Հ. Հարությունյան. Նախագահի թեկնածուներից ոչ-ոք չունի Սերժ Սարգսյանի անցած ուղին
«Պետք է բոլորս միասին ընդունենք, որ Սերժ Սարգսյանի անցած ուղին ոչ մի այլ նախագահի թեկնածու, կարծում եմ, չունի: Ժողովուրդն ունի պատմական բախտ իր շարքերում ունենալու այն լիդերներին, ովքեր կարող են ազգը առաջնորդել՝ հատկապես, երբ տվյալ ժողովուրդն ու պետությունը կանգնած է շատ բարդ մարտահրավերների առաջ»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով գալիք նախագահական ընտրություններին առաջադրված հիմնական թեկնածուներին, նման տեսակետ հայտնեց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Համլետ Հարությունյանը:
Նրա համոզմամբ, Հայաստանն այսօր կանգնած է լրջագույն աշխարհաքաղաքական իրավիճակում, և, ըստ նրա, այդ ծանր մարտահրավերներին գործող նախագահից բացի առկա թեկնածուներից ոչ ոք չի կարող դիմագրավել:
«Երբ ասում ենք, որ գործող նախագահը մրցակից չունի, դա ճիշտ չի մեկնաբանվում: Նա մրցակից չունի ոչ թե նրանով, որ նախագահի թեկնածուներ չկան: Ընդհակառակը, շատ-շատ կան: Դա ասելով նկատի ունենք թեկնածուների անհատական հատկանիշները և անցած ուղին»,- պարզաբանեց Հ. Հարությունյանը:
Պատգամավորի դիտարկմամբ, գործող նախագահն ացնել է պատերազմի ողջ բոհով, իսկ այսօր մենք կանգնած ենք պատերազմական սպառնալիքի առաջ, հետևաբար ՀՀ նախագահը, ով նաև գերագույն գլխավոր հրամանատարն է, պետք է ունենա այդ փորձը, ուղին, որպիսի ի վիճակի լինի դիմագրավել Հայաստանի առջև կանգնած պատերազմի մարտահրավերը:
«Գործող նախագահը պատերազմի ընթացքում ապացուցել է, որ ոչ միայն աննկուն մարտիկ է, այլև խելոք ռազմական ղեկավար: Մնացած արտաքին ու ներքին քաղաքականության հարցերում Սերժ Սարգսյանը, բնականաբար, ունի մեծ առավելություն, քանի որ մինչ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնելով պատասխանատու պետական պաշտոններ՝ բոլոր բնագավառներում իրեն արդարացրել է»,- նշեց Հ. Հարությունյանը՝ հավելելով, որ հարգում է մյուս թեկնածուներին և կցանկանար այլոց մասին ևս այդպես խոսել, սակայն իրականությունն այն է, որ մնացած թեկնածուները չունեն այդ անցած ուղին:

Депутат РПА: Ни один из кандидатов в президенты не прошел пути, пройденного Сержем Саргсяном
«Все мы должны признать тот факт, что ни один из кандидатов в президенты не прошел пути, пройденного Сержем Саргсяном»,- об этом на встрече с журналистами заявил депутат фракции Республиканской партии Армении Гамлет Арутюнян, касаясь предстоящих президентских выборов в стране.
По его убеждению, сегодня Армения оказалась в серьезнейшей геополитической ситуации и, кроме действующего президента, ни один из кандидатов не сможет противостоять этим сложным вызовам.
«Заявления о том, что действующему президенту нет конкуренции, не столь верно комментируются. Однако делая такие заявления, авторы имеют в виду как индивидуальные качества, так и пройденный кандидатами путь»,– пояснил Гамлет Арутюнян.
Действующий президент, как подчеркнул парламентарий, прошел через испытания войны, а сегодня страна стоит перед угрозой начала войны, следовательно, президент Армении, являющийся верховным главнокомандующим армии, должен иметь опыт, пройденный путь, чтобы быть в состоянии противостоять вызовам, с которыми столкнется страна.
«В годы войны действующий президент доказал, что не только является стойким бойцом, но и дальновидным военачальником. Что касается внешней и внутренней политики, то и в этом вопросе Серж Саргсян, естественно, обладает преимуществом, так как занимал важные государственные должности до того, как стать президентом, и оправдал возложенные на него надежды», – подчеркнул Гамлет Арутюнян, добавив, что ни у одного из кандидатов нет такого пройденного пути.