Փորձագետ. Ադրբեջանի քաղաքականությունը կարող է անվերահսկելի իրավիճակ ստեղծել
«Ադրբեջանն իր ռազմական ծախսերի ավելացման ոչ միայն սպառնալիք է ստեղծում ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում, այլ կասպից ծովի տարածաշրջանում»,- Panorama.am-ի հարցին, թե ինչպես կմեկնաբանեք այն փաստը, որ Ադրբեջանի ռազմական բյուջեն նախորդ տարվա համեմատ 700 մլն դոլարով ավելացվել է (ներկայումս 3.7 մլրդ է), ասաց քաղաքական հարցերով փորձագետ Տիգրան Աբրահամյանը:
Նրա խոսքերով, Ադրբեջանի կողմից ներկրվող սպառազինության և տեխնիկայի ցանկն ուսումնասիրելիս նկատելի է դառնում, որ Ադրբեջանի ռազմական բյուջեում մեծացել է նաև ռազմա-ծովային ուժերին հատկացվող գումարները, ինչը նշանակում է, որ այդ երկիրը լուրջ դիրքային պայքար է սկսել նաև Կասպից ծովի ավազանի երկրների հետ (հիմնականում Իրանի և Թուրքմենստանի հետ):
«Ադրբեջանի ռազմական բյուջեի ավելացումը մեծ սպառնալիք է տարածաշրջանի խաղաղության ու կայունությանը, ինչն անշուշտ բացասական ազդեցություն է կունենա նաև բանակցային գործընթացի վրա: Ադրբեջանի նախագահի սպառնալիքներն ու ռազմական ծախսերի աճը ցույց են տալիս, որ այդ երկրում լրջորեն պատրաստվում են պատերազմին: Այս միտումները ցույց են տալիս, որ այդ երկրի կողմից իրականացվող արկածախնդրությունը կարող է իրավիճակը դարձնել անվերահսկելի»,- նշեց Տ Աբրահամյանը:
Հարցին, թե այդ դեպքում ո՞րն է Հայաստանի պատասխան քայլը, փորձագետը նշեց. «Մեր երկրի անվտանգության երաշխավորը մեր բանակն է ու Հայաստանն ամեն ինչ պետք է անի անընդհատ բարձրացնելու զինված ուժերի մարտունակությունը: Պատահական չէ, որ Հայաստանը ոչ միայն ժամանակակից ռազմական տեխնիկա է ներկրում, այլ զարկ է տրվում ռազմաարդյունաբերական համալիրի զարգացմանը, համապատասխան ենթակառուցվածքների ստեղծմանը»:
Հարցին, թե այդ դեպքում, ինչպիսի՞ն պետք է լինի միջազգային հանրության արձագանքը վերոնշյալ զարգացումներին, Տ. Աբրահամյանը նշեց. «Միջազգային հանրությունն ու ուժային կենտրոնները պետք է ճնշումներն Ադրբեջանի նկատմամբ կտրուկ ավելացնեն, ինչը կարող է դրսևորվել ինչպես տարբեր զեկույցներում Ադրբեջանին ուղղված կոշտ քննադատությամբ, այլ այդ երկրին սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի վաճառքի սահմանափակմամբ»:
Նրա խոսքերով, երբ Հայաստանն ամենաբարձր մակարդակով հայտարարում է, թե իր համար ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման միակ տարբերակը խաղաղ բանակցությունների ճանապարհն է, դա չի նշանակում, որ Հայաստանը պատրաստ չէ պատերազմի կամ որպես երկրորդ տարբերակ չի դիտարկում դրան դիմագրելու ուղիները:
«Պատահական չէր ՀՀ նախագահի՝ ՀՀԿ համագումարում հնչեցրած այն միտքը, թե ՀՀ զինված ուժերը չեն զբաղվելու հյուծող ու պասիվ պաշտպանությամբ, քանի որ ունակ են լինելու իրենց շարժունակությամբ և մարտունակությամբ անվտանգություն սփռել մեր տարածաշրջանում: Սա նաև ցույց է տալիս, որ հայկական ուժերի մարտունակությունը թույլ է տալիս անհրաժեշտության դեպքում պատերազմական գործողությունները տեղափոխել Ադրբեջանի տարածք և վերջնական խաղաղություն պարտադրել»,- եզրափակեց Տ. Աբրահամյանը:

Баку начал серьезную борьбу со странами Каспийского бассейна – в основном с Ираном и Туркменистаном. Анализирует Т. Абрамян
18:01 17/01/2013
Азербайджан, увеличивая военные расходы, создает угрозу не только на линии соприкосновения азербайджано-карабахских войск, но и в регионе Каспийского моря. Об этом заявил в интервью Panorama.am эксперт по политическим вопросам Тигран Абрамян.
Отметим, что по сравнению с прошлым годом Азербайджан в 2013 году увеличил военный бюджет на 700 млн. долларов, доведя до 3,7 млрд. долларов.
По словам эксперта, при изучении списка импортируемых Азербайджаном вооружений и техники очевидно, что в военном бюджете этой страны увеличились также суммы, выделяемые военно-морским силам, а это значит, что Баку начал серьезную позиционную борьбу также со странами Каспийского бассейна (в основном с Ираном и Туркменистаном).
«Увеличение военного бюджета этой страны представляет большую угрозу для мира и стабильности в регионе и, несомненно, повлияет и на переговорный процесс. Угрозы президента Азербайджана и рост военных расходов демонстрируют, что в этой стране серьезно готовятся к войне. Эти тенденции свидетельствуют о том, что авантюристская политика Азербайджана может сделать ситуацию неконтролируемой», – отметил Т. Абрамян.
На вопрос о том, какими должны быть ответные шаги Армении в таком случае, эксперт заявил: «Гарантией безопасности нашей страны является наша армия, и Армения должна сделать все, чтобы постоянно повышать боеспособность вооруженных сил. Неслучайно, что Армения не только импортирует современную военную технику, но и стимулирует развитие военно-промышленного комплекса, создание соответствующих инфраструктур».
Отвечая на вопрос корреспондента Panorama.am о том, какой должна быть реакция международного сообщества на подобные развития, эксперт отметил, что международное сообщество и силовые центры должны резко увеличить давление на Азербайджан.
«Это может проявляться как в виде критики в адрес Азербайджана в различных докладах, так и ограничением продажи вооружений и военной техники этой стране», – заявил Т. Абрамян.
По его словам, когда Армения на самом высоком уровне заявляет, что единственным путем урегулирования карабахского конфликта для нее являются мирные переговоры, это не значит, что она не готова к войне или не рассматривает в качестве второго варианта пути противодействия агрессии.
«Неслучайно президент Армении Серж Саргсян озвучил на съезде Республиканской партии Армении ту мысль, что Вооруженные силы РА не будут заниматься изнурительной и пассивной обороной, поскольку будут способны своей мобильностью и боеспособностью установить безопасность в нашем регионе и за его пределами. Это также демонстрирует, что боеспособность армянских сил позволяет в случае необходимости перенести военные действия на территорию Азербайджана и принудить его к окончательному миру», – резюмировал Тигран Абрамян.