для того, чтобы к чему-то принуждать или выступать с критикой, а именно с целью осуществлять наблюдательскую миссию, давать оценку предстоящим 18 февраля президентским выборам, в частности их соответствию взятым республикой перед ОБСЕ обязательствам, а также для того, чтобы предвыборная кампания и избирательные процессы соответствовали международным стандартам, законодательству самой республики.
Хайди Тальявини напомнила, что приглашение осуществлять наблюдательскую миссию на президентских выборах в Армении они получили от премьер-министра РА Тиграна Саркисяна и прибыли в Ереван 8 января. За это время состоялись встречи с главой МИД Армении, председателем ЦИК РА, замминистра иностранных дел республики. Встречу с председателем Центризбиркома посол оценила как «содержательную».
Посол сообщила, что в состав наблюдательской миссии БДИПЧ ОБСЕ входят 13 международных экспертов, 24 долгосрочных наблюдателя, которых распределят по всем областям республики, кроме того, будут приглашены 250 краткосрочных наблюдателей для того, чтобы проследить за процессами в день выборов и при подсчете голосов. Будет также вестись наблюдение за освещением выборов в СМИ. Наблюдатели останутся в Армении до конца февраля с тем, чтобы отслеживать поствыборные развития. Они продолжат свою деятельность в случае, если будет второй тур выборов.
За этот период наблюдатели проведут встречи также с кандидатами в президенты, представителями полномочных органов, политических партий, гражданского общества, СМИ, сотрудниками судебной системы.
Миссия БДИПЧ ОБСЕ опубликует два промежуточных доклада и один итоговый – спустя 2 месяца после выборов.
Как подчеркивает корреспондент Panorama.am, ни на один из озвученных журналистами на пресс-конференции вопросов посол Хайди Тальявини не дала четкого ответа, сославшись на то обстоятельство, что они прибыли недавно, должны провести соответствующие встречи, а результаты представят в промежуточных докладах.
На вопрос, не помешает ли проведению справедливых и конкурентных выборов то обстоятельство, что от участия в них отказались основные оппозиционные силы и партия «Процветающая Армения» (ППА), Хайди Тальявини ответила, что об этом говорить рано.
«Мы должны провести встречи с представителями политических сил, в том числе тех, что отказались от участия в выборах. В ходе этих встреч у нас появится возможность оценить ситуацию. А позицию выразим в двух промежуточных докладах», – подчеркнула посол Хайди Тальявини.