Էպոսագետ թեկնածուն բուն քարոզարշավը կսկսի փետրվարից 1-ից
Էպոսագետ, նախագահի թեկնածու Վարդան Սեդրակյանը իր նախընտրական քարոզարշավը սկսեց լրագրողների հետ հանդիպմամբ: Նա տեղեկացրեց, որ ինքը մինչև փետրվարի 1-ը չի բաժանելու բուկլետներ, տարբեր վայրերում չի տեղադրելու վահանակներ, այլ բավարարվելու է միայն հեռուստատեսային հարցազրույցներով, սերտ համագործակցելու է մարզային հեռուստաընկերությունների հետ, ասուլիսներով:
«Հիմնական մարտավարությունը դա է լինելու»,- ընդգծեց նա:
Թեկնածուն նաև ասաց, որ չի պատրաստվում գնալ մարզեր ու նախընտրում է երեկոյան ժամերին նստել տանը ու հանգիստ նայել, թե ինչպես են թեկնածուները «մարզերով մեկ վազվզում»:
Վ. Սեդրակյանի համար բուն քարոզարշավը կսկսվի փետրվարի 1-ից: Նրա նախընտրական կենտրոնական շտաբը կբացվի հենց այդ ժամանակ, իսկ կունենա շտաբներ, թե ոչ, ասաց, որ կպատասխանի այդ հարցին հենց փետրվարի 1-ին:
Ինչո՞ւ են քաղաքացիները ընտրելու ձեզ հարցին, էպոսագետ թեկնածուն թվարկեց տասնյակից ավելի պատճառներ. «Ընտրելու է պարզ պատճառով, որ լուծարելու եմ անարդար Ազգային ժողովը, հնարավորությում եմ տալու բոլոր կուսակցություններին մասնակցել նոր` արդար ընտրություններին, որից հետո կձևավորվի արդար կառավարություն` Ազգային ժողով, որը հակակշիռ է լինելու նախագահին: Քաղաքացին ընտրելու է, որովհետև չեմ գալիս կոնկրետ կուսակցական խմբով, որ հետո նրանց տամ նախարարական պորտֆելներ, պատգամավորական մանդատներ: Ինձ ընտրելու դեպքում կվերանա մի շարք հարկեր …»:
Վ. Սեդրակյանի նախընտրական կարգախոսն է` «Աստված վերևում է»: Թեկնածուն ասաց, որ Գաբրիել Գարսիա Մարկեսի «Հարյուր տարվա մենություն» վեպից է վերցրել: Նրա մեկնաբանմամբ, վեպում քաղաքն անհասկանալի հիվանդությամբ է վարակվում, մարդիկ կորցնում են իրենց հիշողությունը և, որպեսզի վերջնականապես չկորցնեն ամեն ինչ, մեծ պաստառի վրա գրում են` «Վերևում Աստված կա» և կախում են քաղաքում, որ գոնե դա հիշեն: «Իմ նպատակն է` երեք նախկին նախագահներին հիշեցնել, որ 1991-ից առ այսօր Հայաստանին այս թշվառ, ողորմելի վիճակին հասցրել են իրենք, նրանք հավասարապես մեղավոր են: Ընդունում են դա, թե ոչ, միևնույնն է, Աստված կա ու մի օր կանգնելու են Աստծո առաջ ու պատասխան են տալու իրենց կատարածների համար: Առաջարկում եմ չորս նախագահաների ինստիտուտ` շանս տալով նրանց, որ իրենց կյանքի վերջում ուղղեն իրենց սխալները»,- մանրամասնեց նախագահի թեկնածու Վ. Սեդրակյանը:

Кандидат в президенты Вардан Седракян начнет активную агитационную кампанию с 1 февраля
Специалист по эпосу Вардан Седракян начал свою агитационную кампанию со встречи с журналистами. Он сообщил, что до 1 февраля не будет раздавать буклеты, размещать щиты и плакаты, а лишь выступит с телеинтервью, пресс-конференциями,  тесно сотрудничая с областными телекомпаниями.
«В этом будет состоять моя основная тактика», – подчеркнул кандидат.
По словам В.Седракяна, он не собирается посещать области республики. Период активной агитационной кампании Вардана Седракяна начнется с 1 февраля. Центральный предвыборный штаб кандидата откроется именно в этот день.
Специалист по эпосу назвал ряд причин, по которым избиратели могут проголосовать в его пользу: «Они проголосуют за меня по той простой причине, что я расформирую несправедливым образом сформированный парламент, дам возможность всем партиям принять участие в новых, справедливых выборах, после чего и сформируется справедливое правительство, парламент, который будет противовесом президенту. Избиратели проголосуют за меня, так как я не вступаю в борьбу с партией с намерением предоставить членам своей команды министерские портфели и депутатские мандаты», – подчеркнул кандидат.
Предвыборным лозунгом Вардана Седракяна являются слова из романа Габриэля Гарсиа Маркеса «Сто лет одиночества» – «Мы все под Богом ходим».
«Моя цель – напомнить двум бывшим и действующему президенту страны о том, что виновниками в ситуации, сложившейся в Армении с 1991 года по сей день, в равной степени являются они. Принимают ли это или нет, есть Бог, и в один прекрасный день они вынуждены будут ответить за свои поступки.
При этом Вардан Седракян исключает такое развитие событий, которое не приведет к его победе на выборах.