Թեկնածուների վերջնական ցանկը հայտնի կդառնա այսօր
Այսօր հայտնի կդառնա փետրվարի 18-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններում թեկնածուների վերջնական ցանկը. Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի հաստատած ժամանակացույցի համաձայն, այսօր ավարտվում է թեկնածուների գրանցման ժամկետը:
ԿԸՀ առաջադրման հայտ ներկայացրել էին 15 թեկնածուներ: Սակայն նրանցից 7 թեկնածուները չկարողացան վճարել Ընտրական օրենսգրքով պահանջվող 8 մլն դրամ ընտրական գրավը և դուրս մնացին հետագա ընտրապայքարից: Այս պահի դրությամբ առաջադրման փաստաթղթեր ներկայացրած, այդ թվում ընտրական գրավ վճարած թեկնածուները ութն են` Հանրապետական կուսակցության կողմից առաջադրված Սերժ Սարգսյանը, «Ազատություն» կուսակցության կողմից առաջադրված Հրանտ Բագրատյանը և ինքնաառաջադրվածներ` Պարույր Հայրիկյանը, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, Անդրիաս Ղուկասյանը, Արման Մելիքյանը, Վարդան Սեդրակյանը և Արամ Հարությունյանը:
Մինչև հունվարի 19-ը թեկնածուները պետք է ներկայացնեն գույքի և եկամուտների մասին հայտարարագրեր, իսկ արդեն մինչև հունվարի 22-ը դրանք կտեղադրվեն ԿԸՀ պաշտոնական կայքէջում:

Сегодня будет объявлен окончательный список кандидатов в президенты Армении. Согласно утвержденному ЦИК Армении календарному плану, сегодня завершается срок регистрации кандидатов.
Заявки для участия в выборах в качестве кандидатов в ЦИК подали 15 лиц, однако 7 кандидатов не оплатили избирательный залог и выбыли из дальнейшей борьбы в размере 8 млн драмов. Таким образом, к данному моменту документы для регистрации, в том числе и квитанцию об оплате залога, подали восемь кандидатов – бывший премьер-министр, лидер партии «Свобода», депутат НС Армении Грант Багратян, действующий президент Армении, лидер Республиканской партии Армении Серж Саргсян, глава Объединения «Национальное самоопределение» Паруйр Айрикян, председатель правления партии «Наследие» Раффи Ованнисян, беспартийный директор «Радио Ай» Андриас Гукасян, политический советник сети гражданского общества «Беженцы и международное право» Арман Меликян, специалист по эпосу Вардан Седракян, лидер партии «Национальное согласие» Арам Арутюнян.
До 19 января кандидаты должны подать декларации об имуществе и доходах, а до 22 января они будут размещены на официальном сайте ЦИК.