Վրաստանի վարչապետ. Հանդիպումն անցավ այնքան ջերմ, կարծես մենք մանկուց ճանաչում էինք իրար
«Շատ ջերմ հանդիպում տեղի ունեցավ»: Լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանաշվիլին` Հայաստանի ու Վրաստանի կառավարության ղեկավարների առանձին հանդիպումից հետո:
Ի դեպ, սա Վրաստանի վարչապետի այս տարվա առաջին օտարերկրյա այցն է:
«Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Տ. Սարգսյանին, մեր զրույցն այնպես էր, կարծես մենք միմյանց ճանաչում էինք մանկուց: Հանդիպմանը  քննարկվել են երկկողմ համագործակցության հարցեր, քննարկվել է տնտեսական շուկան զարգացնելու հարցը: Մենք առավելագույն ձևով պատրաստ ենք մեր հարաբերությունները զարգացնել»,- ասաց նա:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն էլ առաջին հանդիպումը ջերմ որակեց: Շնորհակալություն հայտնեց գործընկերոջը նման մոտեցումների համար:«Մենք արձանագրեցինք, որ հայ-վրացական հարաբերություններում չկա մի հարց, որը հնարավոր չէ լուծել քննարկումների արդյունքում»,-ասաց Տ. Սարգսյանը, նշելով, որ հայկական կողմի բոլոր խնդրանքներին դրական է արձագանքել:
Այսօր արդեն կողմերը երկու հուշագիր են ստորագրել՝ մշակութային ու մաքսային ոլորտներում համագործակցության մասին: Կառավարությունների ղեկավարները հույս ունեն, որ դրանց թիվն առաջիկայում կավելանա:
Հիշեցնենք, Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին նոյեմբերի կեսերին վարչապետի պաշտոնում իր առաջին այցը կատարել էր Բրյուսել: Այնուհետև, դեկտեմբերի 26-ին Իվանիշվիլիի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնել էր Ադրբեջան: Դրանից առաջ վարչապետի մամուլի ծառայությունը տեղեկացրել էր, թե 2013 թ-ին Իվանիշվիլիի արտերկրյա առաջին այցելությունը լինելու է Հայաստան, այնուհետև՝ Թուրքիա: Ինչ վերաբերում է Միացյալ Նահանգներ կատարելիք այցին, որն, ի դեպ ավելի վաղ հայտարարվել էր, թե լինելու է վարչապետի առաջին այցելության վայրը, հետաձգվել է մինչ գարուն:
Երևանում նախատեսված են Վրաստանի վարչապետի հանդիպումները ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի, ինչպես նաև ՀՀ արտաքին գործերի, Էներգետիկայի և բնական պաշարների և Էկոնոմիկայի նախարարների հետ: Բիձինա Իվանիշվիլին կայցելի Ծիծեռնակաբերդ՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, կլինի նաև Մատենադարանում:

«Это была встреча, проведенная в очень теплой атмосфере». Бидзина Иванишвили о встрече с Тиграном Саркисяном
12:40 17/01/2013
«Это была встреча, проведенная в очень теплой атмосфере», – об этом в беседе с журналистами в Ереване заявил премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили после отдельной встречи с премьер-министром Армении Тиграном Саркисяном.
Отметим, что это первый зарубежный визит новоизбранного премьер-министра Грузии в 2013 году.
«Хотелось бы выразить благодарность Тиграну Саркисяну. Наша встреча прошла в настолько теплой атмосфере, будто мы с детства знали друг друга. В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с двусторонним сотрудничеством, а также развитием экономического рынка. Мы готово максимально развивать наши отношения», – подчеркнул Иванишвили.
В свою очередь премьер-министр Армении Тигран Саркисян также отметил, что встреча прошла в теплой атмосфере, выразив благодарность грузинскому коллеге за подобные подходы. «Мы констатировали, что в армяно-грузинских отношениях нет ни одного вопроса, который невозможно решить путем обсуждений», – заявил Тигран Саркисян, добавив, что все просьбы армянской стороны встретили положительный отклик.
Сегодня стороны подписали два меморандума о сотрудничестве в культурной и таможенной сферах. Главы правительств выразили надежду на то, что число подписанных между двумя странами документов увеличится в ближайшем будущем.
Отметим, свой первый официальный зарубежный визит в ранге премьер-министра Иванишвили совершил в Брюссель, где с 12 по 14 ноября провел встречи с руководителями Евросоюза и НАТО. Затем, 26 декабря, состоялся зарубежный визит премьер-министра Грузии в Баку. До этого пресс-служба премьера сообщала, что свой первый в 2013 году зарубежный визит Иванишвили совершит в Армению, а затем Турцию. Первый официальный визит Иванишвили в США планируется на весну 2013 года
Добавим, что в рамках визита состоятся встречи премьер-министра Грузии с президентом Армении Сержем Саргсяном, премьер-министром Тиграном Саркисяном, Католикосом Всех Армян Гарегином Вторым, а также министром иностранных дел Эдвардом Налбандяном, министром энергетики и природных ресурсов Арменом Мовсисяном и министром экономики Тиграном Давтяном.
Бидзина Иванишвили посетит мемориальный комплекс памяти жертв Геноцида армян «Цицернакаберд», а также институт древних рукописей «Матенадаран».