937 թվականին հայոց թագավորական դինաստիայի` Բագրատունիների կառուցած Կարսի Առաքելոց եկեղեցին իր գոյության 1076 տարիների ընթացքում 4 անգամ վերածվել է մզկիթի, 1 անգամ` թանգարանի: Այս մասին թուրքական «Անատոլիա» (Anadolu) լրատվական գործակալության թղթակցին հայտնել է Կարսի մշակույթի և զբոսաշրջության նահանգային կառույցի ղեկավար Հաքան Դողանայը:
Վերջինս իր կատարած պատմական անդրադարձում նշել է, որ եկեղեցին առաջին անգամ մզկիթի վերածվել է 1064 թվականին սելջուկների սուլթան Մելիքշահի կողմից: Երկրորդ անգամ մզկիթի է վերածվել օսմանցիների կողմից 1579 թվականին: 1877-1879թթ. ռուս-թուրքական պատերազմից հետո Կարսը 40 տարի մնում է ռուսական տիրապետության տակ: Այդ ընթացքում Կարսի Առաքելոցը վերածվում է ուղղափառ եկեղեցու և 1890-ին համալրվում հարևանությամբ կառուցված զանգակատնով, որը, սակայն, քանդվում է 1918-ին: Օսմանցիները Կարսը վերանվաճելուց հետո դարձյալ եկեղեցին դարձնում են մզկիթ:
1970-1990 թվականներին ծառայել է որպես Կարսի էթնոգրաֆիայի թանգարան: Այնուհետև շենքային պայմանների անբավարարության պատճառով դադարել է թանգարան լինելուց: 9 տարի շարունակ մատնվել է անտերության: Կարսի Առաքելոց եկեղեցին չորրորդ անգամ մզկիթի է վերածվում Թուրքիայի հանրապետական շրջանում: Հիմնադրամների միջոցներով վերանորոգվելուց հետո ստանում է մզկիթի կարգավիճակ և մինչև օրս գործում որպես այդպիսին:

Церковь Святых Апостолов в Карсе четыре раза превращали в мечеть и один раз – в музей
Построенную в годы правления армянской царской династии Багратидов в 937 году церковь Святых Апостолов в Карсе на протяжении 1076 лет существования четырежды превращали в мечеть и один раз – в музей. Об этом корреспонденту турецкого информагентства «Anadolu» сообщил начальник управления культуры и туризма Карса Хакан Доганай.
Хакан Доганай в одном из своих исторических очерков отметил, что церковь впервые превратили в мечеть в 1064 году по распоряжению сельджукского султана Мелик-шаха. Во второй раз в мечеть ее превратили османы в 1579 году. После русско-турецкой войны 1877-79 гг. Карс на протяжении сорока лет был в составе Российской империи. За этот период церковь Святых Апостолов превратили в православную, а в 1890 году к ней пристроили колокольню, которая, однако, была разрушена в 1918 году. После того как османы вновь завладели Карсом, церковь снова превратили в мечеть.
В 1970-90 гг. она действовала в качестве музея этнографии Карса. Затем из-за неудовлетворительных условий здание прекратило действовать как музей и на протяжении девяти лет находилось в бесхозном состоянии. В четвертый раз Церковь Святых Апостолов превратилась в мечеть в республиканский период истории Турции. После проведения ремонта на средства фондов она получает статус мечети и до сих пор действует как мечеть.