Կրթության և գիտության նախարար, ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանն արձագանքել է Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Քեթրին Լիչի՝ առաջիկա ընտրությունների վերաբերյալ արտահայտած մտահագություններին:
Հիշեցնենք, որ տիկին դեսպանն իր բլոգում ցավ էր հայտնել, որ խորհրդարանի երեք հիմնական ընդիմադիր կուսակցություններից որևէ մեկը սեփական թեկնածուով հանդես չեն գալիս այս ընտրություններին և որևէ մեկին չեն աջակցում: Դեսպանը նաև մի քանի հանգամանք է նշում, որոնց պետք է ուշադրություն դարձնեն պետական մարմինները՝ արդար ընտրություններ անցկացնելու համար:
Դեսպանի գրառումը կարդալուց հետո Աշոտյանը հիշել է Չերչիլին:
«Չերչիլի ականջը կանչի:
Զարմանքով ընթերցեցի Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան տիկին Քեթրին Լիչի այսօրվա գրառումը իր բլոգում:
Հոռետեսը դժվարություն է տեսնում ամեն հնարավորության մեջ: Իսկ լավատեսը ամեն դժվարության մեջ տեսնում է հնարավորություն - կասեր մեծ անգլիացին:
Տրամաբանական եմ համարում, որ ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպանները ուշիուշով հետևում են ՀՀ Նախագահական ընտրություններին:
Սակայն միաժամանակ զարմանք է հարուցուոմ, որ այլ երկիր ներկայացնող դիվանագետը թեկուզ անձնական, բայց այնուամենայնիվ հրապարակային գնահատականներ է բարձրաձայնում մեկ այլ երկրում տեղի ունեցող ու դեռևս չավարտված գործընթացի մասին:
Հարգարժան տիկին դեսպանի գնահատականների և հարցադրումների մեջ տարակուսանք առաջացնող ձևակերպումները շատ են: Թվարկեմ մի քանիսը:
Ի՞նչ է նշանակում երեք ընդդիմադիր խմբակցություն ԱԺ-ից չեն մասնակցում ընտրություններին: Որքանով հայտնի է հայ հասարակությանը խորհրդարանում իրենց ընդդիմադիր հռչակած երեք ուժերից` ԺԱՌԱՆԳՈՒԹՅՈՒՆ, ՀԱԿ, ՀՅԴ, առաջինը մասնակցում է, երկրորդի շարքերից կա թեկնածու: Մաթեմատիկական այս հանելուկը կարելի է լուծել միայն այն դեպքում, եթե տիկին դեսպանը բարձրաձայնի, թե ո՞ւմ է ի նկատի ունեցել իր հաշվարկների մեջ:
Պակաս տարակուսելի չէ նաև չմասնակացելու հնարավոր պատճառների թվարկումը: Չե՞ն հավատում արդար ընտրություններին. այդ դեպքում ինչպե՞ս և ինչու՞ էին մասնակցում 2008-ի ընտրություններին, իսկ 2012-ին հայտնվում խորհրդարանում:
Ունեն ֆինանսական խնդիրնե՞ր. այդ դեպքում ինչ գումարներով էին մասնակցում նախորդ ընտրություններին և ո՞ւմ փողերն էին իրականում ծախսում:
Բիզնեսմեննե՞րն են վախեցել. այդ դեպքում ծանոթացեք խոշոր հարկատուների ցանկին:
Տասնամյակների ընթացքում կեղծիքներով ընտրություննե՞ր. այդ դեպքում վերընթերցեք, խնդրում եմ, միջազգային դիտորդների գնահատականները , օրինակ, 2012 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ:
Սակայն այս ամենը դետալներ են:
Հիմնական հարցադրումս մնում է անփոփոխ` տարակուսելի են օտարերկրյա դեսպանի բարձրաձայն մտորումները մեր երկրի ներքաղաքական զարգացումների շուրջ:
Հ.Գ. Առիթից օգտվելով, շնորհակալությունս եմ հայտնում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանությանը իմ` Լոնդոն կատարվելիք այցին աջակցություն ցուցաբերելու համար»,-ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է Աշոտյանը:

«Пессимист видит трудности повсюду». Армен Ашотян прокомментировал оценку посла Великобритании президентских выборов в Армении
Министр образования и науки Армении Армен Ашотян откликнулся на беспокойства, высказанные послом Великобритании в Армении Кэтрин Лич относительно предстоящих президентских выборов в стране.
Напомним, посол Великобритании в Армении Кэтрин Лич оставила в своем блоге запись относительно предстоящих президентских выборов в Армении, выразив сожаление относительно того, что ни одна из трех оппозиционных политических сил, представленных в парламенте, не принимает участие в выборах с собственным кандидатом.
«Я с удивлением прочитал вчерашнюю запись посла Великобритании и вспомнил слова Уинстона Черчилля: пессимист видит трудности при любой возможности; оптимист в любой трудности видит возможность.
Я считаю логичным то, что аккредитованные в Армении послы внимательно следят за предстоящими президентскими выборами в республике.
Однако вместе тот факт, что дипломат, представляющий одну страну, дает хотя личную, но публичную оценку относительно происходящих и незавершившихся процессов в другой стране, вызывает удивление.
В оценках и вопросах посла встречается множество формулировок, вызывающих сомнение. Хотелось бы перечислить некоторые из них:
Что означают слова о том, что три оппозиционные фракции не участвуют в выборах? Как известно, первая из трех партий, провозгласивших себя оппозицией («Наследие», Армянский национальный конгресс, АРФД), принимает участие в выборах, а член второй из них является кандидатом в президенты.
Эту математическую задачу можно решить лишь в том случае, если посол отметит, кого она имела в виду в своих подсчетах.
Сомнения вызывает и то, что посол перечисляет возможные причины отказа партий от участия в выборах. Если они верят в проведение справедливых выборов, то в этом случае как и почему они принимали участие в выборах 2008 года, а в 2012 году оказались в парламенте.
Если у них есть финансовые проблемы, то на какие средства в таком случае они участвовали в предыдущих выборах и чьи средства в действительности они расходовали?
Если она утверждает о том, что бизнесмены напуганы, то в таком случае прошу ознакомиться со списком крупных налогоплательщиков.
Если посол заявляет, что на протяжении десятилетий в стране проходили фальсифицированные выборы, то в таком случае прошу вновь ознакомиться с оценками международных наблюдателей относительно парламентских выборов 2012 года.
Однако все это лишь детали.
Мой основной вопрос остается неизменным: сомнения вызывают публичные рассуждения иностранного посла относительно внутриполитических развитий событий в стране.
P.S. Пользуясь случаем, хотелось бы выразить благодарность посольству Великобритании за содействие в организации моего предстоящего визита в Лондон», – отметил Армен Ашотян на своей страничке в Fаcebook.