«Հանուն ապագայի» նախաձեռնությունը տարվա անկում անվանակարգը հանձնել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանին
«Հանուն ապագայի» քաղաքացիական նախաձեռնությունն ըստ ավանդույթի ամփոփել է 2012թ-ը` ներկայացնելով անցած տարվա ամենաազդեցիկ հայերի, ինչպես նաև տարվա ընթացքում Հայաստանի հասարակական և քաղաքական կյանքի մի շարք ոլորտներում իրենց ուրույն հետքը թողած անձանց և կազմակերպությունների ցանկը:
Ինչպես Panorama.am-ին տեղեկացրեց նախաձեռնության համակարգող Լևոն Երզնկյանը` թեկնածուներն առաջարկվել են նախաձեռնության վարչությունում ու տարածքային ստորաբաժանումներում տեղի ունեցած քննարկումների արդյունքներով` յուրաքանչյուր անվանակարգի համար առնվազն երեք թեկնածու սկզբունքով:
Եվ այսպես, ըստ «Հանուն ապագայի» տարվա քաղաքական գործիչ է ճանաչվել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը, իսկ ամենաակտիվ կուսակցություն Գ.Ծառուկյանի ղեկավարած քաղաքական ուժը` ԲՀԿ-ն:
Ամենաակտիվ ԱԺ պատգամավորներ են ճանաչվել, ըստ շարժման, ՀՀԿ-ական Դավիթ Հարությունյանը, Հերմինե Նաղդալյանը և Կարեն Կարապետյանը, ԲՀԿ-ական Նաիրա Զոհրաբյանն ու Վարդան Օսկանյանը, ՀՅԴ-ական Վահան Հովհաննիսյանն ու Արծվիկ Մինասյանը, ՀԱԿ խմբակցության անդամ Նիկոլ Փաշինյանն ու այլք: Ի դեպ, ՀՀԿ-ական Հերմինե Նաղդալյանը ներկայացված է ևս մեկ անվանակարգում և առանձնացվել է որպես «Տարվա քաղաքական վերելք» (ԱԺ փոխխոսնակի պաշտոնի համար):
«Ամենաակտիվ հասարակական կազմակերպությունը» երկրորդ տարին անընդմեջ ճանաչվում է Խաչիկ Ասրյանի ղեկավարած «Հայոց արծիվները», իսկ ամենաքննադատվող գերատեսչությունը Գյուղատնտեսության նախարարությունը: Ի տարբերություն վերջինի` ՀՀ ոստիկանապես Վլադիմիր Գասպարյանն ու Կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը ճանաչվել են իբրև տարվա ընթացքում ամենաակտիվ գործունեություն ծավալած պետական պաշտոնյաներ:
«Տարվա նախաձեռնություն» որպես առանձնացվել է «Օգնիր եղբորդ» նախաձեռնությունը, իսկ տարվա ընթացքում «Ամենամեծ հետաքրքրություն առաջացրած հարց» է նշվել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի մեծ քաղաքականություն վերադարձի հնարավորությունը:
«Տարվա անկում» անվանակարգը բաժին է հասել ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին, իսկ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը մանդատից հրաժարվելու համար արժանացել է «Տարվա հրաժարական» անվանակարգին:
Տարվա ընթացքում ամենաակտիվ գործունեություն ծավալած օտարերկրյա պետությունում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցիչ «Հանուն ապագայի» կողմից ճանաչվել է Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հովհաննես Մանուկյանը:
Տարվա տեղեկատվական կայքերում տեղ է գտել նաև Panorama.am-ը: Տարվա` Հայաստանը ներկայացնող անձ ճանաչվել է Հենրիխ Մխիթարյանը, իսկ հայ ազգը` Շառլ Ազնավուրը:

«Взлет» Гагика Царукяна и «провал» Левона Тер-Петросяна. Рейтинг инициативы «Во имя будущего» за 2012г.
Гражданская инициатива «Во имя будущего» по традиции подвела итоги года, представив рейтинг самых влиятельных армян, а также список лиц и организаций, оставивших серьезный след в общественной и политической жизни Армении за минувший 2012 год.
Как сообщил в интервью Panorama.am координатор гражданской инициативы Левон Ерзнкян, кандидаты были отобраны правлением в ходе обсуждений – как минимум по трое на каждую номинацию. В результате сложилась следующая картина.
В номинации «Политический деятель года» победителем был признан лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян, а самой активной политической силой – собственно ППА.
Самыми активными депутатами парламента РА были признаны члены Республиканской партии Армении (РПА) Давид Арутюнян, Эрмине Нагдалян и Карен Карапетян, от ППА – Наира Зограбян и Вардан Осканян, от АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД) – Ваан Ованнисян и Арцвик Минасян, от фракции Армянского национального конгресса (АНК) – Никол Пашинян и др. При этом Эрмине Нагдалян удостоилась звания победителя номинации «Политический взлет года» за избрание на должность вице-спикера Национального Собрания РА.
Самой активной общественной организацией второй год подряд признается «Армянские орлы» во главе с Хачиком Асряном, а самым критикуемым ведомством стало министерство сельского хозяйства РА. Зато начальник Полиции Армении Владимир Гаспарян и глава Минобразования Армен Ашотян признаны самыми активными чиновниками 2012 года.
В номинации «Инициатива года» отличилась инициатива «Помоги брату», а в качестве «Самого интригующего вопроса года» была признана тема возможного возвращения в большую политику второго президента РА Роберта Кочаряна.
Номинация «Провал года» осталась за лидером оппозиционного АНК, первым президентом Армении Левоном Тер-Петросяном. А лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян за свой отказ от депутатского мандата был отмечен в номинации «Отставка года».
Самым активным дипломатом Армении за рубежом был признан посол РА в Грузии Ованнес Манукян.
Лицом, представлявшим Армению в 2012г., был назван футболист Генрих Мхитарян, а армянскую нацию – Шарль Азнавур.