Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի պաշտոնական կայքում այս պահին տեղադրված են գրանցված 8 թեկնածուներից միայն 4-ի գույքի և եկամուտների մասին հայտարարագրերը: Ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման հիմնական միջոցառումների ժամանակացույցի համաձայն, թեկնածուների գույքի և եկամուտների մասին հայտարարագրերը ԿԸՀ կայքում տեղադրվում են այն ներկայացնելուց հետո` երեքօրյա ժամկետում, մինչև հունվարի 22-ը:
Էպոսագետ Վարդան Սեդրակյանն իր ունեցվածքի մասին լեգենդներ է պատմում: Մամուլում հրապարակումներ եղան, որ նրա հանկարծակի հարստացումը զարմացրել է նաև նրա համագյուղացիներին: Սեդրակյանը լրագրողներին անընդհատ պատմում է, որ կնոջ, որդու համար թանկարժեք մեքենաներ գնելը բարդ բան չէ: Խոսում են, որ նա այս պահին միաժամանակ երեք առանձնատուն է կառուցում: Տեսնենք, թե ինչ է հայտարարագիր է ներկայացրել էպոսագետը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին:
Պարզվում է էպոսագետը որևէ եկամուտ չունի: Հայտարարագրում եկամտի մասին աղյուսակի բոլոր վանդակներում նշված է` «չկա»:
Այս թեկնածուն 8 մլն դրամը գերազանցող թանկարժեք գույք էլ չունի, չունի նաև արժեթղթեր կամ ներդրումներ: Դրանց փոխարեն թեկնածուն սեփականության իրավունքով բավականին մեծ մակերեսով անշարժ գույք ունի Երևանում ու դրա մերձակայքում: Վ. Սեդրակյանի` հանձնաժողովին ներկայացրած հայտարարգրի համաձայն նա ավելի քան 252 քմ մակերեսով բնակելի տուն ունի Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանում, ևս 132 քմ մակերեսով բնակարան`Արաբկիր վարչական շրջանում: Նա մի քանի հա հողատարածներ ունի Կոտայքի մարզի Եղվարդ և Քարաշամբ համայնքներում, ունի նաև մոտ 300 քմ մակերոսով անասնագոմ նույն Քարաշամբում: Գոմում ապրողների մասին ցուցակում խոսք չկա: Շարժական գույքից ունի 1.5 տարեկան ավտոմեքենա`«Միցուբիշի outlander 0.3»: Հայտարարագիրը ներկայացնելու օրվա դրությամբ ունի 9 մլն 9 000 հազար դրամ:
«Ազատություն» կուսակցության նախագահ, նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը հայտարարագրել է 613 քմ ընդհանուր մակերեսով մեկ տուն` հարակից հողամասով, երկու բնակարան, մեկ ավտոտնակ, բոլորն էլ համատես սեփականության իրավունքով: Բնակարաններից մեկը Կենտրոնում է` Սայաթ Նովա փողոցում, մյուսները` Արաբկիրում: Որպես շարժական գույք Բագրատյանը հայտարարագրել է 2003-ին թողարկված «Նիսան x-trail»` միանձնա սեփականության իրավունքով:
Եկամուտների բաժնում Բագրատյանը նշել է Ազգային Ժողովից տարեկան ստացվող 2 մլն 180 հազար դրամը, Ռուս-հայկական համալսարանից` ավելի քան 1 մլն դրամ, Ուկրաինայի ազգային բանկի բանկային գործի համալսարանից` 914 39 հրիվնա / 50.0500 AMD - 1 UAH/, ոգելիվ խմիչքներ արտադրող Pernord Ricard ֆրանսիական ընկերությունից 9400 եվրո, վարձակալան վճար` 7.34 մլն դրամ: Ի դեպ, հիշյալ ընկերության բաժնետոմսերի 0.0003 տոկոսը պատկանում է նրան:
Հայտարարագիրը ներկայացնելու պահին Բագրատյանն ունեցել է 65000 դոլար դրամական միջոց: Բագրատյանի հայտարարագիրն այսքանով ավարտվում է:
«Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ, նախկին արտաքին գործերի նախարար Րաֆֆի Հովհաննիսյանն անշարժ գույք ունի Նորքում և Երզնկյան փողոցում: Մակերեսների ու սեփականության իրավունքի մասին տեղեկություն չկա: Ունեցած շարժական միակ գույքը «Գազ 311000» մակնիշի մեքենան է, թողարկման տարեթիվը նշված չէ: 8 մլն դրամը գերազանցող թանկարժեք գույքի, արժեթղթերի ու ներդրումների, ինչպես նաև եկամուտների մասին վանդակները դատարկ են: Հայտարարագիրը ներկայացնելու պահին ունեցած դրամական միջոցները 402 հազար դրամն է և 51 հազար դոլարը:
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության առաջնորդ, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ըստ ԿԸՀ ներկայացրած հայտարարագրի, ընդհանուր բաժնային սեփականության իրավունքով ունի 96 քմ մակերեսով շենք-շինություն ԼՂՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտում: Միանձնյա սեփականության իրավունքով ունի 1992 թ. թողարկված «Միցուբիշի Մոնտերո» մակնիշի մեքենա: 8 մլն դրամը գերազանցող թանկարժեք գույք բաժնում Սերժ Սարգսյանը հայտարարագրել է 18-20-րդ դարի հնաոճ իրեր` արձանիկներ, քանդակներ և այլն, Սարյանի, Խանջյանի, Հակոբյանի, Գյուրջյանի, Բաշինջաղյանի, Մինասի, Երվանդ Քոչարի, Կոջոյանի, Աբեղյանի կտավների հավաքածու, ինչպես նաև ժամանակակից նկարիչների 32 կտավներ:
Հայտարարգրի համաձայն, գործող նախագահի եկամուտները ստացվում են աշխատավարձից ու աշխատավարձին հավասարեցված վճարումից, ինչպես նաև «Արարատ բանկից»` տրված փոխառնությունների դիմաց ստացված տոկոս /3.9 մլն դրամ տարեկան աշխատավարձ, 2.6 մլն դրամ աշխատավարձին հավասարեցված վճարում, 10.9 մլն դրամ` Արարատբանկից/: Հայտարարագիրը ԿԸՀ ներկայացնելու օրվա` հունվարի 16-ի դրությամբ, Ս. Սարգսյանն ունեցել է 108.4 մլն դրամ: Արժեթղթեր, ներդրումներ չկան:

Обнародованы декларации о доходах и имуществе четырех кандидатов в президенты Армении
На официальном сайте ЦИК Армении на данный момент размещены декларации об имуществе и доходах лишь четырех из восьми кандидатов в президенты. Согласно календарному плану основных мероприятий по подготовке и проведению выборов, декларации об имуществе и доходах кандидатов публикуются на сайте ЦИК в двухдневный срок после их предъявления, то есть до 22 января.
