Ս. Օհանյան. Զինված ուժերում նվազել է հանցագործությունների թիվը, ուժեղացել՝ կարգապահությունը
2012 թվականի ընթացքում նվազել է Զինված ուժերում հանցագործությունների թիվը, ուժեղացել՝ կարգապահությունը և բոլոր օղակներում փոխհամագործակցությունը: Այս մասին ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ հայտնեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Նրա խոսքով՝ անցած տարվա գլխավոր ձեռքբերումներից է զինծառայողների անձնական մարտավարական մակարդակի էլ ավելի բարձրացումը ոչ միայն զորավարժությունների և տարբեր միջոցառումների, այլ նաև՝ մարտական խնդիրների իրականացման գոտիներում: Նախարարը նաև կարևորեց հետևողական աշխատանքը ԶՈՒ սպառազինության հագեցման, և կարողությունների ընդլայնման ուղղությամբ:
Նա մատնանշեց, որ շարունակվել է ՀԱՊԿժ-ի և ՆԱՏՕ-ի հետ խորը համագործակցությունը՝ ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցությունը Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Չինաստանի և Եվրամիության հետ, տեխնիկան փորձարկվել է զորավարժություններում, որոնց մեծ մասի սցենարներում ներառվել են տարածաշրջանային վերջին զարգացումները:
Հիշեցնելով, որ տարվա ընթացքում կրկին եղել են հակառակորդի կողմից դիվերսոին գործողություններ, Սեյրան Օհանյանը ընդգծեց, որ առաջնային գծում լիովին կատարվել են՝ նվազագույն կորուստներով արգելակիչ գործողություններ, ոչ միայն կանխվել է ցանկացած ներթափանցում, այլ նաև՝ էական վնաս է հասցվել հակառակորդին, այդ թվում՝ անհամաչափ:
Նախարարը կարևորեց նաև ռազմաարդյունաբերական համալիրի զարգացման և ռազմական կրթության հարցում կատարած քայլերը. կատարվել են բոլոր զորահավաքային պատվերները, աշխատանքներ են կատարվել սերժանտական և սպայական անձնակազմի դերի բարձրացման ուղղությամբ: «Այս տարվա ընթացքում ներառվել է շուրջ 700 սպա և պահեստազոր է ուղղարկվել 329 սպա, որոնցից 7 գեներալ և 35 գնդապետ: Զրոյական վերաբերմունք կլինի այն մարդկանց նկատմամբ, որոնք իրենց գործունեությամբ վարկաբեկվում են մեր զինված ուժերը», - ասաց Ս.Օհանյանը:
Նախարարը նաև հայտնեց, որ 2013 թվականին զինծառայողների համար նախատեսված է մարդու իրավունքների մասին դասախոսություններ: Այդ տեսանկյունից նա խիստ կարևորեց բանակին վերաբերվող բոլոր հասարակական նախաձեռնությունները, հասարակական կազմակերպությունների հետ համագործակցությունը՝ զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության, բանակի հեղինակության բարձրացման ուղղությամբ:
Սեյրան Օհանյանը նաև վստահեցրեց, որ շարունակվում են խիստ մեթոդներ կիրառվել ՝ պաշտպանական ոլորտում կոռուպցիայի վերացման ուղղությամբ:

Министр обороны РА: В 2012 году усилилась подготовка военнослужащих, все попытки диверсий пресечены с потерями для противника
В 2012 году сократилось число преступлений в ВС Армении, усилилась дисциплина и уровень взаимосотрудничества во всех звеньях. Об этом на итоговой пресс-конференции заявил министр обороны Армении Сейран Оганян.
По его словам, главным достижением минувшего года было повышение уровня тактической подготовки военнослужащих не только в ходе военных учений, различных мероприятий, но и при выполнении боевых задач.
Министр также подчеркнул важность последовательной работы в направлении пополнения ВС вооружением, а также расширения возможностей ВС.
Сейран Оганян указал на то, что в 2012 году продолжилось сотрудничество с ОДКБ и НАТО, а также военное и военно-техническое сотрудничество с Россией, США, Китаем, Евросоюзом, были проведены испытание техники в ходе учений, в большую часть сценариев которых были включены последние развития событий в регионе.
Напомнив, что в течение года противник вновь предпринял попытки диверсий, Сейран Оганян подчеркнул, что на передовой линии не только были предотвращены любые попытки вторжения, но и противнику были нанесены серьезные потери, в том числе и несоразмерные.
Министр подчеркнул важность мер, предпринятых в направлении развития военно-промышленного комплекса и военного образования, были проведены все мобилизационные задания, проделана работа в направлении повышения роли сержантского и офицерского состава.
«Ряды ВС Армении пополнились 700 офицерами, в запас были отправлены 329 офицеров, в том числе 7 генералов и 35 полковников», – сообщил он.
Сейран Оганян добавил, что в 2013 году для военнослужащих предусмотрены лекции о правах человека. В этом отношении он подчеркнул важность сотрудничества с общественными организациями с целью повышения уровня защиты прав человека в рядах ВС.
Министр заверил, что продолжается процесс применения резких мер в направлении ликвидации коррупции в оборонной сфере.