Փորձագետ. ՀՀ նախագահի ելույթն ուրվագծում է ռազմական քաղաքականության առաջնահերթությունները
Հունվարի 15-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում ՀՀ նախագահ Ս. Սարգսյանի գլխավորությամբ անց է կացվել ընդլայնված կազմով նիստ՝ նվիրված ՀԱՊԿ շրջանակերներում «Փոխգործակցություն-2012» և ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժության և դրա ռազմաքաղաքական փուլի արդյունքների ամփոփմանը:
ՀՀ ԶՈՒ գերագույն գլխավոր հրամանատարի ելույթը կարելի է համարել ծրագրային՝ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններն ու ՀՀ ԶՈՒ առջև ծառացած մարտահրավերներն ուրվագծող և զարգացման հիմնական ուղղությունները նախանշող մի կարևոր ուղերձ:
ՀՀ նախագահը ելույթի սկզբում արձանագրում է, որ փոխվում են մեր երկրի առջև ծառացած միջազգային և տարածաշրջանային մարտահրավերները: Ադրբեջանի շարունակվող սպառազինումը, Սիրիայում ընթացող քաղաքացիական պատերազմը, որի պատճառով վտանգվել է այդ երկրի ստվարաթիվ հայ համայնքի գոյությունը, լարվածության աճը Իրանի շուրջ, ներքաղաքական հակասությունները Վրաստանում էապես ազդում են ՀՀ ազգային անվտանգության վրա:
Անվտանգության միջավայրի փոփոխություններին պետական կառավարման համակարգի արձագանքը պիտի լինի արագ, արդյունավետ ու ճիշտ ժամանակին: Այդ միտքը ՀՀ նախագահի ելույթի առաջին կարևոր ուղերձն է:
Բնականաբար, երկրի անվտանգության ապահովման գործում հիմնական դերակատարումը վերապահված է Զինված ուժերին, ուստի հետագայում ԶՈՒ պատրաստության և մարտունակության մակարդակին ներկայացվող պահանջներն ավելի բարձր են լինելու:
Անվտանգության ոլորտում օրինապահության շարունակական ամրապնդման անհրաժեշտությունը ՀՀ նախագահի մյուս կարևոր ուղերձն է: Ընդ որում օրինապահությունը տվյալ դեպքում ոչ միայն և ոչ այնքան անհանդուրժողականություն է զինվորական հանցագործությունների նկատմամբ, որոնց հետ վերջին տարիներին առանց այդ էլ մղվում է անհաշտ պայքար, որքան յուրաքանչյուր պաշտոնատար անձի, երկրի պաշտպանության ոլորտում ներգրավված յուրաքանչյուր քաղաքացու կողմից սեփական պարտականությունների անթերի, ողջ ծավալով, ճշգրիտ կատարումը:
ԶՈՒ գերագույն գլխավոր հրամանատարը կարծում է, որ պաշտպանական ոլորտում իրականացվող քաղաքականության հիմնական առաջնահերթություններից մեկը պետք է դառնա ԶՈՒ հեղինակության շարունակական ամրապնդումը, բանակի նկատմամբ սերն ու հարգանքը մեր ժողովրդի հավաքական հիշողության մեջ մեկընդմիշտ ամրագրելը, ինչին պետք է հասնել «... և՛ բանակում տեսանելի բարեփոխումներ իրականացնելով, և՛ տեղեկատվական աշխատանքների որակը բարձրացնելով, և՛ բանակին վերաբերվող հարցերում հանրային ճիշտ վարքագծի ձևավորմանը միտված ամենօրյա ջանքերով»:
Նախագահի ելույթի հաջորդ՝ բավականին ծավալուն մասը վերաբերում է ԶՈՒ շինարարության սկզբունքներին: Նախագահի խոսքերից ակնհայտ է դառնում, որ առաջիկայում բանակաշինության հիմնական սկզբունքներն են լինելու
ա) ծախսերի օպտիմալացումը
բ) կառավարման արդյունավետության բարձրացումը
գ) գիտականությունը
դ) համալրումը սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի ժամանակակից նմուշներով
ե) ռազմաարդյունաբերական համալիրի զարգացումը:
Հասկանալի է, որ Գերագույն գլխավոր հրամանատարի նախանշած ուղղություներով համապատասխան օղակներում կատարվելու է լուրջ աշխատանք, ինչը հնարավորություն է տալու համեմատաբար փոքր միջոցներով ապահովել ավելի բարձր արդյունքներ՝ հավանական հակառակորդի նավթադոլարներին հակադրելով մեր ռազմական կառույցի ճիշտ կազմակերպվածությունը, անձնակազմի մարտական վարպետությունը, ամուր ոգին:
Կարելի է համոզված լինել, որ այս կետերի հետևողական իրագործմամբ ՀՀ ԶՈՒ շարունակելու են մնալ լավագույնը տարածաշրջանում՝ ունակ կատարելու բոլոր առաջադրված խնդիրները:
Ռազմական փորձագետ Սուրեն Սարումյան, Արցախ
Նախորդիվ՝ Սերժ Սարգսյան. Արցախահայությանը բնաջնջել խոստացողները և այդ մասին մինչև հիմա երազողները ուշացել են

Речь президента Сержа Саргсяна указывает на приоритеты Армении в развитии армии и не только... Комментарий С. Сарумяна
19:13 19/01/2013
Представляем комментарий военного эксперта из Нагорно-Карабахской Республики Сурена Сарумяна для Panorama.am.