Об имуществе специалиста по эпосу Вардана Седракяна ходят легенды. Согласно публикациям в прессе, резкое увеличение его состояние удивило даже его односельчан. Говорят, что на данный момент он строит одновременно три особняка. Как выяснилось из декларации, предъявленной кандидатом в Центризбирком, никаких доходов у кандидата нет. В декларации во всех графах относительно доходов проставлен прочерк.
У кандидата нет и дорогого имущества на сумму, превышающую 8 млн драмов, ценных бумаг и инвестиций. Вместо этого на правах собственности Вардан Седракян владеет недвижимостью в Ереване и окрестностях столицы, занимающую довольно большую площадь. Таким образом кандидат задекларировал жилой дом площадью 252 кв.м в административном районе Канакер-Зейтун, а также квартирой площадью 132 кв. м в административном районе Арабкир, земельные участки в городе Егвард и селе Карашамб Котайкской области, хлев площадью 300 кв. м в селе Карашамб. Что касается движимого имущества, то кандидат задекларировал автомобиль «Mitsubishi Outlander 0.3». По состоянию на день предъявления деклараций владеет суммой в размере 9 млн 9 тыс драмов.
Председатель партии «Свобода», бывший премьер-министр Грант Багратян на правах собственности задекларировал дом общей площадью 613 кв. м, прилегающим земельным участком, двумя квартирами, гаражом. Одна из квартир расположена в административном районе Кентрон, на ул. Саят-Новы, а другая – в административном районе Арабкир.
Что касается движимого имущества, то кандидат задекларировал Nissan X-Trail 2003 года выпуска на правах единоличного владения собственностью. В графе доходов Грант Баратян задекларировал 2 млн 180 тыс драмов, ежегодно получаемых от Национального Собрания, свыше 1 млн драмов – Российско-Армянского (Славянского) университета, 914 39 гривен /50.0500 AMD - 1 UAH/, получаемых от Университета банковского дела Национального банка Украины, 9400 евро, получаемых от французской компании Pernord Ricard по производству алкогольных напитков, 7.34 млн драмов, получаемых в виде арендной платы. Отметим, что 0.0003% акций компаний принадлежат ему.
В момент предъявления декларации у Багратяна была сумма в размере 65000 долларов.
Председатель партии «Наследие», экс-глава МИД Раффи Ованнисян задекларировал недвижимое имущество в административном районе Нор Норк и на улице Ерзнкяна. Информации о площади и права на собственность нет. Что касается движимого имущества, то кандидат задекларировал автомобиль марки «ГАЗ 311000», год выпуска не указан. В графах о недвижимости, превышающей 8 млн драмов, ценных бумагах и инвестициях, а также доходах проставлен прочерк. В момент предъявления декларации у Раффи Ованнисяна была сумма в размере 402 тыс. драмов и 51 тыс долларов.
Лидер Республиканской партии Армении, действующий президент Серж Саргсян на правах общей долевой собственности владеет зданием в Степанакерте площадью 96 кв. м, на правах единоличного владения - собственностью автомобилем марки «Mitsubishi Montero», 1992 года выпуска. В графе относительно владения дорогим имуществом, стоимость которого превышает 8 млн. драмов, Серж Саргсян задекларировал антикварные предметы, датируемые 18-20 вв. (статуэтки, скульптуры и т.д.), коллекцию картин Ханджяна, Сарьяна, Акопяна, Гюрджяна, Башинджагяна, Минаса, Ерванда Кочара, Коджояна, Абегяна, а также 32 картины современных художников.
Что касается движимого имущества действующего президента Армении, то, согласно декларации, он владеет автомобилем марки «Mitsubishi Montero». Кроме того, у действующего президента несколько источников дохода: зарплата (3.9 млн драмов) и приравненная к зарплате выплата (2.6 млн драмов), а также 10.9 млн драмов, получаемых от займов «Араратбанку».
В момент предъявления декларации, по положению на 16 января, у Сержа Саргсяна была сумма в размере 108.4 млн драмов, ценных бумаг и инвестиций нет.