Panorama.am-ի հրապարակման հետքերով. ՄԻՊ-քաղաքապետ նամակագրությունը շարունակվում է
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մի քանի օր առաջ պատասխանել է Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանի գրությանը` մանկապարտեզներում առկա գերբեռնվածության խնդրի վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ խնդրի ու ծնողների դժգոհության մասին բարձրաձայնել էր Panorama.am-ը: Օրինակ, ծնողները բողոքել էին, որ մահճակալների պակասի հետևանքով երեխաներին ոտ ու գլուխ են քնացնում:
Ինչպես հայտնեցին Պաշտպանի աշխատակազմից, քաղաքապետը պատասխանում հաստատել է, որ խնդիրն առկա է:
«Քաղաքապետի 2011թ. մարտի 31-ի որոշմամբ երեխաների հաճախումը սահմանվել է անվճար Երևան քաղաքի ենթակայության նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններում: Այն նպաստել է քաղաքի սոցիալական տարբեր խավերի ընտանիքների երեխաների մանկապարտեզ հաճախմանը, որի հետևանքով սահմանված նորմատիվները չեն պահպանվել որոշ մանկապարտեզների խմբերում»,-ՄԻՊ փոխանցմամբ, նշել է քաղաքապետը:
Այս պատասխանը պաշտպանի գրասենյակին այնքան էլ չի գոհացրել: ՄԻՊ աշխատակազմի խոցելի խմբերի պաշտպանության և հասարակական կազմակերպությունների հետ համագործակցության վարչության պետ Աիդա Մուրադյանը Panorama.am-ին հայտնեց, որ երկրորդ գրությունն են ուղարկել քաղաքապետին` հետաքրքրվելով, թե փաստն արձանագրելուց հետո ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկում քաղաքապետարանը հիշյալ որոշման արդյունքում առաջացած հետևանքերի վերացման համար:
«Ուզում ենք իմանալ, ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկում քաղաքապետարանը, որպեսզի մանկապարտեզ այցելող երեխաները ստանան օրենքով սահմանված կարգով խնամք: Պարզվում է, որ այս պահին մի շարք մանկապարտեզներում, դա չի իրականացվում»,-ասաց Ա. Մուրադյանը, ավելացնելով, որ ՄԻՊ-ը շարունակելու է զբաղվել խնդրով և հետևողական է լինելու:
ՄԻՊ աշխատակազմի ներկայացուցչն անդրադառնալով Տ. Մարգարյանի պատասխան գրությանը, նշեց. «Դա մեր հարցի պատասխանը չէր: Մենք ակնկալում էինք պատասխան առ այն, թե ի՞նչ է անում կամ անելու քաղաքապետարանը լուծելու համար այս խնդիրը: Մենք նորից հարց ենք ուղղել»:
Քաղաքապետարանից ավելի վաղ Panorama.am-ին հայտնել էին, որ ըստ սահմանված չափորոշիչների՝ խմբում երեխաների թիվը պետք է լինի առավելագույնը 30, մինչդեռ շատ մանկապարտեզներում այդ թիվը գերազանցվում է` հասնելով նույնիսկ 40-ի:

По следам публикации Panorama.am: Переписка между мэром Еревана и омбудсменом по поводу перегруженности детсадов продолжается
11:15 12/01/2013
Несколько дней назад мэр Еревана Тарон Маргарян ответил на письмо омбудсмена Армении по поводу  проблемы перегруженности столичных детсадов.
Отметим, что ранее сообщалось, что офис омбудсмена Армении собирается начать расследование по следам публикации Panorama.am относительно перегруженности детских садов. Ранее в редакцию сайта поступили многочисленные жалобы от родителей относительно большого количества детей в детсадах. В Ереване есть детсады, в которых дети не спят из-за нехватки кроватей или на одной кровати спят сразу два ребенка.
Как сообщили в офисе омбудсмена Армении, мэр в своем письме подтвердил наличие такой проблемы.
«Решением мэра Еревана от 31 марта 2011 года установлен порядок бесплатного посещения детьми подведомственных столичной администрации детских садов. Это решение способствовало тому, что детские сады стали посещать дети из семей, представляющих разные слои столичного населения, в результате чего установленные нормативы не были соблюдены в некоторых группах детсадов», – цитирует офис омбудсмена слова градоначальника.
Однако этот ответ не был удовлетворительным для офиса омбудсмена. Глава управления защиты уязвимых групп офиса омбудсмена Армении Аида Мурадян сообщила Panorama.am, что они отправили Тарону Маргаряну второе письмо, в котором интересовались, какие меры предприняла мэрия для ликвидации последствий, возникших после принятия этого решения.
«Нам хотелось бы знать, какие меры предпринимает мэрия, чтобы обеспечить предусмотренный законом уход за детьми, посещающими детсады. Как выяснилось, в настоящее время в ряде детсадах этот уход не обеспечивается», – заявила Аида Мурадян, добавив, что офис омбудсмена продолжит заниматься этой проблемой и проявит последовательность.
Комментируя письмо Тарона Маргаряна, представитель офиса Защитника прав человека отметила: «Это не было ответом на наш вопрос. Мы надеемся получить ответ о том, какие меры предпринимает или предпримет мэрия для решения проблемы. Мы вновь обратились к нему с вопросом».
Ранее в мэрии Еревана сообщили Panorama.am, что согласно установленным критериям, количество детей в одной группе должно составлять максимум 30 человек, между тем как во многих детсадах количество детей в одной группе достигает 40 человек.
Материл по теме:
По следам публикации Panorama.am офис омбудсмена Армении вплотную займется проблемой перегруженности столичных детсадов
Автор –Лала Тер-Казарян