Ո՞վ կամ ովքե՞ր կներկայացնեն Հայաստանը Վենետիկի 55-րդ բիենալեում
Նախօրեին լրացել է Վենետիկի 55-րդ բիենալեին Հայաստանի մասնակցության հայեցակարգի և հայկական տաղավարի բովանդակային ձևավորման առաջարկների ընդունման երկարաձգված ժամկետը: Ընդհանուր առմամբ ներկայացվել է 4 հայտ:
Այս մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց մշակույթի նախարարության աշխատակազմի ժամանակակից արվեստի վարչության առաջատար մասնագետ Ջուլիետա Հակոբյանը:
Նա նաև հայտնեց, որ այսօր կայանալու է փորձագիտական հանձնաժողովի նիստ, որի ընթացքում էլ պարզ կդառնա, թե ով կամ ովքեր են ներկայցնելու Հայաստանը Վենետիկի 55-րդ բիենալեում:
Առաջարկները քննարկելու համար ստեղծված փորձագիտական հանձնաժողովն ունի հետևյալ կազմը` Սեյրանուհի Գեղամյան (ՀՀ մշակույթի նախարարության ժամանակակից արվեստի վարչության պետ), Նազարեթ Կարոյան- («ԱԻԿԱ-Հայաստան» Արվեստի քննադատների ազգային ասոցիացիայի նախագահ), Ռուբեն Արևշատյան («ԱԻԿԱ-Հայաստան» Արվեստի քննադատների ազգային ասոցիացիայի հիմնադիր անդամ), Լիլիթ Սարգսյան (արվեստի քննադատ, անկախ համադրող), Սուսաննա Գյուլամիրյան (Արվեստի և մշակութային հետազոտությունների լաբորատորիայի նախագահ):
Հիշեցնենք, որ նախարարությունը վերջնաժամկետը սահմանել էր մինչև 2012 թ. դեկտեմբերի 15-ը: Սակայն արվեստաբանները, արվեստի քննադատաները, արվեստագետները դժգոհություն էին արտահայտել, որ ժամանակը քիչ էր ու իրենք չէին հասցնի մինչև վերջնաժամկետը ըստ պատշաճի ներկայացնել նախագիծը, ընդհանրապես մասնակցությունը համարելով «անիմաստ»: Այդ իսկ պատճառով նախարարությունը երկրաձգեց հայտերի ընդունման վերջնաժամկետը:
Վենետիկի 55-րդ բիենալեն անցկացվելու է հունիսի 1-ից նոյեմբերի 24-ը: Այն «Հանրագիտարանային պալատ» ընդհանուր խորագիրը, որն, ըստ էության, երևակայական պալատ է, որտեղ ներկայացվելու են մարդկության կարևորագույն գյուտերը` անիվից մինչև արբանյակ, անցյալի ու ներկայի, հնի և նորի համադրությամբ:
1895թ. հիմնադրված ժամանակակից արվեստի համաշխարհային ամենահեղինակավոր այդ ստուգատեսին Հայաստանը մասնակցում է 1995 թվականից: 1995-2009թթ. հայկական տաղավարը ներկայացրել է «Նորարար փորձառական արվեստի կենտրոնի» (ՆՓԱԿ) հիմնադիր Էդուարդ Պալասանյանը: 2011-ի` 54-րդ բիենալի հայկական տաղավարի կոմիսար եղել է Վիկտոր Մնացականյանը:

Сегодня станут известны имена представителей Армении на 55-й Венецианской биеннале
Накануне истек срок приема предложений концепции участия Армении и содержательного оформления армянского павильона на 55-й Венецианской биеннале. В общей сложности были предъявлены 4 заявки на участие.
Об этом Panorama.am сообщила передовой специалист управления современного искусства администрации министерства культуры Армении Джульетта Акопян.
Сегодня, по ее словам, состоится заседание экспертной комиссии, в ходе которого выяснится, кто представит Армению на биеннале.
Отметим, что Минкультуры Армении установило 15 декабря 2012 года в качестве крайнего срока для подачи заявок. Однако искусствоведы выразили недовольство по поводу того, что этого срока недостаточно для надлежащего представления проекта, а само участие страны назвали «бессмысленным». По этой причине министерство приняло решение продлить срок приема заявок.
Отметим, что главной темой 55-й Венецианской биеннале, которая пройдет с 1 июня по 24 ноября 2013 года, стал "Энциклопедический дворец" (Il Palazzo Enciclopedico / The Encyclopedic Palace) – воображаемый музей, который вобрал бы в себя все главные открытия человечества, от колеса до спутника
Венецианская биеннале была учреждена в 1895 году как «Международная художественная выставка города Венеции». Армения принимает участие в Венецианском биеннале с 1995 года. С 1995 по 2009 годы армянский павильон представлял учредитель Центра новаторского экспериментального искусства (НПАК) в Армении Эдуард Паласанян. Комиссаром армянского павильона на 54-ой венецианской биеннале был Виктор Мнацаканян.