Թուրքիան պետական մակարդակով աջակցում է Իրանի անջատողական ուժերին: Այդ, ինչպես նաև թուրք-իրանական հարաբերություններում առկա խնդիրների շուրջ Panorama.am-ը զրուցել է իրանագետ Արմեն Իսրայելյանի հետ:
-Ինչպե ՞ ս կգնահատեք թուրք-իրանական ներկայիս հարաբերությունները:
-Թեև Իրանի և Թուրքիայի ղեկավարները պաշտոնական հանդիպումների ընթացքում հայտարարում են, թե երկու երկրներն ունեն բարիդրացիական և բարեկամական հարաբերություններ, սակայն իրականում գոյություն ունեն մի շարք խնդիրներ, որոնք պատճառ են հանդիսանում փոխադարձ անվստահության մթնոլորտի ձևավորմանը:
Չնայած երկկողմ քաղաքական հարաբերություններում առկա մի շարք խնդիրներին՝ տնտեսական պատժամիջոցների պայմաններում Իրանը փորձում է Թուրքիայի հետ պահպանել բնականոն հարաբերություններ, սակայն Անկարայի պահվածքը Թեհրանին ստիպում է երբեմն հանդես գալ կտրուկ քայլերով:
Եթե Իրանի քաղաքական ղեկավարությունը փորձում է Թուրքիայի հետ ունեցած խնդիրները պարզաբանել նուրբ դիվանագիտական հայտարարությունների միջոցով, ապա Իրանի բարձրագույն ռազմական ղեկավարությունը, ի դեմս ԶՈւ ԳՇ պետի, հակված է ավելի կոշտ դիրքորոշմանը:
-Իսկ ի ՞ նչ խնդիրներ գոյություն ունեն երկկողմ հարաբերություններում:
-Տարածաշրջանային հարցերում, մասնավորապես Սիրիայի հարցում Իրանն ու Թուրքիան ունեն միանգամայն տարբեր մոտեցումներ: Անկարան սիրիական ճգնաժամի լուծումը տեսնում է Բաշար ալ-Ասադի իշխանությունը տապալելու մեջ և աջակցում Սիրիայի ընդդիմադիր զինված խմբավորումներին, իսկ Թեհրանը գտնում է, որ սիրիական ճգնաժամը պետք է լուծվի Սիրիայի քաղաքական և հասարակական տարբեր խմբերի ներկայացուցիչների միջև ազգային համաձայնության ճանապարհով, ինչի արդյունքում պետք է ընտրությունների միջոցով ձևավորի անցումային կառավարություն:
Թուրքիան պաշտոնապես Իրանին մեղադրում է «ՊԿԿ» ահաբեկչական խմբավորման անդամներին աջակցելու մեջ: Հենց այդ պատճառով էր, որ Թուրքիայի Էրզրում քաղաքում նախատեսված Իրանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների եռակողմ հանդիպման նախօրեին չեղյալ հայտարարվեց հանդիպումը: Իսկ ավելի ուշ, թուրք-սիրիական սահմանին «Պատրիոտ» հրթիռային համակարգերի տեղակայման պատճառով Իրանի նախագահը մերժեց Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ Անկարա այցելելու հրավերը:
-Հայտնի է, որ Ադրբեջանում գործող պանթյուրքական ուժերը անընդհատ շահարկում են Իրանի թյուրքալեզու բնակչության՝ ազարիների, խնդիրները: Ի ՞ նչ դեր ունի Թուրքիան այդ հարցում:
-Եթե նախկինում Թուրքիան ցույց էր տալիս, թե ինքն այդ հարցում վարում է չեզոք քաղաքականություն, ապա ներկայում Անկարան պետական մակարդակով սկսել է բարձրաձայնել Իրանի թյուրքալեզու բնակչության խնդիրների մասին: Ըստ իրանական ԶԼՄ-ների՝ օրերս Թուրքիայի պետական «TRT» հեռուստաալիքը նախ Իրանի թյուրքալեզու բնակչություն ունեցող նահանգներն անվանել էր «Հարավային Ադրբեջան», իսկ այնուհետև հավելել, թե Իրանում ապրող 30 միլիոն ազարիները ճնշումների են ենթարկվում:
Բացի այդ, հակաիրանական անջատողական ուղղվածություն ունեցող «Ազարիների ազգային խորհուրդ» և «Հարավային Ադրբեջանի ազգային ազատագրական ճակատ» կազմակերպությունները վերջերս Անկարայում «Հարավային Ադրբեջանի դերը թյուրքական աշխարհում» թեմայով կոնֆերանս էին կազմակերպել, որին ներկա են եղել Թուրքիայի ինչպես նախկին, այնպես էլ ներկա պետական պաշտոնյաներ:
Ավելին, Էրդողանի ենթակայությամբ գործող հեռուստաալիքներից մեկով հեռարձակվող «Գայլերի լեռնահովիտը» բազմասերիանոց ֆիլմի հակաիսրայելական և հակաամերիկյան ուղղվածություն ունեցող սցենարը վերջերս փոխվել է հակաիրանականի:
Թեմային առնչվող` Ռ. Սաֆրաստյան. Թուրքիան հարևանների հետ «զրո խնդիրներ» ունենալու փոխարեն ստեղծեց ավելի մեծ խնդիրներ

Turkey supports Iran’s separatist forces on the state level. Panorama.am held an interview with Iranian studies expert Armen Israyelyan on this issue as well as on the current problems in Turkish-Iranian relations.
- How would you assess the Turkish-Iranian relations?
- In spite of the fact that during official meetings, the leaders of Iran and Turkey state that the two countries have good neighborly and allied relations, in reality, there are a number of problems that cause an atmosphere of mutual distrust.
In spite of a number of problems in the bilateral political relations, under economic sanctions, Iran tries to maintain normal relations with Turkey, but Ankara’s behavior makes Tehran sometimes take abrupt actions.
- What problems are there in the bilateral relations?
- Iran and Turkey have absolutely different positions on regional issues, particularly on Syria. Ankara is for overthrowing Bashar al-Assad’s government and supports armed opposition groups in Syria, while Tehran is for solving the Syrian crisis by national consent between different political and public groups in Syria, and formation of transitional government through elections.
Turkey officially accuses Iran of supporting Kurdistan Workers' Party (PKK). That was the reason why the tripartite meeting between the Foreign Ministers of Iran, Azerbaijan and Turkey scheduled to be held in the Turkish city of Erzurum was canceled on its eve. Later, the Iranian President rejected an invitation by Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan to visit Ankara because of the deployment of Patriot missiles on the Turkish-Syrian border.
- Pan-Turkist forces operating in Azerbaijan constantly speculate the problems of Iran’s Turkish-speaking population - Azaris. What is Turkey’s role in it?
- Formerly, Turkey showed that it is neutral in this issue, while currently Ankara voices the problems of Iran’s Turkish-speaking population on the state level.
According to Iranian media, Turkey’s state-run TV channel TRT recently called “Southern Azerbaijan” those provinces of Iran which have Turkish-speaking population and added that the 30 million Azaris undergo pressure in Iran.
More, Valley of the Wolves, a Turkish television serial aired by a television channel controlled by Prime Minister Recep Tayyip Erdogan, has been turned from anti-Israeli and anti-American into anti-Iranian.