Ա. Մելիքյան. Գալիք ընտրությունների հիմնական մարտավարությունը թափանցիկ և առանց կեղծիքների քվեարկության ապահովումն է
12:03 15/01/2013
«Գալիք ընտրությունների հիմնական մարտավարությունը թափանցիկ և առանց կեղծիքների քվեարկության ապահովումն է, իսկ արդյունքները կապված են նրանից, թե որքանով հանրությունը կընդունի ծրագիրը» , - այս մասին այսօրվա ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ նախագահի թեկնածու Արման Մելիքյանը:
Բանախոսը նաև կոչ արեց բոլոր թեկնածուներին հանդես գալ ընտրացուցակների ճշտման նախաձեռնությամբ:
Այդ առումով նա տեղեկացրեց, որ նամակ է ուղղարկել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով՝ հրապարակելու այն մարդկանց անունները, որոնք հրաժարվել են ՀՀ քաղաքացիությունից, մեկնել են երկրից, կամ գրանցված են, բայց չեն ապրում:
«Բացվել է նաև կայք, որտեղ արտասահմանում ապրող մեր քաղաքացիները կարող են հայտնել քվեարկությանը մասնակցելու մասին», - ասաց նա:
Խոսելով քարոզարշավի մասին՝ նա հայտնեց, որ հատուկ այդ նպատակով բանկերից մեկում կբացվի հաշիվ, և գումարները կծախսվեն ըստ օրենքի: Ըստ բանախոսի՝ իր մարտավարությունը չի նախատեսում շտաբեր, բայց ամեն տեղ կունենան ներկայացուցիչներ «Գուցե ամեն մի շրջան ունենա իր պատասխանատուն»,- հավելեց նա:
Նա նաև համագործակցության հրավիրեց արտախորհրդարանական ուժերին՝ տեղեկացնելով, որ իր վստահված անձիք լինելու են հասարակ քաղաքացիները, որոնց թվում, կան նաև ՀՀԿ-ականներ, և ՕԵԿ-ականներ:
Անդրադառնալով իր մրցակից Անդրիաս Ղուկասյանի՝ ինքնաբացարկի մասին կոչին, Ա.Մելիքյանը նշեց, որ յուրաքանչյուր թեկնածու կարող է հանդես գալ յուրահատուկ առաջարկներով, սակայն նպատակը պետք է լինի ընտրակեղծիքների բացառումը և արդար մրցապայքարը: «Ինքնաարտահայտման նման ձև կարող է նաև ինքնահրկիզումը լինել, բայց դա միջոց չէ», - ասաց Ա.Մելիքյանը:

Арман Меликян: Основной тактикой на предстоящих выборах в Армении будет обеспечение прозрачного голосования
12:38 15/01/2013
«Основная тактика на предстоящих президентских выборах в Армении будет состоять в обеспечении прозрачного голосования, без фальсификаций, а итоги выборов зависят от того, насколько приемлемой для общественности будет программа», – об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил кандидат в президенты, экс-глава МИД НКР Арман Меликян.
Кандидат призвал всех кандидатов выступить с инициативой уточнения списков избирателей. В связи с этим, как отметил политик, он направил письмо в ЦИК республики с требованием опубликовать имена тех лиц, которые отказались от гражданства РА, покинули страну или прописаны но не проживают по указанным адресам.
«Открылся сайт, через который проживающие за рубежом граждане Армении могут выразить свое желание участвовать в голосовании», – подчеркнул А. Меликян.
Касаясь агитационной кампании, кандидат отметил, что специально с этой целью он открыл личный счет в банке, чтобы сумма расходовалась в рамках закона. Арман Меликян добавил также, что в республике не будут действовать его предвыборные штабы, исходя из избранной им тактики, однако почти во всех областях страны он будет иметь своих представителей.
Арман Меликян призвал к сотрудничеству представителей внепарламентских политических сил, сообщив, что его доверенными лицами будут рядовые граждане, в том числе и члены Республиканской партии Армении и партии “Оринац еркир”.
Комментируя призыв политолога Андриаса Гукасяна, объявившего о намерении баллотироваться в президенты, взять самоотвод, экс-глава МИД НКР отметил, что каждый из кандидатов может выступить со своеобразным предложением, однако целью должно быть исключение фальсификаций на выборах и справедливая борьба между кандидатами. “Своеобразной формой самовыражения может быть и самосожжение, но это не способ”, – подчеркнул он.