15 января в Министерстве обороны Армении состоялось заседание в расширенном составе с участием руководства законодательной, исполнительной и судебной властей республики под председательством президента РА, Верховного главнокомандующего Вооруженными силами РА Сержа Саргсяна. Заседание было посвящено совместным военным учениям Коллективных сил оперативного реагирования Организации Договора о коллективной безопасности (КСОР ОДКБ) «Взаимодействие-2012», Стратегическим командно-штабным учениям ВС Армении и подведению итогов военно-политического этапа этих учений.
Речь главнокомандующего ВС РА Сержа Саргсяна на этом заседании можно считать программной – важным посланием, обозначающим приоритеты внешней политики и поставленных перед вооруженными силами республики задач, а также основные направления развития.
Президент Армении в начале своего выступления констатировал, что меняются стоящие перед страной международные и региональные вызовы. Продолжающийся процесс милитаризации Азербайджана, гражданская война в Сирии, в результате чего под угрозой оказалось существование многочисленной армянской общины, усиление напряженности вокруг Ирана, внутриполитические противоречия в Грузии существенно влияют на национальную безопасность РА.
Реакция системы государственного управления на изменения в сфере безопасности должна быть быстрой, эффективной и своевременной. Этот тезис является первым важным посланием речи президента РА.
Естественно, основная роль в деле обеспечения безопасности государства возложена на ВС республики, следовательно, в дальнейшем требования, связанные с уровнем подготовки и боеспособности армии, будут более высокими.
Второй важный пункт в послании президента связан с необходимостью последовательного укрепления и повышения уровня соблюдения законодательства в сфере безопасности. В данном случае соблюдение законодательства является не только и не столько проявлением нетерпимости к военным преступлениям, непреклонная борьба с которыми на протяжении последних лет и без того ведется, сколько блестящим, полноценным и четким исполнением своих обязанностей гражданами, вовлеченными в сферу обороны страны.
Верховный главнокомандующий ВС Армении считает, что одной из первоочередных задач политики в оборонной сфере является последовательное укрепление авторитета ВС, стремление привить народу любовь и уважение к армии. По словам Сержа Саргсяна, этого необходимо достичь «и осуществлением серьезных видимых реформ в армии, и повышением качества информационной работы, и каждодневными усилиями, направленными на формирование правильной общественной линии поведения в относящихся к армии вопросах».
Следующая, довольно объемная часть выступления президента касается принципов строительства ВС. Из слов президента становится очевидно, что в ближайшее время армия будет строиться согласно следующим принципам:
1. Оптимизация трат
2. Повышение эффективности управления
3. Научность
4. Дополнительное оснащение современными образцами вооружения и военной техники
5. Развитие военно-промышленного комплекса.
Ясно, что в отмеченных президентом направлениях соответствующими структурами будет проделана серьезная работа, что даст возможность за сравнительно меньшие средства добиться более высоких результатов для того, чтобы противопоставить нефтедолларам потенциального противника правильную организацию нашей военной структуры, боевое мастерство личного состава и крепкий дух.
Можно не сомневаться, что при последовательной реализации этих пунктов ВС Армении продолжат оставаться лучшими в регионе, способными выполнить все поставленные задачи.