ԱՆ-ն «Վանաձոր-Քիմպրոմ» ՓԲԸ-ի տարածքում իրականացնում է հետազոտություններ
ՀՀ առողջապահության նախարարության պետական հիգիենիկ և հակահամաճարակային տեսչության մասնագետների կողմից նախօրեին համայցներ են կատարվել «Պրոմեթեյ-քիմպրոմ» ՓԲ ընկերության հարակից բնակելի տարածքի մանկական և նախադպրոցական հիմնարկներում` հարցման միջոցով, բնակիչների կամ երեխաների առողջական վիճակի վատթարացման հնարավոր դեպքերը հայտնաբերելու նպատակով:
Այս մասին տեղեկացնում են առողջապահության նախարարությունից:
Հիշեցնենք, որ նախօրեի առավոտյան «Վանաձոր-Քիմպրոմ» ՓԲԸ տարածքում պայթյուն է տեղի ունեցել. գազի արտադրամասում ամոնյակի տարա է պայթել, ինչի հետևանքով արտադրամասի ապարատավար, 1992 թ. ծնված Դավիթ Ասատրյանը ստացած վնասվածքներից տեղում մահացել է, իսկ նույն արտադրամասի բանվոր, 1986 թ. ծնված Արթուր Հ.-ն ստացել է վերին վերջույթների վնասվածքներ:
ԱՆ-ից նաև հայտնում են որ հունվարի 21-ի ժամը 18.00-ի դրությամբ դեպքեր չեն արձանագրվել: Դիտարկվում է նաև պոլիկլինիկաներին և շտապ օգնությանը դիմողների թիվը: ՀՀ ԱՆ ՊՀՀ տեսչության մասնագետների կողմից հարակից բնակեցման տարածքներում և փակ շինություններում իրականացվում են օդի նմուշառումներ սանիտարաքիմիական լաբորատոր հետազոտություններ կատարելու նպատակով: Հարակից բնակելի տարածքներում նորմերի գերազանցում չի հայտնաբերվել: Բնակչության առողջական վիճակի մոնիթորինգը և սանիտարաքիմիական լաբորատոր հետազոտությունները շարունակվում են: ՀՀ ԱՆ ՊՀՀ տեսչությունը համագործակցում է ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության տարածքային մարմինների հետ:
Նախորդող նորություններ` «Վանաձոր-Քիմպրոմ» ՓԲԸ-ում տեղի ունեցած պայթյունի գործով հարուցվել է քրեական գործ
Վանաձորի քաղաքապետ. Վանաձորցին շատ երկար է սպասել քիմպրոմի բանարկմանը, իսկ հիմա գործընթացն էլի երկարեց

Минздрав Армении проводит мониторинговые исследования на территории Ванадзорского химзавода
Накануне специалисты гигиенической и антиэпидемиологической инспекции Министерства здравоохранения Армении посетили детское и дошкольное учреждения на жилой территории, прилегающей к ЗАО «Прометей Химпром», с целью получить сведения о возможных случаях ухудшения состояния здоровья жителей или детей путем опроса. Об этом сообщает пресс-служба министерства.
Напомним, 21 января, в 10:00 по ереванскому времени, в МЧС Армении поступило сообщение о взрыве на территории ЗАО «Прометей химпром» в городе Ванадзор. Вскоре выяснилось, что в цехе по переработке аммония прогремел взрыв, в результате которого погиб сотрудник комбината Давид Асатрян, 1990 г.р., а сотрудник цеха Артур Г., 1986 г.р., получил травмы верхних конечностей. По факту сегодняшнего взрыва на ванадзорском химзаводе возбуждено уголовное дело по признакам ч.2 ст.231 Уголовного кодекса Армении («Нарушение правил безопасности на взрывоопасных объектах, повлекшее по неосторожности смерть человека или иные тяжкие последствия»), ведется предварительное следствие.
Минздрав сообщает, что сотрудники инспекции проводят санитарно-химические и лабораторные исследования воздуха. Превышения допустимых норм на прилегающей территории обнаружено не было. Мониторинг состояния здоровья населения и санитарно-химические и лабораторные исследования продолжаются. Сотрудники гигиенической и антиэпидемиологической инспекции Министерства здравоохранения Армении сотрудничают с территориальными подразделениями МЧС республики.
По факту взрыва на Ванадзорском химзаводе возбуждено уголовное дело
Мэр Ванадзора Самвел Дарбинян назвал ЧП на местном химзаводе не просто трагедией, унесшей жизнь человека