ՀՀ ընտրողների ռեգիստրից հանվել են շուրջ 911 մահացածի անհատական տվյալներ. Ոստիկանություն
Հայաստանի ոստիկանությունը հունվարի 14-ին ամփոփել է բնակչության պետական ռեգիստրում մշակվող տեղեկությունների հավաստիությունն ու լրիվությունն ապահովելու ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների արդյունքները:
Ոստիկանության լրատվական ծառայությունից Panorama.am-ին տեղեկացնում են, որ ոստիկանության ծառայողներն այցելություններ են կատարել պետական աջակցությամբ իրականացվող բնակարանային ապահովման ծրագրերի շրջանակներում փոխհատուցման կարգով նոր բնակարաններ ստացած 14.252 քաղաքացիների բնակարաններ, որոնցից 11.599-ին պարզաբանել են բնակչության պետական ռեգիստրի մասին օրենսդրության պահանջները՝ քանդված, փլուզված կամ այլ կերպ գոյություն չունեցող հասցեների հաշվառումից հանվելու և իրական բնակության վայրի հասցեներում հաշվառվելու վերաբերյալ, իսկ 2653-ին հայտնաբերելու ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցառումներն արդյունք չեն տվել:
Արդյունքում՝ հունվարի 14-ի դրությամբ 1328 քաղաքացիներ հաշվառվել են փոխհատուցման կարգով ստացած նոր բնակելի տարածությունների հասցեներում:
Մահացած քաղաքացիների մերձավոր ազգականների շրջանում իրականացված բացատրական աշխատանքների արդյունքում ՀՀ ընտրողների ռեգիստրից հանվել են շուրջ 911 մահացածի անհատական տվյալներ, որոնց վերաբերյալ սահմանված կարգով և ժամկետում բնակչության պետական ռեգիստրը չի տեղեկացվել:
Բնակչության պետական ռեգիստրում քաղաքացիների անհատական տվյալների ճշտությունն ապահովելու նպատակով բնակչության պետական ռեգիստրի պահոցից առանձնացվել են նաև այն հասցեները, որոնցում հաշվառված են 10 և ավելի քաղաքացիներ:
Ոստիկանության Երևան քաղաքի և մարզային վարչությունների ծառայողները այցելություններ են կատարել 9753 հասցեներ, որոնցից 781-ում քաղաքացիներ չեն բնակվել, իսկ 278-ը եղել են սեփականատեր չունեցող հասցեներ, չհասցեավորված շինություններ, հիմնարկ-ձեռնարկություններ, հասարակական նշանակության օբյեկտներ:
Ոստիկանության աշխատակիցները սեփականատերերին պարզաբանել են տարածքային անձնագրային ծառայություններ դիմելու և իրենց բնակարաններում հաշվառված, սեփականության և օգտագործման իրավունք չունեցող անձանց հաշվառումից հանելու՝ օրենսդրությամբ վերապահված իրավունքները:
Ռեգիստրում տվյալների ճշգրտման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների արդյունքները շարունակելու են հրապարակվել ՀՀ ոստիկանության www.police.am կայքէջում:

Из Государственного регистра населения исключены персональные данные порядка 911 умершего гражданина. Данные полиции
14:05 14/01/2013
14 января Полиция Армении подвела итоги работ по обеспечению достоверности и полноты данных, обрабатываемых в государственном регистре населения.
Как сообщили Panorama.am в пресс-службе полиции, сотрудники полиции посетили квартиры 14.252 граждан, которые получили новые жилплощади в качестве компенсации по программе жилищного обеспечения, осуществляемой при поддержке государства, При этом 11.599 из них были ознакомлены с требованиями закона «О государственном регистре населения», в частности о необходимости выписаться с адресов снесенных, обрушившихся или уже несуществующих жилых помещений и зарегистрироваться по новым адресам. А мероприятия по выявлению остальных 2653лиц не принесли никаких результатов.
Таким образом, по состоянию на 14 января, по адресам новых жилплощадей, полученных в порядке компенсации, зарегистрированы 1328 граждан.
В результате разъяснительных работ, проведенных среди близких родственников скончавшихся граждан, из государственного регистра были исключены персональные данные порядка 911 граждан, о кончине которых государственный регистр населения не был проинформирован.
С целью обеспечения точности персональных данных в Государственном регистре населения, по распоряжению начальника Полиции РА, генерал-лейтенанта В. Гаспаряна, из архива Госрегистра были отделены те адреса, по которым зарегистрированы 10 и более граждан.
Сотрудники полиции города Еревана и областных управлений посетили 9753 адреса. Как выяснилось, по 781 указанному адресу никто не проживает, а 278 из них не имели владельца: безадресные постройки, учреждения-предприятия, объекты общественного значения.