Փորձագետ. Ադրբեջանի քաղաքականությունը կարող է անվերահսկելի իրավիճակ ստեղծել
«Ադրբեջանն իր ռազմական ծախսերի ավելացման ոչ միայն սպառնալիք է ստեղծում ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում, այլ կասպից ծովի տարածաշրջանում»,- Panorama.am-ի հարցին, թե ինչպես կմեկնաբանեք այն փաստը, որ Ադրբեջանի ռազմական բյուջեն նախորդ տարվա համեմատ 700 մլն դոլարով ավելացվել է (ներկայումս 3.7 մլրդ է), ասաց քաղաքական հարցերով փորձագետ Տիգրան Աբրահամյանը:
Նրա խոսքերով, Ադրբեջանի կողմից ներկրվող սպառազինության և տեխնիկայի ցանկն ուսումնասիրելիս նկատելի է դառնում, որ Ադրբեջանի ռազմական բյուջեում մեծացել է նաև ռազմա-ծովային ուժերին հատկացվող գումարները, ինչը նշանակում է, որ այդ երկիրը լուրջ դիրքային պայքար է սկսել նաև Կասպից ծովի ավազանի երկրների հետ (հիմնականում Իրանի և Թուրքմենստանի հետ):
«Ադրբեջանի ռազմական բյուջեի ավելացումը մեծ սպառնալիք է տարածաշրջանի խաղաղության ու կայունությանը, ինչն անշուշտ բացասական ազդեցություն է կունենա նաև բանակցային գործընթացի վրա: Ադրբեջանի նախագահի սպառնալիքներն ու ռազմական ծախսերի աճը ցույց են տալիս, որ այդ երկրում լրջորեն պատրաստվում են պատերազմին: Այս միտումները ցույց են տալիս, որ այդ երկրի կողմից իրականացվող արկածախնդրությունը կարող է իրավիճակը դարձնել անվերահսկելի»,- նշեց Տ Աբրահամյանը:
Հարցին, թե այդ դեպքում ո՞րն է Հայաստանի պատասխան քայլը, փորձագետը նշեց. «Մեր երկրի անվտանգության երաշխավորը մեր բանակն է ու Հայաստանն ամեն ինչ պետք է անի անընդհատ բարձրացնելու զինված ուժերի մարտունակությունը: Պատահական չէ, որ Հայաստանը ոչ միայն ժամանակակից ռազմական տեխնիկա է ներկրում, այլ զարկ է տրվում ռազմաարդյունաբերական համալիրի զարգացմանը, համապատասխան ենթակառուցվածքների ստեղծմանը»:
Հարցին, թե այդ դեպքում, ինչպիսի՞ն պետք է լինի միջազգային հանրության արձագանքը վերոնշյալ զարգացումներին, Տ. Աբրահամյանը նշեց. «Միջազգային հանրությունն ու ուժային կենտրոնները պետք է ճնշումներն Ադրբեջանի նկատմամբ կտրուկ ավելացնեն, ինչը կարող է դրսևորվել ինչպես տարբեր զեկույցներում Ադրբեջանին ուղղված կոշտ քննադատությամբ, այլ այդ երկրին սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի վաճառքի սահմանափակմամբ»:
Նրա խոսքերով, երբ Հայաստանն ամենաբարձր մակարդակով հայտարարում է, թե իր համար ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման միակ տարբերակը խաղաղ բանակցությունների ճանապարհն է, դա չի նշանակում, որ Հայաստանը պատրաստ չէ պատերազմի կամ որպես երկրորդ տարբերակ չի դիտարկում դրան դիմագրելու ուղիները:
«Պատահական չէր ՀՀ նախագահի՝ ՀՀԿ համագումարում հնչեցրած այն միտքը, թե ՀՀ զինված ուժերը չեն զբաղվելու հյուծող ու պասիվ պաշտպանությամբ, քանի որ ունակ են լինելու իրենց շարժունակությամբ և մարտունակությամբ անվտանգություն սփռել մեր տարածաշրջանում: Սա նաև ցույց է տալիս, որ հայկական ուժերի մարտունակությունը թույլ է տալիս անհրաժեշտության դեպքում պատերազմական գործողությունները տեղափոխել Ադրբեջանի տարածք և վերջնական խաղաղություն պարտադրել»,- եզրափակեց Տ. Աբրահամյանը:

“By increasing the military expenses Azerbaijan threatens not only the Karabakh – Azerbaijani contact line, but also the Caspian Sea region,” said Tigran Abrahamyan, expert in political issues, commenting on the statement of the Panorama.am that the military budget of Azerbaijan has increased by 700 million dollars compared with the previous year.
According to him, while studying the list of the armament and equipment Azerbaijan imports it becomes clear that the expenses for its naval-military forces grow too. This means that this country has launched a serious struggle against Caspian Sea countries (mainly Iran and Turkmenistan).
“The growth of Azerbaijani military budget is a great threat for peace and stability of the region, which will surely have negative effect over the negotiation processes. The threats of the Azerbaijani President and the military expenses there make it clear that this country is getting ready for war. These intentions show that the adventurism implemented by this country can make the situation uncontrollable,” T. Abrahamyan said.
To the question what step will Armenia undertake in that case the expert noted, “The security guarantor of our country is our army and Armenia should do everything to increase the efficiency of our armed forces. It is not by chance that Armenia is importing modern military hardware, but also it promotes the development of military industry, creates corresponding infrastructures.”
To the question what will the reaction of the international community be about the abovementioned developments, T. Abrahamyan mentioned, “International community and the power centers should increase pressure over Azerbaijan, which can be presented both by roughly criticizing Azerbaijan in reports and by limiting the sell-out of military hardware.”
According to him when Armenia states on the highest level that the only way to settle the NKR conflict is through peaceful negotiation, that doesn’t mean that Armenia is not ready for war or doesn’t consider it as a second variant of solving the conflict.
“It was not by chance that the RA President stated at the RPA Convention that the RA armed forces will not be engaged in exhausting and passive defense as they will be able to keep the region in security due to their mobility and efficiency. This also speaks about the fact that the efficiency of Armenian forces allows them to develop the military operations on the territory of Azerbaijan and to force them a final peace,” summed up T. Abrahamyan.